Пари на заем... Што е подобро?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од zoki_com, 23 јануари 2012.

 1. Muranyi

  Muranyi Гостин

  Со оглед на тоа што сум глупав и во доста наврати кога сум позајмил пари,потоа ми било срам да си ги побарам назад и не ми биле вратени,т.е. одредени луѓе кои ми должеле "заборавиле" дека ми должат,повеќе од 100 денари на никој не позајмувам.Освен на двајца другари,кои ги сметам како браќа и во кои имам потполна доверба.Така,ако човекот на кој планираш да му позајмиш,ако ти е навистина близок и вистински другар и имаш доверба во него,нема потреба да му зајмиш со потпишување на нотарски договор.Ако не му веруваш,воопшто не му позајмувај.
   
  На Ashburton Grove и dejan.z им се допаѓа ова.
 2. sonce37

  sonce37

  Член од:
  8 јули 2015
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  jas sakam da prasam mene mi trebaat 1000 evra na koj nacin mozam da pobaram zaem i so kolku posto kamata
   
 3. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.298
  Допаѓања:
  825
  Мислам дека треба да го погледнуваш одвреме-навреме договорот што сте го потпишале. Се е во ред, пријател е, не сака да заебе. Но, се случуваат непредвидени работи. Прво, може да се случи, ако не е предвидено враќање за толку долг период, долгот да е застарен. Мислам, се застарува за определен период, па и побарувачката од заем. Второ, ако е толку успешен, зошто непрекидно му се потребни туѓи пари за кои плаќа камата? Не мислам ништо лошо, освен дека треба да се биде претпазлив.
   
 4. vXa

  vXa

  Член од:
  1 март 2009
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  35
  Знаеш дека му одговараш на член што го напишрал тоа пред 3 години ? :)
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.298
  Допаѓања:
  825
  Извини, не приметив. Видов ново мислење, првпат ја ледам темава и твојот пост.
  Поздрав
   
 6. biketooo

  biketooo

  Член од:
  21 октомври 2013
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  12
  Здраво на сите

  Јас сум студент 3 година и аплицирав на ризик да отидам на Work and Travel во Америка, јас многу добро го знам англсикиот јазик бидејки бев во Полска на размена на студенти 5 месеци се на англиски зборував, имам интервју за работа и интервју за виза кои со леснотија ке ги поминам, единствен проблем ми се парите, ми требаат 2 000 евра за да отидам кои ке ги запечалам за 2 месеци работа во Америка, ако има некој што сака да помогне јас за возврат ке вратам 2 200 евра после во октомври месец кога ке си дојдам, како можам да најдам човек кој ке може да ми даде овие пари по законски пат? или некој ако е заинтересиран да направиме договор за заем. Благодарам
   
 7. joe.b

  joe.b

  Член од:
  8 април 2016
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  306
  На денешницава имаш 2 варијанти.

  1. Кредит од банка - сите би се сложиле со мене дека ова ти е најдобра варијанта
  2. Да се заглавиш со лихвари. Па да изгубиш нешто 2-3 пати повредно од тие 2000 евра.
  Банките даваат кредити лесно, и лесно одобруваат до кај 90000 денари без жиранти
   
 8. tanjasonce

  tanjasonce

  Член од:
  петок
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  jas sakam da prasam dali nekoj poznava covek sto dava pari na zaem so notarski dogovor i razumna kamata
   
 9. apmkd

  apmkd

  Член од:
  29 август 2017
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  7
  Да. Лихвар.
   
 10. tanjasonce

  tanjasonce

  Член од:
  петок
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  kako bi dosla do nego
   
 11. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  326
  лесно ќе дојдеш до нив тешко ќе си заминеш од кај нив (или скапо ќе ја платиш авантурата наречена позајмување од лихвар)

  затоа дете оди земете си кредит како што е ред од банка немој да си играш со лихвари после ќе си го апеш газот, во банка ќе плаќаш многу помалку и под однапред и фиксни услови и рокови ваму ако касниш дневно ќе ти пресметуваат камата и ќе преплатиш да не се споменуваат тортурите и заканите по живот твој или на твои блиски.

  ако не ми веруваш прогуглај малку и види какви се лоши искуства имаат луѓе доживеано кога се фатиле на тоа оро, но сепак си полнолетен граѓанин и ти се донесуваш одлуки што и како во животот но ќе си ги сносиш и последиците од таа твоја одлука!
   
 12. tanjasonce

  tanjasonce

  Член од:
  петок
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  dali nekoj moze da me upati kade da najdam nekoj sto pozajmuva pari so notarski dogovor i razumna kamata
   
 13. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  326
  нема разумна камата кај лихвар разбери, и да ти даде некој 2-3% на месец (што е доста тешко на помали суми ) на годишно ниво пак ќе ти излезе многу 24-36% што не е малку, ако земеш 2000 ќе треба да вратиш од 2480 до 2720 за една година, ако отплатуваш само камата така никогаш нема да ја исплатиш главнината кај лихварите не е како во банка на толку рати по толку пари и за толку време си на чисто.

  доплнително ако почнеш да касниш ќе ти пресметуваат дневна камата, лесно ќе земеш од нив тешко ќе вратиш!

  и пак ќе ти пишам прогуглај на интернет за искуства на луѓе со лихвари после одлучи конечно што ќе правиш.

  инаку да не речеш дека само ти солам памет а не ти кажуваме кај да позајмиш имаш на пазар3.мк , реклама5.мк и други огласноци под ставка позајмици / pozajmici
   

Сподели преку: