Паузирање во врска

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Sfetle напиша:
nemora da znaci deka nekoj tret e vo igra...barem vo mojot slucaj ne bese taka..ednostavno posle mnogu godini zaedno mora da dojde i do takov period...na pauza...:)
A шо ќе праите тогаш кога ке дојдат годините во брак? Каков период ќе дојде тогаш?
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Мистичен напиша:
A шо ќе праите тогаш кога ке дојдат годините во брак? Каков период ќе дојде тогаш?
Am togash dve kukji, izmegju potoce, megju niv most. I ne se zaebaam. Otherwise ke letaat pepeljari sekoj den. :( :pos:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
хехехе...супер се насмеав.Абе каква пауза бе луѓе.Тоа ти е типично западњачко размислување.Тој што бара пауза и треба да си ја добие ама вечно.Јас сум во брак 9 год. и ниеднас не ми текнало да барам пауза,еденоставно неможам да издржам без него а не пауза да барам.Уф каков стап им треба на такви особи.цццццц
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Шознам дали е и западњачко размислувањето...

Паузирање во врска ти доаѓа нешто како стенд бај аранжман со ММФ! : )
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
Misticen ne rekov deka pauza treba da se pravi sekoj pat koga kje naide takva kriza,ali ok e barem ednas da se napravi...nisto loso nema vo toa... ako se povtoruva togas vekje e druga pricha...
koga vrskata e vo kriza treba (spored mene) da se prevzemat site merki sto ti se na raspolaganje za da ja spasis,otkolku posle da se kaes za toa...
ili spored tebe na prvata precka sto kje naideme treba da raskineme odma???
i ova ne se odnesuva samo na tebe tuku i na drugite sto razmisluvaat taka..
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Sfetle напиша:
ili spored tebe na prvata precka sto kje naideme treba da raskineme odma???
Па доколку пречката е "бидејќи ви било досадно пошто сте долги години во врска", јас би раскинал. Друг спас нема. И да ја ожениш не е решение доколку ти е досадна, брак од очај или досада е страшна работа.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Друго е кавга,а друго е одникаде да му/и прдни на газот и ај ке правиме пауза доста ја оравме нивата.:ne_zboram :ne: :ne:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Каква пауза бе? Од што пауза?
Тек сега ја сконтав темава...

Пауза се прави кога си уморен од нешто, кога ти здосадило, кога ти е монотоно... Ако во врска дочекаш било што од овие работи, време е за крај. Нема „слушај, сеа малку ќе престанам да те сакам, ќе го сакам овега малку, па после пак тебе”. Поарно раскини па ако толку си значите - пак ќе се најдете.

Сфетле, извини вака на директен муабет, ама или ти си се скрцкала со некој друг (за време на „паузата”), или тој.

Имаш потреба да излезеш со твоето друштво? Нема проблем, шо ќе ти смета дечкото/девојката? И онака кај подолгите врски, пријателите стануваат заеднички по извесно време, нема „само твои” или „само негови” пријатели. Сакаш да си направиш „женски муабет”? Трк кај другарка на кафе, или излезете заедно.

Тоа „пауза” е тешка измишљотина за да легнеш нешто друго, или да се ослободиш од партнерот шо ти е товар. Па ако е веќе така - тури пепел и барај си нешто поинтересно.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Go delam mislenjeto na Sfetle skroz ima momenti koga e potrebna pauza , ne e sve vo zivotot crno ili belo , ne e sjajno reshenie ama reshenie e i ponekogas spas za da se podobrat rabotite , ne se plasheto od pauzi ako e toj / taa za vas ke se vrati . Pokazite malce samodoverba . Ubavo e bez pritisok ponekogas da pomislis kaj terash i kon kade ...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
spooky напиша:
Сфетле, извини вака на директен муабет, ама или ти си се скрцкала со некој друг (за време на „паузата”), или тој.
Има и уште една можност. Некој од нив да сакал да се крцка со некого, ама не се искрцкал и се смириле.

ragazza напиша:
Go delam mislenjeto na Sfetle skroz ima momenti koga e potrebna pauza , ne e sve vo zivotot crno ili belo , ne e sjajno reshenie ama reshenie e i ponekogas spas za da se podobrat rabotite , ne se plasheto od pauzi ako e toj / taa za vas ke se vrati . Pokazite malce samodoverba . Ubavo e bez pritisok ponekogas da pomislis kaj terash i kon kade ...
Ај биди малку поспецифична и прецизирај ги тие:
ragazza напиша:
momenti koga e potrebna pauza
Kaкви се тие моменти? Какви и да се, ќе бидат "нови моменти".
ragazza напиша:
Ubavo e bez pritisok ponekogas da pomislis kaj terash i kon kade
За каков притисок тоа ти збориш? Ако ти треба мир за да размислиш на раат, иди на планина, наспиј се, немора да правиш пауза во врската. Се се решава со искрен разговор.

Разбирам да си лут со партнерот после расправија, конфликт, проблем кој ви се појавил, да не се слушнете еден ден, два, шест...ама ОФИЦИЈАЛНО ДА ПРОГЛАСИТЕ ПАУЗА? Ко да сте платени да глумите врска, па ајде... според работното време ни следи пауза.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
ragazza напиша:
Go delam mislenjeto na Sfetle skroz ima momenti koga e potrebna pauza , ne e sve vo zivotot crno ili belo , ne e sjajno reshenie ama reshenie e i ponekogas spas za da se podobrat rabotite , ne se plasheto od pauzi ako e toj / taa za vas ke se vrati . Pokazite malce samodoverba . Ubavo e bez pritisok ponekogas da pomislis kaj terash i kon kade ...
Како не бе. Ако паузата е спас, ондак раскинувањето е воскресение.
Ако другиот ти прави притисок под кој не можеш да размислуваш трезвено - има само еден начин да се отрезниш. Ако имаш проблеми, седнуваш и ги дискутираш. Паузата може само да ги одложи проблемите, не може да ги реши. Тука е точно црно или бело - или оди, или не оди. Нема „дај да поттурнеме, може ќе тргне“.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Aj ke probam da bidam po specificna
Moment primer bese eden koga bivshiot moj dobi ponuda da igra Hockey , i sega jas na 18 god trebase da se selam so nego .ili ? Ete moment na pauza da vidime resolucija ( ova e samo eden primer )
Na mir ne znaci odma planina ama da se svestis sam bez pritisok na partnerot ako ne si sigurna deka sakas / imas potreba od isto , razmisluvanje bez da go gledas vo oci i da pagas na to deka e bolna situacija ne znam da se objasnam ama mislam deka pauzata e dobronamerna ...
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Тоа е изнудена работа, не договорна пауза. Нормално дека не мора да раскинете после, ама...ај потсети се на темата „љубов на далечина” или како беше...

Како и да е, ова не можеме да го класифицираме како „пауза”. Или?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ragazza напиша:
Aj ke probam da bidam po specificna
Moment primer bese eden koga bivshiot moj dobi ponuda da igra Hockey , i sega jas na 18 god trebase da se selam so nego .ili ? Ete moment na pauza da vidime resolucija ( ova e samo eden primer )
Ова ли е пауза?

И треба ли причина да биде за официјално да прогласите пауза? Кикс. Зошто едноставно интензивно не сте работеле на пронаоѓање на решението на проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom