Песна која има значење во вашиот живот

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.821
Поени од реакции
18.472
Ти си мојот свет.
Наутро се будам и те гледам јас
Како во сон уште го слушам твојот глас
Те гледам како растеш и се будиш ти
Ги сакам сите твои нови промени Насмевка, мисла, поглед ти одмерувам
Слушај ме во љубов силно верувам
Главата горе и во од исправена
За сите нови нешта ти отворена
Ти си горе , ти си доле, ти си насмевка и солза
Ти си мојот свет
Горе, доле, насмевка и солза
Ти си мојот свет
За тебе стравот да е лажно минато
Од корен зло на народ свежо скинато
За тебе да е светот добра намера
Ослободена креација бела магија,
Отвори очи, гледај биди паметна,
не давај да те вози тебе тв серија бори се,
играј, ич не се предавај,
и дека јас те гледам не заборавај.

 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
од истото дете.

Ja cekao sam neki novi dan
i cekao sam neku toplu noc
cekao sam prolece da me odnese

I cekao sam da sa neba padnes ti
i bas na tome mestu budem ja
cekao sam, ko zna sta, da me odnese


Ref. 2x
Odnesi me
ponesi me
povedi me

Tek neko tamo cuo je moj glas
i ulice su zasjale na cas
i preda mnom stvorila se ti
da me povedes

Svecano je bilo tako sve
ulice su sad vec blistale
i kao da su rekle
zasto ne, sad me povedi

Ref. 2x

Ref. 2x

Ceo zivot cekam na tebe
sedim sam i gledam u sebe
mislim sad, pitam se gde si ti
 
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Седевме со братучедов кој тогаш боледуваше од неизлечив канцер. Слушавме музика. Побара да ја пуштам песнава, која дотогаш не ја знаев. Текстот ко го слушав дури одеше песнава ми ја параше внатрешноста, ама издржав да не реагирам никако. Добро се сеќавам само дека братучедов пушти една солза срамежливо. По неколку дена почина.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom