Парламентарни избори - 15 Јули 2020

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.932
Поени од реакции
1.367
Абе многу комбинаторики.

Ама на крај СДСМ + ДУИ + ДПА = 62 пратеници, оние 11 од Алијанса и Алтернатива ќе бидат фиктивно во опозиција, ама повремено во собрание ќе гласаат за некои закони на власта, посебно кога ќе бидат некои работи од нивен интерс на Албанците.

За возврат АА ќе добиваат некоја коска во вид на тендери за нивни приватни фирми да лапаат буџетски пари.

Оставете тоа дека дел од Албанските партии не се сакаат.

Нема да останат рамнодушни на телефонските повици од амбасадите.
Го забораваме фактот дека БЕСА има 4 пратеници од тие 46 пратеници, БЕСА не ги сака ДУИ и дури јавно кажаа дека ако влезат сите албански ќе одат во опозиција, комбинација со сите албански е Зибери да е премиер, оти од АА кажаа дека ја дават подршката на таква влада, Тачи моментално мора да го пуши на Зајко оти знаеме дека има пресуда против него за изборни нерегуларности, па гледа да не го затворат додека власта уште е кај Зајко, кој и да направи влада тој ќе ја подржува владата.

Сте напишале и погоре, во скоро сите комбинации за можна влада од СДССМ Зајко не се појавува како премиер, освен ако не купи пратеници од ВМРО, па да оди со АА и да има 61, ама потоа ќе има ептен голем проблем што тоа мнозинство нема да може да расте многу, оти ако не се лажам само 4 пратеници од тие 44 на ВМРО не се нивни, а кај СДССМ има 11 (незнам дали тие 4 од БЕСА се во тие 11),

Ако ВМРО го собере тие од БЕСА со АА +1 има доволно за 61, а потоа без проблем ќе собере добар дел од тие 11+Тачи, па ќе има можеби и 70.

Опцијата ВМРО+ДУИ+Левица ми е скоро невозможна, попрво ќе купат други 2 пратеници одколу овие од Левица.

Се зборува дека и ДУИ ќе го поделиле, ама мислам дека си знаат дека кога ќе го направат тоа ќе ги дигнат во воздух со комплет фамилија.

Значи да сумираме се ќе зависи како ќе се постават тие од БЕСА, а СДССМ ако сака да опстане мора да даде премиер, од ВМРО имаат добра шанса и од другата страна, т.е. со непријателите на ДУИ.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
547
Поени од реакции
1.616
Читам и се крстам како крими-терористичка организација и транзициски политичари со заеднички соопштенија ќе се бореле за правна држава,потекло на имот на политичари и анти национализам.Лакрдија.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
1.869
Поени од реакции
1.793
Го забораваме фактот дека БЕСА има 4 пратеници од тие 46 пратеници, БЕСА не ги сака ДУИ и дури јавно кажаа дека ако влезат сите албански ќе одат во опозиција, комбинација со сите албански е Зибери да е премиер, оти од АА кажаа дека ја дават подршката на таква влада, Тачи моментално мора да го пуши на Зајко оти знаеме дека има пресуда против него за изборни нерегуларности, па гледа да не го затворат додека власта уште е кај Зајко, кој и да направи влада тој ќе ја подржува владата.

Сте напишале и погоре, во скоро сите комбинации за можна влада од СДССМ Зајко не се појавува како премиер, освен ако не купи пратеници од ВМРО, па да оди со АА и да има 61, ама потоа ќе има ептен голем проблем што тоа мнозинство нема да може да расте многу, оти ако не се лажам само 4 пратеници од тие 44 на ВМРО не се нивни, а кај СДССМ има 11 (незнам дали тие 4 од БЕСА се во тие 11),

Ако ВМРО го собере тие од БЕСА со АА +1 има доволно за 61, а потоа без проблем ќе собере добар дел од тие 11+Тачи, па ќе има можеби и 70.

Опцијата ВМРО+ДУИ+Левица ми е скоро невозможна, попрво ќе купат други 2 пратеници одколу овие од Левица.

Се зборува дека и ДУИ ќе го поделиле, ама мислам дека си знаат дека кога ќе го направат тоа ќе ги дигнат во воздух со комплет фамилија.

Значи да сумираме се ќе зависи како ќе се постават тие од БЕСА, а СДССМ ако сака да опстане мора да даде премиер, од ВМРО имаат добра шанса и од другата страна, т.е. со непријателите на ДУИ.
Нема да купува зајко пратеници од вмро овојпат. Ако не делува брзо и прифати албанец премиер, ќе му ги земат него Беса и ќе иде у опозиција.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.057
Поени од реакции
13.082
Нема да купува зајко пратеници од вмро овојпат.
Не мора од ВМРО да купува, може и од ДУИ. Не треба ништо да нè чуди од ваква непресметлива будала како нашиот мал Ердоган од Муртино, кој има апсолутна власт во државава и механизми за уценување и вршење притисоци.

Не гледаш кур не го боли за ништо, цела држава ја држи киднапирана, се однесува како 100 години да е на власт. Ни закон почитува, ни Устав, ни правилници, ни деловници, ни ништо. Карикатура од демократија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.677
Поени од реакции
1.355
Има ли овде на форумов некој “човек од внатре“, да не информира за кога се планираат наредните избори и кој би бил победникот?

Пред 9-10 месеци туј напишав дека по изборите најголеми шанси има широка коаљиција на сите северџгани (тие победија на изборите), се со цел да се одржи проектот Северџистан како глеам баш во тој правец се одвиваат работите, од каде толкава омраза кон се македонско?
Автоматски споено мислење:

Има ли овде на форумов некој “човек од внатре“, да не информира за кога се планираат наредните избори и кој би бил победникот?

Пред 9-10 месеци туј напишав дека по изборите најголеми шанси има жирока коаљиција на сите северџгани (тие победија на изборите), се со цел да се одржи проектот Северџистан како глеам баш во тој правец се одвиваат работите, од каде толкава омраза кон се македонско?
Читам и се крстам како крими-терористичка организација и транзициски политичари со заеднички соопштенија ќе се бореле за правна држава,потекло на имот на политичари и анти национализам.Лакрдија.
...кхм, значи ти си за режимот и да се врати Груки?
Припази да не те видат шарениве инаку мав ти е работата.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.040
Поени од реакции
17.948
SmartSelect_20200809-192138_Gallery.jpg


Би можеле да се правиме дека ова не потсеќа на соопштенијата на Мијалков, ама ова не дава простор ни да се правиш :icon_lol:
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.658
Поени од реакции
4.202
Има ли овде на форумов некој “човек од внатре“, да не информира за кога се планираат наредните избори и кој би бил победникот?

Пред 9-10 месеци туј напишав дека по изборите најголеми шанси има широка коаљиција на сите северџгани (тие победија на изборите), се со цел да се одржи проектот Северџистан како глеам баш во тој правец се одвиваат работите, од каде толкава омраза кон се македонско?
Ако успеат да формираат влада (без влада мора веднаш да се оди на нови избори) следните ќе бидат заедно со локалните.
Како и да е, кога и да се одржат избори (повторени, предвремени, редовни), ќе победи некоја „трета“ опција, СДС и ВМРО заедно ќе имаат максимално 50 пратеници. :pos:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.364
Поени од реакции
44.675
Не мора од ВМРО да купува, може и од ДУИ. Не треба ништо да нè чуди од ваква непресметлива будала како нашиот мал Ердоган од Муртино, кој има апсолутна власт во државава и механизми за уценување и вршење притисоци.

Не гледаш кур не го боли за ништо, цела држава ја држи киднапирана, се однесува како 100 години да е на власт. Ни закон почитува, ни Устав, ни правилници, ни деловници, ни ништо. Карикатура од демократија.
Не. Нарекувај го Заев како сакаш, али нашиот мал Ердоган моментално е у Будим (или Пешта).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.406
Поени од реакции
20.915
Се шпекулира дека ЗЗ се согласил за Албанец зет за да остане премиер.
Има посебни установи за оние шо смислуваат вакви работи а и за оние кои веруваат и ги споделуваат.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.093
Поени од реакции
10.620
Нормален си? Овој шеговит муабет што го имале со гркот го сметаш како некаков доказ дека е можно сценариово од Гигс?
Ти глуп си, па го сфати сериозно тоа сценарио?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom