Парно на дрва (Потрошувачка)

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Со години (20 и кусур) се греам на струја .Прво на термо 6 после скоро 7 год. на клима инвертер и бев задоволен се додека за празнициве од сецкање на струјата ми се расипа кклимата.Дрва имав 3-4 кубици стари повеќенод дваест год. Бидејќи немав греење на сред новогодишни празници на брзина купив камин од Пламен Тренк. Јас преферирав да купам нешто слично на твојот од челик и шамот ама така е ко ќе слушаш жена и постари :) .Каминот не е лош , мал и доволен за 35 кв., и се е во ред се додека се затопли времево па почна доста да враќа чад. Денеска најповеќе враќаше има доста голем ветер и дожд , а денеска е ниска околу 3 степени и се разочарав ;) .Оџакот е нов првпат го употрбувам, дрвата се суви како книга , џамчето исцрнато, немам редуцир должина на чункот е 1.5 м, па што. Е проблемот ?Се мислам на пролет да ставам на врвот од оџакот турбина, дали е паметна идеја бидејќи имам над 7 м оџак од влезот на чункот па по некоја логика барем кога ќе дува ветер ќе прави цуг на оџакот. Дали има некој искуство со турбина ? Регулација на воздух каминот има некое кружно отворче на долната страна од вратницата, а внатре има 3 гусени завеси две одстрана и едно од згора што како идеја не е лоша. Чаре ...?
По ова што го кажуваш ако кога било поладно не ти враќал, си горел нормално итн итн, а кога стоплило почна да ти прави проблеми најверојатно имаш проблем со оџакот. Или ти се затна, или е неубаво димензиониран или нема доволно висина од покривот на куќата до врвот на оџакот. Пожелно е да има барем еден метар висина од покривот и да нема во радиус од три метри ништо повисоко од него. Кога било поладно температурната разлика меѓу чадот во оџакот и надворешната биле поголеми со што резултирало со поголем цуг и не се сеќавало до толку. Кога таа температура се намалила и самиот цуг на оџакот се намалил и затоа ти прави проблеми. Било како било до оџакот ти е.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
По ова што го кажуваш ако кога било поладно не ти враќал, си горел нормално итн итн, а кога стоплило почна да ти прави проблеми најверојатно имаш проблем со оџакот. Или ти се затна, или е неубаво димензиониран или нема доволно висина од покривот на куќата до врвот на оџакот. Пожелно е да има барем еден метар висина од покривот и да нема во радиус од три метри ништо повисоко од него. Кога било поладно температурната разлика меѓу чадот во оџакот и надворешната биле поголеми со што резултирало со поголем цуг и не се сеќавало до толку. Кога таа температура се намалила и самиот цуг на оџакот се намалил и затоа ти прави проблеми. Било како било до оџакот ти е.
а со турбината некое искуство ? за каминот размислев и редуцир да купам, убо што не купив :) .оџакот е пола метро над највисоката точка од кровот и покриен со кровче од ѓерамиди. негде на хрватскиве форуми прочитав ваков случај го решил со добро затнување на вратниците најдолу од оџакот, не му дихтувале добро вратниците. ипак денеска кај нас имаме силни ветрови и чадот излегува од отворот за воздух
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
а со турбината некое искуство ? за каминот размислев и редуцир да купам, убо што не купив :) .оџакот е пола метро над највисоката точка од кровот и покриен со кровче од ѓерамиди. негде на хрватскиве форуми прочитав ваков случај го решил со добро затнување на вратниците најдолу од оџакот, не му дихтувале добро вратниците. ипак денеска кај нас имаме силни ветрови и чадот излегува од отворот за воздух
Колку ти е широк внатре оџакот?
Надворешен или внатрешен ?
Имаш вратничка за чистење и дали добро ти дихтова?
И дали има гарежи на кумците и оџакот( ако можеш да видиш).
Мислиш на турбина овие што се клаваат на врвот од оџакот од ламарина обична што вртат кога има ветер? Ако имаш ти проблем со оџакот со цугот мислам дека нема многу да ти поможи, а и не секој ги користи па ете си влечат оџаците. Повеќе би се сконцентрирал да го средиш оџакот како што треба отколку со турбина, ама ете пробај. Јас лично немам искуство со нив па неможам тука да ти поможам. Да не имаш многу спојки на самиот ќумк, многу вртења од котелот до влезот за оџакот?
Инаку ова е правилото за оџакот ако сакаш да ти работи како што треба. А за ширината внатре не треба да биди помала од ширината на излезот од котелот нити пак три пати поширока од него. Ако ти е 12 цм ( кај нас некој стандард) тогаш оџакот би требало да биди со вантрешен дијаметар од околу 20 цм , но не повеќе од 40 цм и минимална висина од излезот од котелот до врвот на оџакот од некој 4-5 метри.
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
И јас имам парно на дрва котелот е Прити 20+6кв ( http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=7&prov_id=727 )грееме 140м2 на два спрата две дневни две купатила две спални котелот е со фурна која се користи цела сезона за се и сешто. Поврзан е и болјер кој се користи за двете купатила и има вода во секое време така да потрошувачката на струја ни е редуцирана. Потрошувачката е 20м3 дрва презадоволни сме :D
Која е мах. температура на топла вода која ја постигнал котелот ?[DOUBLEPOST=1464701671][/DOUBLEPOST]Дали некој има искуство со вградени камини за централно греење сакам да го земам овој камин http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=7&prov_id=743 па доколку некој има вградено камин би сакал да го видам неговот мислење во однос на м2 на просторот и потрошувачка на дрва за грејна сезона и која максимална температура на вода може да ја постигне.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Ми треба ваша помош и тоа што е можно побргу, треба да се одлучам за купување на котел за централно греење на дрва (ке греам простор од 250 м2) и се мислам помеѓу Centrometal CK P 40 и Sime solida EV 5. Фала ако ми помогнете што е можно побргу
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ми треба ваша помош и тоа што е можно побргу, треба да се одлучам за купување на котел за централно греење на дрва (ке греам простор од 250 м2) и се мислам помеѓу Centrometal CK P 40 и Sime solida EV 5. Фала ако ми помогнете што е можно побргу
Центрометал котлите се лимени котли а Симе солида се лиени котли
Значи споредуваш баби и жаби
Лиените котли вечно траат а лимените по некоја година ќе скапат. Ако парите не ти се голем проблем јас во секој случај би земал лиен котел.
Своевремено лиени котли изработуваше „ Радијатор “ Зрењанин но таа фабрика е одамна во стечај. Но се наоѓаат стари залихи. Еве ти најдов еден лиен котел

KOTLOVI / LIVENI KOTLOVI NA ČVRSTO GORIVO / KOTAO LIVENI RADIJATOR
Toplovodni kotao. RASPRODAJA - DOK TRAJU ZALIHE !

RBNAZIVJMCENA BEZ
PDV-aPDV %CENA SA
PDV-om
1LK MAX 1 (3 članka, 16,5 - 21 kw)KOM64,916.6720.0077,900.00
http://www.dzonikom.com/ip-radijator-kraljevo.php#8

Значи не брзај, Добар избор е лиен котел, Расшетај по интернетов и ќе најдеш ефтини лиени котли ако не во Македонија тогаш сигурно во Србија или Бугарија
Има голем избор. Има и германски, француски и од други земји
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Центрометал котлите се лимени котли а Симе солида се лиени котли
Значи споредуваш баби и жаби
Лиените котли вечно траат а лимените по некоја година ќе скапат. Ако парите не ти се голем проблем јас во секој случај би земал лиен котел.
Своевремено лиени котли изработуваше „ Радијатор “ Зрењанин но таа фабрика е одамна во стечај. Но се наоѓаат стари залихи. Еве ти најдов еден лиен котел

KOTLOVI / LIVENI KOTLOVI NA ČVRSTO GORIVO / KOTAO LIVENI RADIJATOR
Toplovodni kotao. RASPRODAJA - DOK TRAJU ZALIHE !

RBNAZIVJMCENA BEZ
PDV-aPDV %CENA SA
PDV-om
1LK MAX 1 (3 članka, 16,5 - 21 kw)KOM64,916.6720.0077,900.00
http://www.dzonikom.com/ip-radijator-kraljevo.php#8

Значи не брзај, Добар избор е лиен котел, Расшетај по интернетов и ќе најдеш ефтини лиени котли ако не во Македонија тогаш сигурно во Србија или Бугарија
Има голем избор. Има и германски, француски и од други земји
Се мислев за Центрометал поради тоа што има гоголем отвор за ставање на поголеми дрва и бил полесен за правење на пелети (здравје боже ако се одлучам после некоја година), а за Симе Солета се мисам поради издржливоста на гусот како што и ти кажа дека е поиздржлив. А други лиени на нашиот пазар за цена од околу 1000 еу нема многу освен уште едни турски Карпат кои ми се сумливи, па ми остана уште утре да одлучам
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Kupi si go najeftiniot, pobrzo ke ti crkne pa i pomalce ke ni cadis naokolu....komsiite prvi ke se raduvaat, 40Kw kotel, a be GoliOtok za vas ebavi trujacite
Za Pelet si slusnal ? Poskap e kotelot ama znacitelno pomalce zagaduva, ti cue toa okolu zagaduvanjato ili ne ? So shumarot kako stois ? Za 1700 ili 2000 ke te fati kubik nokjno vreme istovar?
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Kupi si go najeftiniot, pobrzo ke ti crkne pa i pomalce ke ni cadis naokolu....komsiite prvi ke se raduvaat, 40Kw kotel, a be GoliOtok za vas ebavi trujacite
Za Pelet si slusnal ? Poskap e kotelot ama znacitelno pomalce zagaduva, ti cue toa okolu zagaduvanjato ili ne ? So shumarot kako stois ? Za 1700 ili 2000 ke te fati kubik nokjno vreme istovar?
А ти демек струјата која што ја трошиш со инвертерите ти е 100% добиена од Ветар или некој друг извор кој нема последици врз природата... Не си Норвешка/Шкотска

Сум да се забрани сечење на дрвја но зголемена побарувачка на струја значи и зголемено трошење на јаглен, повеќе атомски централи а тоа ти е исто погубно за природата.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Kupi si go najeftiniot, pobrzo ke ti crkne pa i pomalce ke ni cadis naokolu....komsiite prvi ke se raduvaat, 40Kw kotel, a be GoliOtok za vas ebavi trujacite
Za Pelet si slusnal ? Poskap e kotelot ama znacitelno pomalce zagaduva, ti cue toa okolu zagaduvanjato ili ne ? So shumarot kako stois ? Za 1700 ili 2000 ke te fati kubik nokjno vreme istovar?[/quot
Ако се прашувам јас најмалку сакам да се мачам да сечам цепам редам и набавувам дрва, али ЈБГ, струјата е многу по скапа
[DOUBLEPOST=1474462461][/DOUBLEPOST]
Kupi si go najeftiniot, pobrzo ke ti crkne pa i pomalce ke ni cadis naokolu....komsiite prvi ke se raduvaat, 40Kw kotel, a be GoliOtok za vas ebavi trujacite
Za Pelet si slusnal ? Poskap e kotelot ama znacitelno pomalce zagaduva, ti cue toa okolu zagaduvanjato ili ne ? So shumarot kako stois ? Za 1700 ili 2000 ke te fati kubik nokjno vreme istovar?[/quot
Ако се прашувам јас најмалку сакам да се мачам да сечам цепам редам и набавувам дрва, али ЈБГ, струјата е многу по скапа
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kuka so inverter-i tesko ke ja zagrees. Vo stan ide nekako. So ubavo e neli zimno vreme nadvor kocan koga ke sednes na ladna skolka da ti se zalepi gazot. :D
Od parno nema poubavo da ne se lazeme. Pa i prosecen stan 50-60 da go zgrees ko so treba potrebni se najmalku 2 klimi (za pogolem i 3). pa otvoreni vrati nonstop, pa otvoreno vc da se topli itn.
Ne znam zosto kaj nas seuste nema ponuda na eftini toplotni pumpi vazduh voda od kina. Veke ima za 2000-3000e so kvalitetni copeland kompresori za greenje100 do 150m2 povrsina so cop preku 4 i greenje do -25.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Kupi si go najeftiniot, pobrzo ke ti crkne pa i pomalce ke ni cadis naokolu....komsiite prvi ke se raduvaat, 40Kw kotel, a be GoliOtok za vas ebavi trujacite
Za Pelet si slusnal ? Poskap e kotelot ama znacitelno pomalce zagaduva, ti cue toa okolu zagaduvanjato ili ne ? So shumarot kako stois ? Za 1700 ili 2000 ke te fati kubik nokjno vreme istovar?
А извини вака ако смеам да те прашам во кој регион живееш, пошто те гледам вака еколошки освестен?
Наместо да го користиш форумот за рекламирање на тоа што го продаваш и притоа да ни држиш предавања по екологија , етика и морал повели распродај тоа имотот и пресели се во општина Новаци. Ако не знаеш каде е тоа можеби доволно би било да ти кажам дека оџакот од РЕК Битола би ти бил буквално во дворот и тогаш таму уживај во благодетите на твоите еколошки клими и инвертори кои не загадувале и за кои се отепа од рекламирање, а не си се населил три пичке материне од изворот на струја и ми продаваш тука демагогии и ми го дрвиш за екологија. Или си мислиш струјата за твоите толку ценети клими се создава од чист воздух помешан со добри желби и таму некој чичко од кога ке ја измеша ја тура во жиците за да ти се грееш еколошки чисто и здраво ебате екологистот ебате.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
А ти демек струјата која што ја трошиш со инвертерите ти е 100% добиена од Ветар или некој друг извор кој нема последици врз природата... Не си Норвешка/Шкотска

Сум да се забрани сечење на дрвја но зголемена побарувачка на струја значи и зголемено трошење на јаглен, повеќе атомски централи а тоа ти е исто погубно за природата.
А извини вака ако смеам да те прашам во кој регион живееш, пошто те гледам вака еколошки освестен?
Наместо да го користиш форумот за рекламирање на тоа што го продаваш и притоа да ни држиш предавања по екологија , етика и морал повели распродај тоа имотот и пресели се во општина Новаци. Ако не знаеш каде е тоа можеби доволно би било да ти кажам дека оџакот од РЕК Битола би ти бил буквално во дворот и тогаш таму уживај во благодетите на твоите еколошки клими и инвертори кои не загадувале и за кои се отепа од рекламирање, а не си се населил три пичке материне од изворот на струја и ми продаваш тука демагогии и ми го дрвиш за екологија. Или си мислиш струјата за твоите толку ценети клими се создава од чист воздух помешан со добри желби и таму некој чичко од кога ке ја измеша ја тура во жиците за да ти се грееш еколошки чисто и здраво ебате екологистот ебате.
Fin covek e strelco,edvaj cekam da go zapoznaam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom