Паркови за миленици и данок за опасни миленици

  • Креатор на темата Deleted member 55587
  • Време на започнување
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Да де опасни миленици, а да има данок за опасни луѓе? Бре, бре шо нема да почиташ веќе... Тој што мисли закониве гарант има сертификат од Бардовци дека е нездрав.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да де опасни миленици, а да има данок за опасни луѓе? Бре, бре шо нема да почиташ веќе... Тој што мисли закониве гарант има сертификат од Бардовци дека е нездрав.
Грешка си и на тие кои што лежат во Бардовци нема шанса да им текнат вакви откачени закони, кои се косат со реалноста и нормалата !
Овие кои ги носат овие закони не се луди, овие се некакви чуда господови или пак ванземаљци ! :eek:
Забрането чување на домашни миленичиња и тоа во сопствениот дом/или двор(кои се приватна сопственост), забрането сушење на долен веш на тераса(која е приватна сопственост) и.т.н.
Што е следно, следеча глупост ?? :confused:
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Грешка си и на тие кои што лежат во Бардовци нема шанса да им текнат вакви откачени закони, кои се косат со реалноста и нормалата !
Овие кои ги носат овие закони не се луди, овие се некакви чуда господови или пак ванземаљци ! :eek:
Забрането чување на домашни миленичиња и тоа во сопствениот дом/или двор(кои се приватна сопственост), забрането сушење на долен веш на тераса(која е приватна сопственост) и.т.н.
Што е следно, следеча глупост ?? :confused:
Нешто од типот да не пушташ гасови демек ја загадуваш околината..

Иако ова напишаново над мене е глупост, ништо не ме чуди еден ден да стане реалност во нашето општество. Иначе да напоменав дека сум против сега и да образложам подетално:
Ќе треба секој месец да плаќаш на УЈП , а не само еднаш годишно и тие пари ќе завршуваат секако во нечиј џеб.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нешто од типот да не пушташ гасови демек ја загадуваш околината..

Иако ова напишаново над мене е глупост, ништо не ме чуди еден ден да стане реалност во нашето општество. Иначе да напоменав дека сум против сега и да образложам подетално:
Ќе треба секој месец да плаќаш на УЈП , а не само еднаш годишно и тие пари ќе завршуваат секако во нечиј џеб.
Мораш да испушташ гасови(прдежи) бе, па нормална физиолошка потреба е тоа ! :ROFLMAO:
Е се’а прдежот е како фреон, што го уништува озонот го уништува, ама сето тоа УЈП фино-лепо ќе го проветри !
:X3:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
супер данок - со секое купување миленик кај продавачот ќе си уплатите уплатница на жиро сметка која ќе го опфаќа данокот - примател буџет на Р.М.

секое животинче може да ве касне,издраска,инфицира од било која болест со тоа на новите вдомувачи на миленици му останува или да ги кријат во подрум од очите на јавностаили поштено да си платат и да имаат можност да си ја прошетаат својата радост во јавноста како сите би им позавиделе
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Ееее сега така мераклиски ке земам доберман и ке го издресирам само инспектори да напаѓа или овие шинтериве, и ако налета по некое политичарче пошто тие ги носат законите.
Се шалам, ама многу глуп закон.
Не може точно по раса да се определи кое куче е агресивно, се зависи до самото куче како поединец, како било растено и учено, и да не има некаква болест, лудило.
Може да начекаш многу мирен доберман или пит ама па можеш да начекаш и многу лут пекинезер на пример. :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
За опасните миленици ака крволочни кучиња јас не би вовел данок туку целосно би ги забранил.Најнова случка беше кога во Србија во градинка влезе куче и искаса 14 деца.Се разбира,ГАЗДАТА го дресирал да биде мирно,кучето никогаш небило агресивно и дома си играло со неговите деца...ама ете,куче,скинало,избегало и искасало деца.
Исто така пред некој месец три деца беа искасани од питбул во дворот од некое скопско основно училиште.Неколку сопственици беа изедени од својте кучиња...
И сите вие велите питбул,доберман...мили кучиња.
Ајде знам дека сега сите кучкари ќе ми терате инает ама и на ваша глава.Бидејќи треба да осетите како е да те апе куче па послем да викате Оф Оф боли,ова не си играло него апело :)
--- надополнето: 31 март 2012 во 00:48 ---
Ееее сега така мераклиски ке земам доберман и ке го издресирам само инспектори да напаѓа или овие шинтериве, и ако налета по некое политичарче пошто тие ги носат законите.
Се шалам, ама многу глуп закон.
Не може точно по раса да се определи кое куче е агресивно, се зависи до самото куче како поединец, како било растено и учено, и да не има некаква болест, лудило.
Може да начекаш многу мирен доберман или пит ама па можеш да начекаш и многу лут пекинезер на пример. :)
Да да,ама пикенезерот можеш да го згазиш како бубачка и да се одбраниш ама неверувам дека така ќе поминеш и со некој шарпланинец.
 
M

macgowan

Гостин
Не станува збор само за кучиња...инаку моето песе е мило како бебе годиначе иако е љуто на фаца како најбесниот ракун од ново мексико...
Не знам колку имате искуство со чување гулаби ама тие се баѓи опасна работа и башка како целна група на евентуална инспекција би створило посебен немир кај гулабарите. Не бива пред избори.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Photo 0115.jpg
Не станува збор само за кучиња...инаку моето песе е мило како бебе годиначе иако е љуто на фаца како најбесниот ракун од ново мексико...
Не знам колку имате искуство со чување гулаби ама тие се баѓи опасна работа и башка како целна група на евентуална инспекција би створило посебен немир кај гулабарите. Не бива пред избори.
опасни ами не.....мојата тигрица како знае да штипне не си свесен,сигурно ќе биде подлежна на овој данок :facepalm:
 
M

macgowan

Гостин
Прегледај го приврзокот 41558


опасни ами не.....мојата тигрица како знае да штипне не си свесен,сигурно ќе биде подлежна на овој данок :facepalm:
И јас имам сличен проблем, не мислев да го спомнувам ради евентуална 5-та колона во форумов ама ете ќе пукам-и јас имам проблем со тигарот во кафезот до мене, помина овој 15-ти март куртуливме ама за наредната година да отвориме со време тема како да ги пријавиме при поднесвање на даночната пријава оти претпоставувам дотаму ќе оди работата.
Следи слика од тигарот пред оданочување.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
За опасните миленици ака крволочни кучиња јас не би вовел данок туку целосно би ги забранил.Најнова случка беше кога во Србија во градинка влезе куче и искаса 14 деца.Се разбира,ГАЗДАТА го дресирал да биде мирно,кучето никогаш небило агресивно и дома си играло со неговите деца...ама ете,куче,скинало,избегало и искасало деца.
Исто така пред некој месец три деца беа искасани од питбул во дворот од некое скопско основно училиште.Неколку сопственици беа изедени од својте кучиња...
И сите вие велите питбул,доберман...мили кучиња.
Ајде знам дека сега сите кучкари ќе ми терате инает ама и на ваша глава.Бидејќи треба да осетите како е да те апе куче па послем да викате Оф Оф боли,ова не си играло него апело :)
--- надополнето: 31 март 2012 во 00:48 ---

Да да,ама пикенезерот можеш да го згазиш како бубачка и да се одбраниш ама неверувам дека така ќе поминеш и со некој шарпланинец.
Точно дека шарпланинецот е појак ама не може според раса точно да се утврди кои се агресивни кучиња а кои не.Сепак не може тоа да важи за сите кучиња од таа раса.Од старт глупо е дефиниран законот.
Пример што ако те гризне лабрадор,куче кое не спаѓа во групата на овие агресивните, и те повреди сериозно?
Што ако те укаса некој птичар на пример?
Не знам не правилно е оформен законот инаку не сум против да се донесе некаква заштита од опасни кучиња, ама ако се определува опасноста според раса тогаш тоа е голема грешка.
А искрено не знам како би се определило кое е опасно т.е агресивно куче а кое не бидејки психичката состојба на секое куче е различна.
--- надополнето: 31 март 2012 во 02:24 ---
Прегледај го приврзокот 41558


опасни ами не.....мојата тигрица како знае да штипне не си свесен,сигурно ќе биде подлежна на овој данок :facepalm:
Папагалов голем кантерџија изгледа е. Можда некад на некој сервер ме убил. Кој му е никот? :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Точно дека шарпланинецот е појак ама не може според раса точно да се утврди кои се агресивни кучиња а кои не.Сепак не може тоа да важи за сите кучиња од таа раса.Од старт глупо е дефиниран законот.
Пример што ако те гризне лабрадор,куче кое не спаѓа во групата на овие агресивните, и те повреди сериозно?
Што ако те укаса некој птичар на пример?
Не знам не правилно е оформен законот инаку не сум против да се донесе некаква заштита од опасни кучиња, ама ако се определува опасноста според раса тогаш тоа е голема грешка.
А искрено не знам како би се определило кое е опасно т.е агресивно куче а кое не бидејки психичката состојба на секое куче е различна.
--- надополнето: 31 март 2012 во 02:24 ---

Папагалов голем кантерџија изгледа е. Можда некад на некој сервер ме убил. Кој му е никот? :)
Лесно е...има територијални и агресивни раси по природа.Значи шансите да те касне поточно кажано задави или осакати се за 99% поголеми одколку тоа да ти го направи да кажеме лабрадор.
Многу поточно е да се следи статистиката одколку мислењето...не мојот пес не е таков
Ама ако навистина сакаш,имаш вистинска љубов спрема таа раса да ја чуваш...тогаш плати си и чувај си го.Никој невели ништо.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Лесно е...има територијални и агресивни раси по природа.Значи шансите да те касне поточно кажано задави или осакати се за 99% поголеми одколку тоа да ти го направи да кажеме лабрадор.
Многу поточно е да се следи статистиката одколку мислењето...не мојот пес не е таков
Ама ако навистина сакаш,имаш вистинска љубов спрема таа раса да ја чуваш...тогаш плати си и чувај си го.Никој невели ништо.
И што, еве ке платам да кажеме, да не случајно некој биде побезбеден од моето куче со тоа што ке платам?
Тоа ако сака да каса, ма ти цело богатство дај како данок или не знам што, кучето пак ке биде агресивно.
Значи пак е само земање пари, не дека ке се подобри безбедноста, можда само малку ке се намали бројот на одгледување на тие раси пошто секој нема да може да плати, а и "на диво" ке се чуваат тие раси.
Не е поентата државата само да зима пари, треба да направи нешто суштински за да го оправда наплатувањето, ти му даваш пари тој ти овозможува поголема безбедност, вака испаѓа дека ти даваш пари а држава ништо не превзема.
Уствари не знам што би можела да превземе пошто најверојатно тоа е до менталитетот на газдата, бидејки тој ушправува со кучето и тој треба да е одговорен ако неговото куче укаса друг човек или некое друго животно.
Ама ок, секој различно си размислува, моето мислење е тоа.
 

KIFFLA

не ме викај друже
Член од
5 ноември 2008
Мислења
548
Поени од реакции
180
ако платам данок тогаш значи моето милениче ќе може да каса законски
 

Kajgana Shop

На врв Bottom