Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.725
Значи всушност немаш такви учебници при рака, ама знаеш што и како ќе биде напишано во нив? Не само што си комитка, туку си и видовита.
Mozebi znam.
Koga doaga bugarska i grcka komisija so cel revidiranje na istorija, sho mislis na kafe i cigari se cel den?
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Затоа сега уживаме во демократијата... Поготово онаа најнепосредната, кога народот на референдум одлучува...
Тебе ти се испомешано во главата. Би живеел во монархија, во која постои само еден поединец (повторно Хегел, ама пак е читањето мачно) само да бидеш припадник на некоја група. Толку ти е тешко да бидеш поединец? Страшна работа е колективистичкиот менталитет.
Автоматски споено мислење:

Можеш за вечер три резултати да ми кажеш од Серие А?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Твој проблем е што мислиш дека помеѓу два зла, народот секогаш ќе испадне и ќе гласа за помалото зло. Ете народот има опција и да не гласа оти му е скурчено

Според мене раководството на Дпмне е соучесник на Заев во сите штетни политики спроведени, бидејки имаа доволно моќ да се обидат да спречат а не го сторија тоа..
Удавете се, нема логика со болни у паметот да се дискутира.
Автоматски споено мислење:

Брааааааааааат, ова вака на папир океј, јасно ми е. Те прашав за конкретни примери од пракса :)
Каква пракса бе?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.604
Поени од реакции
26.110
Тебе ти се испомешано во главата. Би живеел во монархија, во која постои само еден поединец (повторно Хегел, ама пак е читањето мачно) само да бидеш припадник на некоја група. Толку ти е тешко да бидеш поединец? Страшна работа е колективистичкиот менталитет.
За ова зборам иначе...
Леле колку ќе се чуствуваш глупо после бомбата за Смилковско. Од сега се смеам. Ќе ти дојде да си напишиш во потпис јас сум глуп како тапан.
Твојот став, начинот на којшто си дошол до овој став и твоето ширење на овој став допринесе опасни злостори да се на улица... Така да држењето предавање тука за тоа како и што луѓето да прават е во најмала рака патетично... Пошто ти си како лик тука на форумов истрошен. А тоа што сакаш да го девалвираш мојот лик или моите ставови, само го докажува тоа. Ете има сеуште некои ликови кои се збунети и на кои им треба водство и кои едноставно не сакаат да ги лижат гомната што ги засрале, на кои им даваш ронка надеж и си нивното светло во тунелот. Ама они не сваќаат дека така уште повеќе ќе им се створат лајна за лижење, ама кога тогаш и тие ќе сватат....

На крајот можеби е и најпаметно ова што го правиш, на луѓето ќе им се створи уште поголем анимозитет према лубриканите од твојот калибар, а и ќе станеш чисто школски пример како да се откријат истите... па можеби и ете на крајот ќе имаш и ти некоја корисна улога во сето тоа, иако не ти е тоа крајната цел...
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.490
Поени од реакции
4.720
Значи да резимираме, немаш ниту еден конкретен доказ дека историјата е продадена, се ти се сведува на рекла казала. Немаш ниту еден единствен пример на некој историски факт кој пред договорот бил ваков, а после договорот таков. Мислиш дека ако ме наречеш северњак, северџан, тоа ќе му даде некоја тежина на твоите "докази"?

Нема, затоа што немаш никаов доказ за твоите тврдења, настрана од изјавите на некои Бугари, на објективниот Сотир Костов во чии хвалоспеви на ДПМНЕ ни Мицкоски не верува, и твоите очекувања како ќе изгледа иднината. А твоите очекувања, со оглед на тоа колку си бистар, и не се некој доказ.

Можеме сега да преминеме на некоја друга точка, како продавањето на идентитетот? Да видиме како тоа се продава, и кој го купуува.
Значи имаш мешовита историска комисија за "научно, автентично, објективно толкување на историјата", а знаеме какво е толкувањето на бугарите, и со самото тоа што постои ваква комисија треба да е јасно каква е целта на дејствувањето на оваа комисија, не можеш да натераш бугар да се откажи од Македонија, ВМРО, Гоце, Даме, Јане, Ѓорче итн, иако истите не се бугарски, ама се виде дека "македонец" може да се натера на сѐ и сешто, па и на ова, а токму тука поентира бугарија со тоа што македонски историчари, македонска влада, ставаат потпис на предавањето на сопствената историја во рацете на бугарија.

Имаш премиер кој го изјавува ова:
Имаш претседател кој го изјавува ова:

И ова не било продавање на историјата, предавство, браво..
Тогаш ајде и видкун квислинг не бил предавник, не бил стрелан за предавство, херој бил...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.725
Не прашувам за мене, стар сум јас за тебе, туку со ваков став во животот само физичка убавина може да ти помогне, а и таа не секогаш.
Zosto be?
Ja mislam deka bas vo podem se horoskopi, citanje natalni karti. Mislam deka mozam ubav biznis da poteram.
Eve i ti kako prv klient mi pobara rezultati od serie A.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
За ова зборам иначе...

Твојот став, начинот на којшто си дошол до овој став и твоето ширење на овој став допринесе опасни злостори да се на улица...
А? Каква врска имам јас со Смилковци, многу малку имам пишувано за ова на форумот, и генерално тој настан никогаш суштински не ме заинтересира?
Автоматски споено мислење:

Zosto be?
Ja mislam deka bas vo podem se horoskopi, citanje natalni karti. Mislam deka mozam ubav biznis da poteram.
Eve i ti kako prv klient mi pobara rezultati od serie A.
Вие си знаете.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Ама јас ништо не тврдам и никого не бранам. Се што сакам е барам малку да се описменат политички и да размислуваат со своја глава, наместо да голтаат најприземна пропаганда. Некој некаде смислува фрази како продавање на историјата, продавање на идентитетот и слични небулози, очигледно од сопствен политички интерес. И као што гледам големо мнозинство на млади луѓе некритички ги прифаќаат ти наративи како здрава валута, и потоа ги користат како "аргументи" во дискусија.
Причината зошто се користи тоа „распродавање на историја“ е затоа што не постои континуитет во наративот на државата. На пример (а има многу примери), државата Северџанистан изрично се откажува од „континуитетот“, односно наративот за постоење континуитет со државата Република Македонија. Државата Република Македонија се повикува на АСНОМ кога ја утврдува државотворноста на нејзиниот народ, а Северџанистан на Рамковен договор. Едното со другото немаат допирни точки и кога се чепка така осетливо национално прашање како државотворност, тоа значи дека се работи за сосем нова креација која се откажува од најбитните елементи на претходната.

Е, тоа е „продавање“, затоа што не е доброволно, не го правиме оти сакаме, туку како отстапка. Некој од нашето разобличување нешто добива, дали како национален интерес(чл 7: Во однос на Првата страна, овие термини ја означуваат не само областа и народот во северниот регион на Првата страна, туку и нивните одлики, како и елинската цивилизација, историја, култура и наследството на тој регион од антиката до денешен ден) или како економски(иницијативата на владата на Мицотакис за агресивно брендирање на се од Егејска како производ од Македонија). Некој за тоа земал многу пари, за што и имаше скандал во Грција, па Ципрас објаснуваше дека пари се истурале кај тукашни глисти уште од 90ти, не бил само он.

Не знам искрено како поинаку може да се гледа на ова.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Значи имаш мешовита историска комисија за "научно, автентично, објективно толкување на историјата", а знаеме какво е толкувањето на бугарите, и со самото тоа што постои ваква комисија треба да е јасно каква е целта на дејствувањето на оваа комисија, не можеш да натераш бугар да се откажи од Македонија, ВМРО, Гоце, Даме, Јане, Ѓорче итн, иако истите не се бугарски, ама се виде дека "македонец" може да се натера на сѐ и сешто, па и на ова, а токму тука поентира бугарија со тоа што македонски историчари, македонска влада, ставаат потпис на предавањето на сопствената историја во рацете на бугарија.

Имаш премиер кој го изјавува ова:
Имаш претседател кој го изјавува ова:

И ова не било продавање на историјата, предавство, браво..
Тогаш ајде и видкун квислинг не бил предавник, не бил стрелан за предавство, херој бил...
Абе КАДЕ Е ИСТОРИЈАТА ПРОДАДЕНА? Глуп си, неписмен си, ретардиран си што морам да ти се дерам? Јас му велам не изјави, тој пак изјава? Многу ми е гајле што изјавил Пендаровски, Заев, Бојков или Сотир Костов. Имаш некаде во некој документ или каде и да се води историјата ПРОМЕНА?

Знаеш што е доказ? Црно на бело, папирич? Поооо....
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom