Парфеми

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Турски се, гарант. Имам ја моментално турски тестер Версаче, мирисот е прилично ист со оној од парфимерија ама трајноста е бааги помала. Во секој случај е ок за цената меѓутоа барам оригинални тестери ако постојат такви во Мк :)
Абе мислам на хемиски состав. Да не стаам секакви г на себе, пошо и без тоа само се шљапаме со козметики, прашоци за перење, омекнувачи. А тоа тешко се дознава.
Точно, овој не трае цел ден на пример, ама имам од парфимерија купувано некои што ни 2 саати не траеле. Или, ако си приметил, некогаш некоја од нотите е појачана во тестерот, а во таа што се продава доминира некоја секундарна што целосно ти го крши филмот.
Инаку со такви "оригинални", многу одамна имаше еден лик низ град што продаваше у торба по кафичиве, ама ограничен избор, без капаче исл. - такви шеми не ми праат кеиф.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Порачав Oud Wood, заради добриов коментар, а и уште еден член ги пофали "тестериве", го очекувам утре :)
Ти стигна ли парфемот, јас во вторникот нарачав чет. се јавија дали да си го подигнам или да го достават реков со достава еве пројде и денес денот ги нема, џоа мислиш од кина патува, не од скопје
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Ти стигна ли парфемот, јас во вторникот нарачав чет. се јавија дали да си го подигнам или да го достават реков со достава еве пројде и денес денот ги нема, џоа мислиш од кина патува, не од скопје
Стигна парфемот, проекција минимална баш прашував луѓе што седат околу мене и ретко кој го приметубаше. Друга работа што забележав кај парфемов е кога ќе шрицнеш се прави слој од некаква светкава, малце леплива материја ... чувство како да сум ги измил рацете со бензин биквално така се чувствува местото кај што ќе испрскам, не знам што е ова ама не е својствено за било кој парфем што го имам. Мирисот е ок, не одстапува многу од оргиналот. Трае околу 3-4 саати.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Стигна парфемот, проекција минимална баш прашував луѓе што седат околу мене и ретко кој го приметубаше. Друга работа што забележав кај парфемов е кога ќе шрицнеш се прави слој од некаква светкава, малце леплива материја ... чувство како да сум ги измил рацете со бензин биквално така се чувствува местото кај што ќе испрскам, не знам што е ова ама не е својствено за било кој парфем што го имам. Мирисот е ок, не одстапува многу од оргиналот. Трае околу 3-4 саати.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Некако и мене како ми проаѓа со тек на време не ми е по кеиф. Проекцијата зависи од многу работи - каде си го нанесол, на чиста кожа и количински колку. Јас некако избегавам на кожа да го стаам, шубе ми е заради составот, не знам што содржи, ама ако е ефтино значи и не баш здраво.

Да бидам искрен, скептик сум и со официјалниве парфимерии. Пред неколку години купив еден Burberry од Cosmo. Мислам дека исчезнуваше после 15 минути, комплетно, не да се промени, а во ниеден review на интернет не прочитав дека е баш со таква карактеристика.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Некако и мене како ми проаѓа со тек на време не ми е по кеиф. Проекцијата зависи од многу работи - каде си го нанесол, на чиста кожа и количински колку. Јас некако избегавам на кожа да го стаам, шубе ми е заради составот, не знам што содржи, ама ако е ефтино значи и не баш здраво.

Да бидам искрен, скептик сум и со официјалниве парфимерии. Пред неколку години купив еден Burberry од Cosmo. Мислам дека исчезнуваше после 15 минути, комплетно, не да се промени, а во ниеден review на интернет не прочитав дека е баш со таква карактеристика.
Иначе не би купил пак, со парфимерииве кај нас сум немал проблем сите парфеми си се како што треба :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Иначе не би купил пак, со парфимерииве кај нас сум немал проблем сите парфеми си се како што треба :)
Шатзи имам земено версаче после 15мин го нема мирисот 5000ден го платив, од елискир имам земено Армани код ужас, викаш тие околу тебе не го осекале, ако не го осекаат нема ни да ти мириса како што викаш 3-4 саати, и јас го имав Out wood шприцаш и после 30 мини фајрон тхе енд.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Шатзи имам земено версаче после 15мин го нема мирисот 5000ден го платив, од елискир имам земено Армани код ужас, викаш тие околу тебе не го осекале, ако не го осекаат нема ни да ти мириса како што викаш 3-4 саати, и јас го имав Out wood шприцаш и после 30 мини фајрон тхе енд.
Јас сум купувал од најразлични места. Од граница, од разни парфимерии по Скопје, од каде имам патувано низ Европа, блиски исток...тоа што го пишав со Cosmo, не знам зошто така. Од истата имам Guerlain летен и Cartier, перфектни - без замерка. Можно е покрај оригиналите да пикаат по некоја „пратка“?
За конкретниов што збориме, мислам дека за луѓе што не обрнуваат премногу внимание - не е проблем. Мене пошо ми е као хоби, исто би размислил дали пак би земал. Сепак овие што ги коментираме на Tom Ford, баш во тој Шаци се 19000 денари. Е сеа да купиш од таму и да е ваков...не знам...
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Шатзи имам земено версаче после 15мин го нема мирисот 5000ден го платив, од елискир имам земено Армани код ужас, викаш тие околу тебе не го осекале, ако не го осекаат нема ни да ти мириса како што викаш 3-4 саати, и јас го имав Out wood шприцаш и после 30 мини фајрон тхе енд.
Сум немал такво лошо искуство, мириса само на местото кај што си ставил, не е дека исчезнува како тие што си ги земал пд шатци, ама нема проекција.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
936
Поени од реакции
374
Иначе не би купил пак, со парфимерииве кај нас сум немал проблем сите парфеми си се како што треба :)
И јас имам земено од тие тестерите blue de Chanel, мирисот е ист само што овој од тестерот трае 1 саат а blue se Chanel од космо (сега го немаат веќе некој период) траеше ( кога го имав) 6 саати. Би го препорачал Valentino uomo intense врв е за овој период.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дрвосечач. Секој треба да си го има во колекцијата.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Da ne saka nekoj tom ford tobacco vanille 100 ml kupen 250€ evra so preostanati 80ml da mu go prodaam? Mi stoi ne go koristam.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Davidoff Champion 90ml,
Потрошени помалку од 20%
Кој е заинтересиран нека пише
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
https://www.fragrantica.com/perfume/Christian-Dior/Dior-Homme-Cologne-2013-17256.html

Носови, што викате?
Од 2013-та година е. Знаете ли некој еквивалент?
Стаив на хартивче, не на себе. Првиот впечаток ми е одличен, со тоа што страв ми е дека има малку средношколски ноти, иако не е баш евтин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom