Перпетуум Мобиле во Македонија

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Apokalipto, 18 февруари 2011.

 1. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  37
  Јас работам на овој проект веќе скоро 20 години и оптимистички сум влегол во него и веќе сум осознал некои работи што се еднакви на резултат и немам намери ама стварно немам бидејќи немам никаква корист и потреба да ширам лажни информации околу моите проекти туку ја зборувам вистината да не си слушнам утре муабети дека еве нешто сум криел од јавноста.А уште еднаш потврдувам дека на Бит Пазар Енергенсот за машината е 120 ДЕНАРА а гаранција има сигурно 100 години а на мене ќе ми требе околу 400 - 500 кгр се разбира ако сакам 1 кw а може и по малку но по слаба струја.А дали ме буткаш тоа незнам но ако ти причинува задоволство таквиот однос и квалификација према мене и моите проекти продолжи и понатаму бидејќи секој човек како единка е различен од секој друг по сите основи.:):(
   
 2. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ..се извинувам господине Ушевски, немам ама никаква намера да ве навредувам и бидејќи очигледно зборувам кинески веднаш ќе престанам за да не бидам погрешно сватен , а вие слободно и понатака без вакви проблеми во преводот продолжете со развојот на вашата машина , дај боже и наредните 20 години....
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  37
  Јас не реков дека ме навредуваш или имаш такви намери бидејќи ти така гледаш и размислуваш како самиот себе.
   
 4. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  37
  Ајде нека ние вечен Уставот на Новата Ера кој се вика ЧОВЕК БАЛАНСЕР НА ВОЗДУШНИОТ И ВОДЕНИОТ СВЕТ регистриран на 03- 03- 2004 година воМакедонија и е мое авторско дело.Дали светот почнува да ја чувствува промената во светски размери па односот го подигнале или го подигаат на повисоко ниво но да знаат сите дека Уставот на Новата Ера нема да поштеди никого и оваа против правно и против природно владеење завршува или ќе се смета за завршено до 03 -03 - 2004година а периодот до излегување на дело на ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ ќе се смета за преоден период а тоа по мое требе да биде 2017година.Големите држави и претседатели ги имаат на увид проектите и кодовите кои би биле интересни за нив во WIPO .ПОЗДРАВ ДО СИТЕ
   
 5. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
 6. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  37
  Ако се прикачи генератор на оваа вртелешка не знам кој и како би го вртел.А оваа во споредба со моите машини нема никаква врска или кај моите може во една секунда или во дел од секунда да префрлам повеќе килограми на едната половина од тркалото која ќе ја предизвикува и константно ќе ја одржува против тежата и во зависност од тоа може да се прикачи соодветен генератор и константно да врти и да произведува потребна Енергија.:):):)
   
 8. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ....неам коментари.., за мирисање ..мириса на генијално, уште да видиме и ќе се убедиме....,еве и детено напраило филмче, лесно е денес такво нешто, треба само камера и перпетум мобиле..нормално и да не врне или е темница... :) :)
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  37
  За таква или било каква машина едно се знае или работи или не работи без никакво оправдување или фолирање.Таа машина или ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ што јас ја спремам да ја пуштам би требало да врти и да произведува струја со години без дефект а ако се направи со оригинал матерјали кои по се отпорни на абење векот на трајнос ќе биде по долг.:tvg:
   
 10. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  браво само напред.....:)
   
 11. hack3ngin3

  hack3ngin3

  Член од:
  24 април 2010
  Мислења:
  916
  Допаѓања:
  1.548
  Појќе се смеам кога ја читам темава отколку вицеви без наслов :tapp:
   
 12. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  37
  Е таа е тешка и голема тема и не муе дадено на секој да ја води и образложува на едноставен народски јазик, а е и спротивна на Науката за истражување или едноставно е отфрлена од дневен ред како нешто невозможно но незнам зошто се дрзнале на таков чекор бидејќи време носи а време и доноси.Изгледа за тоа тие многу смешна темата и не веруваш во нејзе и во таков пронајдок но никогаш за нешто не зборувај два пати.:cujte:
   
 13. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  37
  Уште кога почнав да работам на овие мои машини се побуди во мене едно чувство дека само таков тип на машина може да даде еден спокој и мир меѓу народите.Се разбира дека на поединци богати луѓе нема да им одговара таквата машина и ќе се стремат да ја прикријат но не верувам дека ќе успеат.Последните неколку години многу сум ја молел со писма нашата Влада да превземе нешто околу изградбата на прото тип за да го стави еден ден на маса како факт или аргумент дека нее правилно тоа што го спроведуваат големите сили према човештвото со разно разни кризи и сиромаштија меѓу народите , но не дојдов до разбирање.Што е нај трагично ЕЛЕМ планира да гради термо централа некаде измеѓу ПЕХЧЕВО и ДЕЛЧЕВО.или уште немаат верба во моите проекти како реалност на иднината .Стварно немие јасно на нивните постапки а неодамна му пратив порака по МЕИЛ на директорот на ЕЛЕМ и нема никаква реакција од негова страна а машината ја имам со валиден документ нацртано како проект и може само да се зголеми.Незнам дали овие луѓе го заслужуваат работното место или работат под диктат на надворешни моќници како и кога што да превземаат но тоа не води во пропаст и почна да ни се удира од глава.А утре кога им излезам со прототип кој функционира се прашувам како ли ќе реагираат таквите наши стручнаци по Машинство и Енергетика и требе одма да ги скинат дипломите пред мене и да се тргнат на страна како не способни да го ценат трудот и на некој друг што им навлегол во нивната област на учење и творење.Поздрав до сите
   
 14. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ,,и јас одма у сласт и со голема радост јавно ќе ги искинам сите мои технички дипломи...само ти демонстрирај прототип потврден со квалификувани мерења. кој функционира со сите нишани на перпетум мобиле...не мора некој голема машина и 100 вата нека дава е доволно:)
  И ќе лобирам сите инжињери, соодветни професори итн.од Македонија да го направат тоа, а после сите ќе ти се поклониме и бациме рука.....при тоа секој од нас ќе ти остави златен наполеон... Затоа не чекај ни момент туку седни работи...
   
  На arakenx му/ѝ се допаѓа ова.
 15. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ова е еден мал курс по аеродинамичен отпор, а всушност ја дава суштината на СИТЕ отпори , небитно од кој вид и подвид..ПРИРОДАТА си има исти закони секаде,,,
   

Сподели преку: