Перпетуум Мобиле во Македонија

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ovaa mashina nee preporachlivo da ja ima sekoe domakinstvo tuku ke se gradat pogolemi mashini so golema moknost na proizvodetvo na Elektrichna Energija a domakinstvata ke ja koristat dosegashnata mreza na prenis i ke se plaka minimalna taksa bez strujo mer za merenje na potroshena Energija.Apoedinechni mozat da koristat kaj shto nema instalirano prenosna mreza na EE.. A za vozilata toa e druga prikazna ili site vozila ke se dvizat na elektrichen pogon ili so polnenje na akumulatorite ili direkno vgraduvanje na PM KAKO POGON.POZDRAV
Значи вашата машина на некој начин не е еко - френдли (пријателска) колку што можев да ве разберам. (се извинувам, иако се занимавам некои 7-8 години со ова сепак сум аматер на оваа поле)

Какво ќе виде влијанијето во однос на животната средина и нејзината флора и фауна со нивните ендемични видови (како што се Lynx lynx кај фауната или Lemon Haze кај флората) ?

Мора да не разберете сепак, ние граѓаните имаме основ да бидеме загрижени за нашата животна средина, флората и фауната со оглед на моменталните и актуелни еколошки ситуации.

Благодарам.

едит; несакајќи сум го прескокнал делот околу "минималната такса" бидејќи не ми е јасно колкав процент (а имам и мрзливо око) од тие средства ќе бидат применети за амортизација и одржување на овој продукт кој несомнено е утилитарен и кој е вашиот став кога станува збор за за антипозитивизмот за кој мантрал Вебер и Мајхлс или Чарлс М. Шулц ?

Благодарам, @Vojo Ushevski
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Значи вашата машина на некој начин не е еко - френдли (пријателска) колку што можев да ве разберам. (се извинувам, иако се занимавам некои 7-8 години со ова сепак сум аматер на оваа поле)

Какво ќе виде влијанијето во однос на животната средина и нејзината флора и фауна со нивните ендемични видови (како што се Lynx lynx кај фауната или Lemon Haze кај флората) ?

Мора да не разберете сепак, ние граѓаните имаме основ да бидеме загрижени за нашата животна средина, флората и фауната со оглед на моменталните и актуелни еколошки ситуации.

Благодарам.
Istata nema da proizveduva ili da emituva nikavi hemiski sredstva ili O nula zagaduvanje bidejki greenje i ladenje e povrzano na istata mashina a sakam da dadam do znaenje deka JUZEN TEK NA GASOT propaga kako megu naroden proekt .
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
PRASHUVAM -- DALI SE UVERIVTE DEKA MOZE DA SE NAPRAVI MASHINA KOJA KE RABOTI SO EDNASH VNESENA ENERGIJA ILI DVE MAKARI MEGU SEBNO POVRZANI SO SINDZIR , LANEC ILI KOJ MOZE DA SE NAMOTUVA I ODMOTUVA NA I OD MAKARATA ILI VO NAJ GORNATA TOCHKA OD TRKALOTO SE NAMOTUVA SINDZIROT NA MAKARATA A DOLNATA SHTO E VZAEMNA E PRAZNA BIDEJKI TAA E ODMOTANA A TOJ PROCES E BEZ PREKIN ILI KONSTANTEN I NIKOGASH NEMA DA DOJDE DO ZASTOJ ILI DA NE DOJDE DO IZEDNACHUVANJE NA TEZINATA NA SINDZIRITE SHTO SE PROTIV TEZA NA TRKALOTO KOJ ISTOVREMENO VRSHI ILI PREDIZVIKUVA VRTENJE SO VRETENOTO SHTO VRSHI PROIZVODSTVO DRUG VID NA POTREBNA ENERGIJA..
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
PRASHUVAM -- DALI SE UVERIVTE DEKA MOZE DA SE NAPRAVI MASHINA KOJA KE RABOTI SO EDNASH VNESENA ENERGIJA ILI DVE MAKARI MEGU SEBNO POVRZANI SO SINDZIR , LANEC ILI KOJ MOZE DA SE NAMOTUVA I ODMOTUVA NA I OD MAKARATA ILI VO NAJ GORNATA TOCHKA OD TRKALOTO SE NAMOTUVA SINDZIROT NA MAKARATA A DOLNATA SHTO E VZAEMNA E PRAZNA BIDEJKI TAA E ODMOTANA A TOJ PROCES E BEZ PREKIN ILI KONSTANTEN I NIKOGASH NEMA DA DOJDE DO ZASTOJ ILI DA NE DOJDE DO IZEDNACHUVANJE NA SILATA NA SINDZIRITE SHTO SE PROTIV TEZA NA TRKALOTO KOJ ISTOVREMENO VRSHI ILI PREDIZVIKUVA VRTENJE SO VRETENOTO SHTO VRSHI DRUG VID NA POTREBNA ENERGIJA..
Нема да се скине макарата ?
Зошто не пробаш со манила, тутунски коноп ?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Нема да се скине макарата ?
Зошто не пробаш со манила, тутунски коноп ?
Moze i konop ama po dolzinata na konecot da se navrze zelezo ili neshto teshko za da predizvika protiv teza na trkaloto .
PRASHUVAM -- DALI SE UVERIVTE DEKA MOZE DA SE NAPRAVI MASHINA KOJA KE RABOTI SO EDNASH VNESENA ENERGIJA ILI DVE MAKARI MEGU SEBNO POVRZANI SO SINDZIR , LANEC ILI KOJ MOZE DA SE NAMOTUVA I ODMOTUVA NA I OD MAKARATA ILI VO NAJ GORNATA TOCHKA OD TRKALOTO SE NAMOTUVA SINDZIROT NA MAKARATA A DOLNATA SHTO E VZAEMNA E PRAZNA BIDEJKI TAA E ODMOTANA A TOJ PROCES E BEZ PREKIN ILI KONSTANTEN I NIKOGASH NEMA DA DOJDE DO ZASTOJ ILI DA NE DOJDE DO IZEDNACHUVANJE NA TEZINATA NA SINDZIRITE SHTO SE PROTIV TEZA NA TRKALOTO KOJ ISTOVREMENO VRSHI ILI PREDIZVIKUVA VRTENJE SO VRETENOTO SHTO VRSHI PROIZVODSTVO DRUG VID NA POTREBNA ENERGIJA..
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Муабети, муабети веќе 6 години само празни муабети (n)(n)(n)
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Муабети, муабети веќе 6 години само празни муабети (n)(n)(n)
Mislam deka od moja strana nee losho shto ve informiram za mashinata bidejki toj princip na proizvodstvo na sekakov vid na Energija e idninata a za istata za prv pat se razgovara vo MAKEDONIJA shto e toa i golema chest za nas . A ako inovatorot beshe od druga drzava siguren sum deka ke se treskavte od zemja za takvo otkritie :)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Јас Госпо'н Војо искрено сум скептик. Би сакал да видам видео како тоа функционира ако ме е проблем.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Mislam deka od moja strana nee losho shto ve informiram za mashinata bidejki toj princip na proizvodstvo na sekakov vid na Energija e idninata a za istata za prv pat se razgovara vo MAKEDONIJA shto e toa i golema chest za nas . A ako inovatorot beshe od druga drzava siguren sum deka ke se treskavte od zemja za takvo otkritie :)
Јас најдов друг (веројатно конкурентски) продукт; Перпетуум Мобиле секјурити, корстев златна книга како научен метод.

Во што се разликуваат ове два продукти ?

Може нешто повеќе околу цената, ефкасноста, екофрендли, достава, испорачка и монтирање, попусти, жиранти и така натаму.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Јас Госпо'н Војо искрено сум скептик. Би сакал да видам видео како тоа функционира ако ме е проблем.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Vo red - i e opravdano da si skeptik bidejki i naukata se proiznela deka takva mashina ne moze da se napravi . , no veke vi kazav kako ke raboti so ednash vlozena Energija za beskonechno dvizenje a poseduvam i klipche kako lanecot ili sindzirot go namotuva gornata makara i toa vo stroga vertikala a pri dvizenjeto ke zazeme drug stepen ili namotuvanjeto go vrshi za 1' sekunda a tezi 18,5kgr no da se postopli vremeto so ista brzina ili vreme ke napravam da kachi tri pati pogolema tezina a so toa ke se namalat zagubite shto sega gi imam.[DOUBLEPOST=1513716461][/DOUBLEPOST]
Јас најдов друг (веројатно конкурентски) продукт; Перпетуум Мобиле секјурити, корстев златна книга како научен метод.

Во што се разликуваат ове два продукти ?

Може нешто повеќе околу цената, ефкасноста, екофрендли, достава, испорачка и монтирање, попусти, жиранти и така натаму.
Neznam druga mashina kako bi rabotela konstantno bidejki jas lichno sum posveten na moe lichno istrazuvanje i veruvam vo istite a za cena i prodazba planiram od koga ke dobijam atest od MASHINSKI FAKULTET A TOA BI TREBALO DA BIDE 2018GODINA ili da go dovrsham prototipot.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Pozdrav
VaneEve gi prvite sliki napraveni vo Avgust 2017
A filmovite se na slednite linkovi
https://drive.google.com/open?id=1fenyO9xqVtcBK4-LdJjd9Z5jtE7XVuRu
https://drive.google.com/open?id=1ZllZEBM4KkjTC7c7GGJXgNvAfX3B2ltT
https://drive.google.com/open?id=1mfugIO7tGiMKjqUvvpuZ_2yocwajk9Hy
Pozdrav
Vane MOZE DA VIDITE KAKO KE IZGLEDA MASHINATA NO USHTE SE RABITI NA NEA ILI NA PROLET ZDRAVJE IMA OD PRILIKA USHTE EDEN MESEC RABOTA .TOA SHTO JA VRTAM RACHNO E REZULTAT NA GOLEMITE ZAGUBI ILI IMAM PREPRAVKA DA MOZE SAMO SO EDNA MAKARA DA NAPRAVI KRUK A DRUGITE TRI MAKARI DA DADAT VISHOK ENERGIJA SHTO NIE POTREBNA.AKO IMATE IZDRZLIV KOMENTAR POVELETE .POZDRAV VOJO:oeoeoe:[DOUBLEPOST=1514463055][/DOUBLEPOST]
https://apis.mail.yahoo.com/ws/v3/mailboxes/@.id==VjJ-Yu-YwzBwERuEPezSsg2GlyvFI1arJCUh1R4OozabuHlx-1hYF9dzxCzJDIlanTSG/messages/@.id==ANKTxAoAAEbOWkS1PgF-0JkeGsE/content/parts/@.id==2.2/thumbnail?appId=YMailNorrin&downloadWhenThumbnailFails=true&pid=2.2https://apis.mail.yahoo.com/ws/v3/mailboxes/@.id==VjJ-Yu-YwzBwERuEPezSsg2GlyvFI1arJCUh1R4OozabuHlx-1hYF9dzxCzJDIlanTSG/messages/@.id==ANKTxAoAAEbOWkS1PgF-0JkeGsE/content/parts/@.id==2.12/thumbnail?appId=YMailNorrin&downloadWhenThumbnailFails=true&pid=2.12
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Изгледа ветувачки ама проблемот е што треба некој цело време да го врти тркалото. Јас би ти препорачал да најдеш некое циганче кое за ефтина пара ќе го врти тркалото.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Изгледа ветувачки ама проблемот е што треба некој цело време да го врти тркалото. Јас би ти препорачал да најдеш некое циганче кое за ефтина пара ќе го врти тркалото.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Jas dadov objasnuvanje vo vovedot zoshto sega rachno go vrtam trkaloto a koga se stavat site chetiri ili osumte makari nema potreba od rachno vrtenje bidejki vo trite makari trebe da se vmetnat lanci ili sindziri so tezina od 60kgr a so prepravkata ke ima protiv teza od 140kgr i togash nema shansi da se priblizish do nejze a ne da ja vrtish.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Jas dadov objasnuvanje vo vovedot zoshto sega rachno go vrtam trkaloto a koga se stavat site chetiri ili osumte makari nema potreba od rachno vrtenje bidejki vo trite makari trebe da se vmetnat lanci ili sindziri so tezina od 60kgr a so prepravkata ke ima protiv teza od 140kgr i togash nema shansi da se priblizish do nejze a ne da ja vrtish.
А кога ќе ги ставаш макарите? Пред тоа имаше едно бетонско тркало, што бидна со него?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
А кога ќе ги ставаш макарите? Пред тоа имаше едно бетонско тркало, што бидна со него?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Да се постопли времето а и повредата уште малку да ми заздрави.Инаку матерјалот за макарите го имам набавено уште ланци требе да купам за 10 000 илјади денари и да и правам кочница инаку не можам да работам и толку а после ќе врзувам генератор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom