Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Дабов како знаат да им направат јака амбалажа на лименките. Ептен ме бендисува ко ќе ги ишараат така дизајнери.
Сега гледам промоција во Зур со 6 лименки термо торба, а со 16 лименки добиваш ранец, али последно неколку пати што пиев Даб ко мутка вода го направиле, а порано само тоа ми лежеше.

Лашко завчера пиев, ич не ме бендиса, ко некој евтин вкус што го имаат оние зелените лименки во Кам (Ердингер мислам беше).

Туку пред некој ден на еден настан начекав промоција на точено Перони. Ептен ми легна иако надвор истураше и беше ладно.

Денес 4 маркети у маало поминав, не го најдов. Само во Веро го има или?
Не греши душа. Ердингер е топ пиво. Ваљда на Еделмајстер мислиш :D


Тинекс, Веро, Кит Го... Штом точено ваљда обичното било (црвеното). Али кога сме кај Перони, особено за летен период Nastro Azzurro ми е фаворит.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не греши душа. Ердингер е топ пиво. Ваљда на Еделмајстер мислиш :D


Тинекс, Веро, Кит Го... Штом точено ваљда обичното било (црвеното). Али кога сме кај Перони, особено за летен период Nastro Azzurro ми е фаворит.
Моја грешка Еделмејстер е тоа грдото од Кам. :D

Во локалниов Тинекс кај мене го нема, ваљда само во Супер Тинекс, баш ќе видам утре во Кит Го
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Каде има да се купи во маркети Nastro Azzuro? Дефинитвно едно од пивата што ми лизгаат за пиење

Augustiner да го донесст некако у МК по маркети ќе биде бомбона. Вака во кафичи е изгор, не е за наш џеб
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Каде има да се купи во маркети Nastro Azzuro? Дефинитвно едно од пивата што ми лизгаат за пиење

Augustiner да го донесст некако у МК по маркети ќе биде бомбона. Вака во кафичи е изгор, не е за наш џеб
Исто, Веро, Тинекс, Кит Го.
Во Тинекс имам начекано и пакување од 3 со гратис чаша.

За Augustiner види во Ботега Дел Вино.
Не знам која цена е, ама треба да е поефтино од кафич (ако го имаат уште на залиха)

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.806
Подобро е, нема збор. Ама се согласувам дека наликува во одредени аспекти. Режењето (газираноста), нивото/типот на хмељ, вкусот генерално (лагер, ама без „финочата“ што имаат германските и некои од чешките лагери)... Исто и одредени олд скул чешки пива го имаат тој „потпис“ од вкус.

Генерално споредбата би била можна со Скопско од одамна порано, пред да го сјебат у квалитет (и продолжуваат).
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.559
Подобро е, нема збор. Ама се согласувам дека наликува во одредени аспекти. Режењето (газираноста), нивото/типот на хмељ, вкусот генерално (лагер, ама без „финочата“ што имаат германските и некои од чешките лагери)... Исто и одредени олд скул чешки пива го имаат тој „потпис“ од вкус.

Генерално споредбата би била можна со Скопско од одамна порано, пред да го сјебат у квалитет (и продолжуваат).
Тоа ми беше и мене поентата. Скопско од пред 15-20 години, да. Ама ова сегашново Скопско не може ни со оние послите водички од Кам да се спореди.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.806
Не е до таму, не заебавај... Си зиам јас редовно гајба, ваму и таму. Едно е квалитет, а друго е квантитет. Но не е до толку лошо да не се пие (кога е ладно, и кога си многу жеден). :)

Како што веќе имаме зборено, во Кам се добри пивата во тие лименките со стимпанк дизајнот. Не добри добри, ама добри. Тие другите, како тоа Еделмејстер се срање. Најсрање се пивата од Стокомак, тие се тешки срања што не сум сигурен дека би успеал да ги испијам и да сум очаен за пиво. :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Фино е ова Морети, сега го пробав. Не е некој врв, али подобро ми се виде од рандом македонски пива или Лашко-машко.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Оддамна не сум пиел Лашко, али мене океј ми беше. Не се издвојува нешто многу Морети изнад него.

А кога сме кај Словенечки пива, денес набавив еден крафт Ејл. Ми се допадна.

20220616_175552-01.jpeg
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.559
Не е до таму, не заебавај... Си зиам јас редовно гајба, ваму и таму. Едно е квалитет, а друго е квантитет. Но не е до толку лошо да не се пие (кога е ладно, и кога си многу жеден). :)

Како што веќе имаме зборено, во Кам се добри пивата во тие лименките со стимпанк дизајнот. Не добри добри, ама добри. Тие другите, како тоа Еделмејстер се срање. Најсрање се пивата од Стокомак, тие се тешки срања што не сум сигурен дека би успеал да ги испијам и да сум очаен за пиво. :D
Kaj мене до толку се ужас македонскиве пива. Од обично скопско 2-3 лименки, шишиња другиот ден глава ме боли како толку шишиња коњак, виски, водка да сум испил. Мислев мозокот ми го гореа со она за заварување што фрла оган. Од смутот слично срање само 50% полесни трауми. Темното само еднаш го имам пиено и лош впечаток ми остави. ИПЛ-то е така така. Тоа матното нефлитрирано у шише со хартија што го продаваа беше ок у споредба со другиве.
Од Дабот инсант ме фаќа стомак а не ретко и серка, после 3-4 лименки , шишиња другиот ден сум имал пролив . Темниот беше ужас. Класик Дабот
(у златната лименка) беше ок пиво , не знам дали уште го има. Од останатите наши пива Наше пиво на Кожувчанка (мислам нивно е ) е мн ок пиво за цената и за вкусот. Во Центар Бар е 90 ден кригла 0.5л. Тоа чешмата со 3 литра е 650 ден. Идеме 4ца и 2 такви празниме и таман сме напиени на препарти. Дека бистро пиво нема никакви сајд ефекти. У наредни 2-3 саата полека се трезниш и тоа е тоа. Најефтина и нај прикладна опција за брзо начукување без трагични последици.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
Engel dunkel - го земав од Веро . Убаво пивово , само мое скромно мислење е дека за тие пари ( 125 денари 0,5 л ) повеќе вреди Гинисот


Sent from my 2201116SG using Tapatalk
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Дружба со азискиве лагери ќе имам денес.

Јужно Корејско - Cass Fresh 4.5% ABV
Кинеско - Tsingtao 4.7% ABV
Јапонско - Asahi Super Dry 5.0% ABV

20220618_172014-01 (1).jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom