Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
На овој линк ќе проследите повеќе разговор на темата . https://www.facebook.com/vojo.ushevski.5?__tn__=,dC-R-R&eid=ARC4gwaHO0diw90TT92gx1jbsrMFbCenF-XQlc4Uvti2iHzT1ULhZdfjHAJqT3lfc1pzzU2nYCya-5xV&hc_ref=ARRBp5FjkacOp9dTMkdGHdXlwEAVGT3sFWg4hmWLyJM7YtXzhUdVuNniQatAIwtfBhA&fref=nf
Еве еден исечок од филмот кој нее довршен и ќе продолжи да се снима а работата на машината со производство на Електрична Енергија ќе биде презентирана на крајот од филмот.

YOUTUBE.COM

Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет Teaser #1
"Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет" Teaser #1 "The Constitution of the…
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Не знам зошто, ама би ги гледал филмот.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Не знам зошто, ама би ги гледал филмот.
Јас ќе ти кажам зошто да го гледаш филмот: овој филм ќе биде под Македонска продукција кој ќе ја претстави првата машина која ќе работи со еднаш внесена Енергија со тоа се става крај на употреба на согорливите Енергенси и друг вид на Енергенс кој е штетен или има други не сакани или опасни влијанија за опстанок на живиот свет.Ако не излезе на површина оваа машина за време од 10 години или нека се и до 20 светот ќе дојде до голем ужас или ќе биде каша - попара гледајќи го менталниот развој на настани и владеење.Со оваа машина се става крај на војните , сиромаштијата .гладот ќе се намалат болестите ќе се успорат климатските промени или ќе завладее мир и по добар спокој во животот.Е сега во филмот се преставуваат реални сцени и збиднувања што не значи дека се и сценски добри но ќе се види и недовербата кон оваа машина или ќе се потврди дека живееме во исто време но секој со свое размислување но ако некој те поведе по лош или слеп пат тогаш едноставно се губиш а за пребирливите гледачи на филм верувам дека еден ден со одбрани глумци и извадоци од моите записи ќе се направи и по добар филм.

;
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Машината е готова пред три дена или остана да ги балансирам сите четири тркала и големото тркало и да ги поврзам со сајли а воедно да го ставам и синџирот или сето тоа да се подобри времето ќе биде направено за една недела и ќе ја пуштам да работи но без да произведува Енергија туку сама да врти а од после ќе и ставам генератор.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Од досегашните прототипови на машината научив многу или тие се скалила да се стигне до реалноста.Константно движење а плус да произведува и некаков вид на Енергија да се изведе боли глава но со секој дневна посветеност по неколку саати и тоа многу години можело и во таа област да се постигнат резултати.Или за такво движење да се обезбеди со еднаш вложена Енергија или Енергенс се потребни три вида на Енергенси и тоа синџир но иновативен а не постоечки кој го веќе имам а тој само во вакви машини има примена ,замаец и тоа во вид на тркало а снагата се одредува од неговата сопствена тежина ,брзината со која се врти и кракот на врзување или ако е врзан по блиску до центарот снагата е поголема а со тоа и брзината што ќе зависи од соодносот на замаецот што го врти и на крај како еднаш вложен Енергенс е вода и тоа во садови што меѓусебно се поврзани и кога дојде моментот на хоризонтала истата се прелева во другиот сат што е во правецот на движење или требе нај малку 4 садови а прототипот ќе каже дали требе уште.Едно време со правењето на протипот утврдив дека ми требе уште еден Енергенс но никако да размислувам да внесам и вода или цели три години се малтретирав и никако да ја направам машината а едно време дојдов до заклучок дека ми требе уште еден Енергенс но конечно дојдов до сознание и тоа на 16 - о6 2019година околу 01 часот а ја склопи в до 03 часот а ја разработував до 05 часот и ми останаа мали детали околу големината на отворите и како да се изведат но веќе во овој момент и тоа го имам решено дека тоа е водата а веќе тркалото мие предвидено и има оставено таков простор или место за таков вид на садови бидејќи правилно е поделено тркалото ила на осум делови и требе сите да бидат исполнети со нешто..Па здравје околу таа преправка требе да се работи околу еден месец или планирам за саемот Технома да биде готова и изложена . :lut:
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
ајде аирлија
Фала ти и мислам дека ги заокружив моите идеи околу овие машини кои вкупно се 4 со последната која е и врв спрема другите и веќе кога успеам една да направам на дело на другите по лесно им се отвара патот за реализација.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Фала ти и мислам дека ги заокружив моите идеи околу овие машини кои вкупно се 4 со последната која е и врв спрема другите и веќе кога успеам една да направам на дело на другите по лесно им се отвара патот за реализација.
Ахам, гледам си почнал да се опаметуваш. Заклучи дека ти треба енергија. Но пак изгледа ги забораваш загубите. Ако еднаш си ја вложил енергијата, овде спомнуваш во вид на вода и уште нешто плус, очекуваш системот постојано да врти и дава струја веројатно преку некое динамо?? Системот е затворен и како таков нема нов дотур на енергија, инаку не би бил препетум мобиле, туку обична машина како сите други.Но што праиме со триењето и другите механички загуби. Твојов систем е механички и тие постојат.Колку и да се мали, супер лагери итн., сепак постојат. И енергијата ќе си се губи , додека твоево тркало не застане.Загубите секогаш на крајот се топлина отидена некаде.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ахам, гледам си почнал да се опаметуваш. Заклучи дека ти треба енергија. Но пак изгледа ги забораваш загубите. Ако еднаш си ја вложил енергијата, овде спомнуваш во вид на вода и уште нешто плус, очекуваш системот постојано да врти и дава струја веројатно преку некое динамо?? Системот е затворен и како таков нема нов дотур на енергија, инаку не би бил препетум мобиле, туку обична машина како сите други.Но што праиме со триењето и другите механички загуби. Твојов систем е механички и тие постојат.Колку и да се мали, супер лагери итн., сепак постојат. И енергијата ќе си се губи , додека твоево тркало не застане.Загубите секогаш на крајот се топлина отидена некаде.
Јас знаев дека ми требе додатна Енергија во вит на Енергенс кој што еднаш ќе биде вметнат и со тој енергенс да врти бесконечно но требало три вида Енергенси тоа е проблемот .Е сега дали е перпетуум мобиле или не јас тоа не знам но така ми се признати патентите во групата на перпетуум мобиле а дали постојат такви машини и тоа не знам ,а ако веќе ги има тоа е добро или кажи каде се применети и дали некое село или град се снабдува со Енергија од такви машини.А со триењето ако претпоставуваш дека ќе застане тоа си во грешка бидејќи се додека имам одредена константна против тежа и го дебалансирам тркалото а таа снага ја одредам да произведе друг вид на Енергија тоа нема да застане никогаш.Е сега при дефект или ремонт тогаш ќе ја сопреме но од после со истиот Енергенс пак почнува да работи Истото тркало ќе се движи бавно или 8 кругови во една минута но за тоа отом потом.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Секоја пријава до Државниот Завод За Индустриска Сопственост за признавање на патент не значи и крај на идеата или дозволено е и до усовршување на истата.Но со пријавата презентираното ново од постоечкото или од досегашната состојба на техниката.Но ако веќе сакате да ја потврдите својата идеа морате да го докажете со прототип поготово кај оваа машина бидејќи од страна на Науката е потврдено дека такви машини се навозможни и истите не можат да работат со еднаш вложена енергија,Јас пробав неколку принципи со протипови но се покажа на дело дека не може да функциунираат но со таквите протипови по јасно ги гледате добрите идеи и недостатоците па така се отвара патот за до усовршување на истата или тие се скалила преку кои мора да се помине а може и да не се постигнат никакви резултати но ако одите цврсто по патот што ве води и разумот можни се и резултати,Па така точна е и оправдана вашата критика за моите известувања за времето на довршување на мојата машина но јас мислев дека веќе кога ги имам двата Енергенси а тоа се синџирот и замаецот бев многу сигурен дека машината ќе работи но кога го довршив прототипот во мај месец истата не работеше или имам Енергија за една четвртина од тркалото што не беше доволно да премавне тежината од синџирит за да направи круг тркалото па така се изнервирав и многу се разочарав и го оставив и донесов одлука дека стварно оваа машина не може да се направи да работи и си реков не можам веќе да се малтретирам и тркалото ќе го носам во отпад да го продадам но дечките што го снимаат филмот ми рекоа да не се нервирам туку требе да одморам малку и да размислам бидејќи е можно да дојдам до некоја нова идеја и истите не ми дозволија да го продадам тркалото и ми рекоја ако е проблемот до парите што ќе ги земам од тркалото тие се понудија да го купат само да несе однесе во отпад,и кога се стабилизирав ги послушав но им реков дека веќе не постои никаква шанса да се направи оваа машина да работи но во интерес на филмот ќе направиме компјутерска симулација на таа машина што ќе работи на течение на вода што е многу реална,Но мене мислата не ме остави да не барам начин како би можело да го направам тркалото само да врти и да произведува Енергија па така размислувајќи случајно ми дојде како идеа да вметнам вода како дополнителна енергија или Енергенс за да можам барем уште една осмина од тркалото да завртам или со тоа да вметнам уште еден Енергенс или трети и заклучив дека тоа е тоа или дека веќе ја имам машината како готова што може да работи и здравје во август и септември оваа година сакам да ја направам за да биде готова за саемот Технома и веќе не верувам дека ќе бара друг Енергенс, https://forum.kajgana.com/threads/Бесплатна-eнергија-возможно-или-не.33927/reply?quote=8674497 https://forum.kajgana.com/threads/Перпетуум-Мобиле-во-Македонија.47441/reply?quote=8681896
 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.670
да вметнам вода како дополнителна енергија или Енергенс за да можам барем уште една осмина од тркалото да завртам или со тоа да вметнам уште еден Енергенс или трети и заклучив дека тоа е тоа
Конечно после толку години и труд сфати нешто. Напредок. :)
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Конечно после толку години и труд сфати нешто. Напредок. :)
Малку твојата констатација не мие јасна но напредокот не се сваќа во областа на иноваторството а поготово кај оваа машина бидејќи истата се изработува во практика со прототип и тој прототип те води напред ако правилно е поставен така да прототипот не почне да функционира се бара до усовршување со некои додатни елементи.Оваа машина не можеш да ја рачунаш како готова само на хартија нацртана бидејќи те лаже бидејќи ти си мислиш дека е готова но на дело со прототип нее баш така но добро е и со такви пред временни констатации бидејќи и тие замислени принципи се поклопуваат во оваа машина бидејќи влегуваат и оди како новост во таа област на техника.Значи за да работи оваа машина требало многу принципи што се како новост во техниката за истата да може да проработи и истите бараат голема посветеност за истражување за тоа и толку бавно одеше кај мене или многу години упорна посветеност а во досегашните мои излагања може некаде и да сум погрешил нешто но јас оваа машина ја изведувам практично без познавање на физиката но мислам дека пногу повеќе мие развиена логиката на размислување и тоа мие водилка за оваа и другите мои машини и други мои иновации.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Јас ВОЈО УШЕВСКИ не се разбирам толку од филмови но многу ме интересира како од Македонската Филмска Агенција не можат да ги препознаваат добрите проекти .На пример овој филм што се снима беше избран како единствен филм од Македонија во Белград во Бугарија во Сараево во Приштина во Германија во Латвија а кај нас истиот филм не важи но кога се пушти машината јас не знам како ќе се правдаат од Македонската Филмска Агенција зошто не го инвестирале снимањето на истиот.:pos:

Kiril Karakash
пред 21 часа ·
Драги пријатели,
Пресреќни сме да ви соопштиме дека нашиот проект “Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет” е селектиран во “PACK AND PITCH” на Sarajevo Talents, во склоп на Сараевскиот филмски фестивал како единствен проект од Македонија!
Воедно авторите на филмот Кирил Каракаш и Светислав Подлешанов се селектирани во “Sarajevo Talents Campus” и ќе го пичираат долгометражниот филмски проект Устав на новата ера / The Constitution of the new era .
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom