Паркови за миленици и данок за опасни миленици

Член од
4 март 2012
Мислења
90
Поени од реакции
51
Незнам кој колку прочитал и видел по другиве страни на интернет, по весници, а можеби е кажано и на вести ... дека македонските граѓани ќе почнат да плаќаат данок за чување опасни раси на кучиња (питбул, доберман, шарпланинец, итн.).
Инаку е предлог-закон, но најверојатно ќе стапи во сила.
Јас пред една недела земав питбул, и не се согласувам со законот. Прво ради тоа што јас ги подмирувам сите трошоци за одгледување на кучето, а не владата, второ расата како раса може да биде опасна, но ако кучето е издресирано како што треба и ако не е опасно за околината не гледам причина да се прават екцеси со плаќање на даноци и слично.
Изговорот е секако дека законот е со цел да се заштити доброто на газдата и околината, и дека законов е спроведен и во Кина и во скоро сите европски земји.
Јас мислам дека е уште еден трик на власта за да се извлечат што повеќе пари од граѓаните.
Што мислите вие што чувате опасни раси на кучиња? Се согласувате или не?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.874
Поени од реакции
7.569
Чувам питбул и данок нема да плаќам. :icon_lol:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Да го видам сега буцио во Драга Кајгана што ќе пишува. :D
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Веќе имаше ваква тема за чување на опасни миленици...нека ја спојат :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.874
Поени од реакции
7.569
Да го видам сега буцио во Драга Кајгана што ќе пишува. :D
Дојде комисијата и констатираше дека питбулот мој е мачка, од изјавата моја дадена. :icon_lol:

Ако се плашев од даноци јас треба рано насабајле од кревет да не станувам.
 
L

Lu

Гостин
Го променив насловот на темата бидејќи не е убаво да се удира етикета на Пит Булот.

Веќе имаше ваква тема за чување на опасни миленици..нека ја спојат :)
Таа тема е поставена во ЧДА, а овде во Животни ќе се дискутира на темава од друг агол.
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Добро бе од нашава држава нема по глупа, ДАНОК ЗА ОПАСНИ МИЛЕНИЦИ. И како ќе се одреди кое милениче е опасно? УЈП ќе шета од куќа на куќа и ќе му вика на кучето кут-кут :X3: и ако дојди значи е мирно а ако му сржи значи е опасно :facepalm:
Се имам видено уште ова го немав видено. Ова во преродбата во 100 чекори го пишуваше изгледа?
 
V

Vollstandig

Гостин
Добро бе од нашава држава нема по глупа, ДАНОК ЗА ОПАСНИ МИЛЕНИЦИ. И како ќе се одреди кое милениче е опасно? УЈП ќе шета од куќа на куќа и ќе му вика на кучето кут-кут :X3: и ако дојди значи е мирно а ако му сржи значи е опасно :facepalm:
Се имам видено уште ова го немав видено. Ова во преродбата во 100 чекори го пишуваше изгледа?
:pos::pos::pos: A ако случајно му фрли стап и не го донеси, валјда ќе го казни за “неработно“ куче.

Незнам за кучињата, али ја имам мачка која има масакрирано куче. Штотуку се омачи, и пекенизерот од комшиите да влези баш тука во собата кај што ја чуваме мачката со мачиња мали,го искасапи до бесвест,сега шета пекенизерот без едно око и други несакани мачкини ефекти. Сеа незнам дали мачкава ќе ја сметаат за “мини тигар“ или опасно милениче :pos:
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Уште еден начин како да се извлечат повеќе пари од народот... браво.. многу се креативни кога треба нешто да земат...

Се на се.. мислам дека е една голема глупост законов... прво нека ги средат постоечките закони и нека ги спроведат на дело па после со ова.. а не.. куќа градиме.. кровот го направивме а темели нема.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
113
Ваков закон постои во европските земји, нели ние ја бркаме Европа - па и ние ќе воведуваме.


Е сега, друг е проблемот што нема народот европски плати кај нас... :icon_lol:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.315
Поени од реакции
4.986
А данок за аквариумски рипки ?!
Помалку рипки во аквариумот помал данок, повеќе рипки во аквариумот поголем данок ! :pos:
ОК нека направат данок на оние кои чуваат: прасиња(свињи), крави, телиња, волови, коњи, магариња, овци, кози и.т.н.
Но зарем и за домашни миленици данок, на пр. данок за: куче маче канаринец папагал зајче хрчак акв.рипки и сл. :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom