Пари на заем... Што е подобро?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Пари на заем само на брат и на никој друг.
Пред неколку месеци позајмив, уплатив на сметка и по што не е прв пат и од досегашно искуство знам дека ги враќа за краток период нормално и не го одбив.

Малку пари се, 200 евра, ама најкриво ми е што откако му ги позајмив тој веќе има земено неколку месечни плати и се`уште ги нема уплатено тие пари на моја сметка. Нека се јави нека каже дека нема наеднаш, а не ќе ги вратам во сабота и од тогаш поминаа сто саботи.

Нема да осиромашам и не сум таков да се јавувам и да ги барам, ама затоа веќе на никој друг и навистина да му требаат нема да добие.

Правете договор и гледајте што ќе пишува во него. Барајте кола или било што да има. А за џабе никако.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Пaри нa зaем дaвaм oнoлку кoлку штo сум спремен дa изгубaм. Дo сегa сум пoзaјмил нa 3 личнoсти и oд нив двaјцa кaснеa мoже и пoлa гoдинa.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
бидејќи веќе немам друг излез, читав по форуми, барав фриленсинг, се вработив и пак не можам да склопам комбинација, срам не срам ќе прашам и тука. Има ли некој што би можел да ми позајми 1000 евра со нотарски договор и парите да ги враќам секој месец на рати т.е. да одобрам дел од платата со административна забрана секој месец да се префрла на сметката на тој што ги позајмува парите? Прашував по роднини, пријатели, банки, брзи кредитори и слично, ама никако не можам да најдам решение. Дојден е ножот до коска така да ако може некој нека помага, што сака ќе потпишам само да ги средам работиве. Ако има некој нека ми пише во дм.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Најдобар и најпроверен начин е овај(y)паметно и рационално,и пред се практично направено...
Мал стручен совет до останатите шо го читаат ова....
Кога работите со други луѓе,кога давате некое добро,било да е на заем,на закуп,на послуга....ОБАВЕЗНО НА НОТАР,нема ништо на жими мајка повеќе...
Ова треба да биди практика и кога се прави договор за закуп,послуга и сл.....
Кога чекате нешто да ви се врати,дали парите шо сте ги дале на заем,дали кирија,дали предмет шо сте го дале на користење,послуга....мора да имате црно на бело,.се тоа спакувано во договор заверен на нотар,со извршна клаузула.....
Ако не оди по договореното,се активира клаузулата и мирна глава..
Извршителот си презема понатаму,ни по судови да се влечкаш ни ништо....
Добиваш во време,заштедуваш во пари а богами и нервози....
Me interesiraat notarski dogovor za pozajmica kolku kosta
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Ako planiram da dadam na zaem ne bi ocekuvala da mi gi vratat a ako idam so stav treba da mi gi vratat ic ne se osuduvam da dadam zatoa sto 90% znam deka ne bi gi vratile.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Најубава работа би било кога давате пари на заем па макар и на пријател што ти е другар со години, консултација со другите другари што се во тој круг... Па и најблизок роднина да ти е исто така консултација со другите најблиски роднини... И потоа нормално ќе кажат луѓето дали ги враќа парите или не!!! Ако ти кажат луѓето дека е фер за враќање нормално ќе го услужиш. Ако ти кажат дека не враќа нормално нема ни динар да му дадеш...

Иначе никој човек сам не може да го процени некој дали ќе враќа заем или не, освен со информирање од други луѓе...

Мене еден човек самиот ме посоветува тој и тој човек, ако ти побара пари немој ни динар да си му дал...

И јас такви луѓе кога ќе видам што бараат пари на заем, ама што не враќаат ни динар, на доста луѓе им ја кажувам таа вест...Па што треба да им кажувам на луѓето дека тој е многу фер, поштен човек и добар/предобар???

Иначе по понашање таквите луѓе што ќе те закрпат со пари делуваат како добри, предобри...
 
G

Gjoksi

Гостин
Најдобро е кај адвокат да склучите Договор за заем, со точно договорен рок на отплата на заемот и со или без камата на заемот.
Плус, побарувањето од заемот можите да си го обезбедите со залог врз подвижни предмети (автомобил, трактор, машина и сл.) или со залог врз недвижности (куќа, стан, нива и сл.). И тогаш, во случај да не ви ги вратат парите од заемот, се врши продажба на заложениот премет и готово.
Конечно, можите да си го обезбедите побарувањето со тоа што некој друг ќе го исплати заемот наместо тој што му сте ги дале парите како заем (гарант), на пр. ако вашиот другар или пријател не го врати заемот, тогаш ако така стои во договорот како гарант тоа може го направи неговиот татко, мајка, брат итн.
Се' што треба да направите е да посетите адвокат и да се консултирате за сите можности за давањето пари на заем и нивно враќање на тој што ги дал.
Поздрав.
Адвокат Ѓорѓи Павлов Кавадарци
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Најдобро е кај адвокат да склучите Договор за заем, со точно договорен рок на отплата на заемот и со или без камата на заемот.
Плус, побарувањето од заемот можите да си го обезбедите со залог врз подвижни предмети (автомобил, трактор, машина и сл.) или со залог врз недвижности (куќа, стан, нива и сл.). И тогаш, во случај да не ви ги вратат парите од заемот, се врши продажба на заложениот премет и готово.
Конечно, можите да си го обезбедите побарувањето со тоа што некој друг ќе го исплати заемот наместо тој што му сте ги дале парите како заем (гарант), на пр. ако вашиот другар или пријател не го врати заемот, тогаш ако така стои во договорот како гарант тоа може го направи неговиот татко, мајка, брат итн.
Се' што треба да направите е да посетите адвокат и да се консултирате за сите можности за давањето пари на заем и нивно враќање на тој што ги дал.
Поздрав.
Адвокат Ѓорѓи Павлов Кавадарци
Господине Адвокат Ѓорѓи Павлов Кавадарци - Што потреба од договор ако личноста што му давате пари на заем ви е брат, сестра, внук од брат, внук од сестра, прв брачед???
 
G

Gjoksi

Гостин
Господине Адвокат Ѓорѓи Павлов Кавадарци - Што потреба од договор ако личноста што му давате пари на заем ви е брат, сестра, внук од брат, внук од сестра, прв брачед???
Господине Стојков, кога ќе работите како адвокат и кога ќе се изнаслушате секакви животни стории, посебно кога ќе ви кажат дека некој е најмногу оштетен од тиа што вие ги набројавте, верувајте ми договорот и тоа како ќе ви биде потребен, посебно со залог и со извршна клаузула. Можеби не за некоја помала сума и/или за брат/сестра, ама за поголеми суми и за некои други роднини, пријатели, другари, и тоа како е потребен договор.
Пример што ми го кажаа вчера: Пред неколку години татко и син склучуваат договор за подарок на куќата од таткото на синот. И по неколку години заедничко живеење синот го брка таткото од куќата, велејќи му дека куќата е веќе негова и треба да си оди. Син да му го направи тоа на татко? Зар е тоа можно? Е па, можно е бидејќи во договорот за подарок немало одредба дека таткото (дарувачот) има право на доживотно плодоуживање на еден дел во куќата, или народски кажано да има барем една соба каде би живеел до крајот на животот. Па, судски постапки, па нервози, па трошоци, а се' можело да се реши само со 1 член во договорот.
Затоа, никогаш не можите да предвидите како размислува другата договорна страна!
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Господине Стојков, кога ќе работите како адвокат и кога ќе се изнаслушате секакви животни стории, посебно кога ќе ви кажат дека некој е најмногу оштетен од тиа што вие ги набројавте, верувајте ми договорот и тоа како ќе ви биде потребен, посебно со залог и со извршна клаузула. Можеби не за некоја помала сума и/или за брат/сестра, ама за поголеми суми и за некои други роднини, пријатели, другари, и тоа како е потребен договор.
Пример што ми го кажаа вчера: Пред неколку години татко и син склучуваат договор за подарок на куќата од таткото на синот. И по неколку години заедничко живеење синот го брка таткото од куќата, велејќи му дека куќата е веќе негова и треба да си оди. Син да му го направи тоа на татко? Зар е тоа можно? Е па, можно е бидејќи во договорот за подарок немало одредба дека таткото (дарувачот) има право на доживотно плодоуживање на еден дел во куќата, или народски кажано да има барем една соба каде би живеел до крајот на животот. Па, судски постапки, па нервози, па трошоци, а се' можело да се реши само со 1 член во договорот.
Затоа, никогаш не можите да предвидите како размислува другата договорна страна!
E вака: Ako се работи за сума на заем од 100-200 евра на близок роднина (брат, сестра, внук од брат, внук од сестра), и да не планира ни динар да ти врати биди жив и здрав, нити тој ќе се збогати со тие пари ниту ти ќе се осиромашиш...Па ако треба доколку е во ептен тешка финансиска положба помогни му така дај му ги... Само не стално оти така ќе го научиш нон стоп да ти бара и потоа тоа ќе ти го смета како обврска и должност...

Но ако се работи за ептен голема сума на кого сака нека е така одма не би се решил да ги даде парите на заем...

Ама и секој колку и да сака не може да помогне со голема сума...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.579
Да не отварам тема....кај нас НЕ враќање на ДОЛГ оди на граѓански постапка...башка и Извршителите се укинати а и пред Короната Зајко ги удри од популистички предизборни потреби... сега Велија бара обнова на постапка за да извлече друга поповолна пресуда и обезштетување за затворот од државата... а неговите Доверители меѓу кои е можеби најголем државата не можат да му одземат приватен имот... и на други...
А еве како е во Германија:
Što se dogodi kada u Njemačkoj ne vraćate kredit? Za 20.000 eura kupio auto pa pobjegao u RH
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Кога ќе ти гори под нозе,заглавен до гуша,дојди кај мене ќе ти дадам пари и со 40%% камата
Davate pari na zaem bez zalog so kamata
Автоматски споено мислење:

kako bi dosla do nego
I mene mi treba itno covek so dava zaem so razumna kamata
Автоматски споено мислење:

;)
Здраво,
бидејќи веќе немам друг излез, читав по форуми, барав фриленсинг, се вработив и пак не можам да склопам комбинација, срам не срам ќе прашам и тука. Има ли некој што би можел да ми позајми 1000 евра со нотарски договор и парите да ги враќам секој месец на рати т.е. да одобрам дел од платата со административна забрана секој месец да се префрла на сметката на тој што ги позајмува парите? Прашував по роднини, пријатели, банки, брзи кредитори и слично, ама никако не можам да најдам решение. Дојден е ножот до коска така да ако може некој нека помага, што сака ќе потпишам само да ги средам работиве. Ако има некој нека ми пише во дм.
I mene bi mi odgovaralo toa ima li nekoj
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
127
Поени од реакции
140
Davate pari na zaem bez zalog so kamata
Автоматски споено мислење:


I mene mi treba itno covek so dava zaem so razumna kamata
Автоматски споено мислење:

;)

I mene bi mi odgovaralo toa ima li nekoj
Да те прашам нешто, читаш ли што пишуваат друите, кои имале искуство со тоа и така натаму?
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Кога ќе ти гори под нозе,заглавен до гуша,дојди кај мене ќе ти дадам пари и со 40%% камата
Davas pari so kamatta bez zalog ako davas javi se na 078446492 itno
Автоматски споено мислење:

Drugar toa na drug da mu kazuvas a ne na nekoj sto go pravi toa cel zivot i zivee od toa...ti mozes tie procenti da mu gi nabivas za sitni pari....a neznam koj e glup da ti dava 20% kamata.
Znaci da se razbereme vaka,imam preku 30k evra dadeno na 6% na covek koj e gazda na najgolemata travel agencija so preku 30 avtobusa,i toa 6% posto e dolgogodisen prijatel so tatko mi i znam deka nema da go zaebe...parite se veke kaj nego 7 godini i koga sakam mozam da gi zemam(glavnicata)....a uste da napomenam deka drugite lihvari go molea da mu dadat pari na samo 4% kamata ali on nejkese zatoa sto sakase na tatko mi da mu napravi usluga....taka da ti za tie kamatni procenti sto gi navede mozes samo da sanjas deka ikad ke go dobies.
Davas pari so kamata bez zalog sakam da pozajmam ako davas javi se na 078446492
 

Kajgana Shop

На врв Bottom