Песна со стихови (lyrics) и караоке!

Член од
7 септември 2016
Мислења
10.241
Поени од реакции
16.437
... ниеден хотел не е толку познат и испеан преку песна, истоимениот албум најпродаван во САД,
Hotel California- Eagles
Glenn Frey (guitars, vocals), Don Henley (drums, vocals), Bernie Leadon (guitars, vocals) , Randy Meisner (bass guitar, vocals).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.241
Поени од реакции
16.437
Dirlada- Memorija
... се потсетив годинава повторно како е со затворени граници кон Грција!
па и Метрополис Арена во скопското сајмиште, веќе ја нема!
јеби га, све утиде у штурац! :(

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.241
Поени од реакции
16.437
Sto to bjese ljubav - Oliver Dragojevic
починал на 71 година, по една година од кога му бил дијагностициран рак на белите дробови, неговите песни ќе останат вечни за многу генерации, едноставно како да чита некоја книга неговиот глас се испреплетува со текстот и со музиката,
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.181
Поени од реакции
11.153
ги најдов и зборовите на оваа 150години стара романса, е сега убаво е да се синхрониѕира со видео клипот ама не ми работи Мовиемакерот на Виндовс 7ата..Though it's forbidden for my arms to hold you
And though it's forbidden, I tease myself towards you
That I hold you secretly each time we meet
In these forbidden games that I play
Though it's forbidden in dim quiet places
To capture the rainbows my aching heart chases
My bitter sweet esctasy, come to me
In these forbidden games that I play
Everyone knows you belong to another
Spinning your magic for him and no other
Still, I'll be content to be part of this fantasy
Part of this game that I play
Though it's forbidden and you love him now
I'll keep my love hidden and love you forever
Through countless eternity you will be mine

In these forbidden games that I play
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.241
Поени од реакции
16.437

„Нели ти стига мојата младост“

Откако те млада заљубив
и по тебе памет изгубив.
Нели ти стига мојата младост
кажи ми ти,
и на мојте зборој поверувај им.
Се што имав, се ти подарив,
сета младост си ја изгубив.
Кажи ми, кажи кој те милува,
кој те гали кој те успива.
:motorce:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.241
Поени од реакции
16.437
„Моја, ти си гитара“ често пеана во друштво, караоке забава и општо за добра атмосфера!
Сакам јас нежно да ми шепотиш,
Да гориш и пееш од моите допири,
Во сонот ме гориш со темни магии,
Твоите раце мои златни окови,

За тебе раѓам од вино музика
Жица по жица во крв се претвора
За тебе пеам до солза тагувам
Тебе гитаро штом те прегрнам

моја-а ти си гитара,
Моја-a ти си гитара,
без престан да свирам само ми бараат

Вечерва дај ми од небо огнови
Биди им сенка на мојте богови
Знам јас сум твоја само твоја судбинаа
Пеам за тебе тажна ноќна молитва

... да го спомнеме текстописец и пејач, Владимир Нејашмиќ – Бато, годинава, 25 години од трагичната сообраќајна несреќа во к 1995-та година на патот Охрид – Скопје, вракајќи се од летен одмор се случила сообраќајна несреќа во која животот го загубил Бато, во чиј паркиран автомобил крај патот удрило друго возило, во трагичната несреќа животот покрај него го загубиле неговата сопруга и петгодишната ќеркичка,

...Владимир Нејашмиќ –Бато беше познат како автор на музиката на многу поп, фолк, детски песни и композиции и стихови за нив, меѓу кои“Моја гитара” – Банкрот Блуз Бенд (Макфест 1992), Петар Ренџов, Сашо Гигов-Гиш и Игор Атанасовски-Харе, Бато ја слушнал музиката, му се допаднала и направил сосема нов текст, а од стариот остана само „Моја, ти си гитара“, целата идеја за песната практично била на Бато, коавтор бил Бато, текстот бил на Бато, а Гиш само последната строфа,
...да не ги заборавиме големите имиња на македонската музичка сцена! (y)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom