Пари на заем... Што е подобро?

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Mislam da mu dam pari na zaem na eden blizok prijatel ama toa da bide zavereno na notar pa sum vo dilema koe ima pogolema tezina ako se sluci da ne moze da gi vrati parite navreme dali dogovorot da go pravime na notar ili kaj advokat
i sto ce se desi ako ne gi vrati parite dali na sila stapuvaat izvrsiteli
Ajde neka pise nekoj ako ima iskustvo
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Зашто би заверувал на нотар, ако тој ти е близок пријател ?

Друже има една поговорка, ќе ти ја преведам од Анг. на Македонски:
- Позајми го само тоа, што си подготвен да го изгубиш.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Druze pozajmuvanje pari e rizicna rabota sto ako mi se sluci nesto koj ce dokaze deka sum mu dal nekoj denar nikoj vo nikogo nema doverba ,ova e teska odluka iskreno narocno ako se raboti za golemi pari
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
брат или ич не позајмувај или подобро соверувај го да земи од некаде со камата одколку од тебе, ако се работи за близок приајтел а постои теорија (ако с еработи за поголема сума) да не ти ги врати тогаш биди спремен никогаш повеќе да не седните и се дружите како луѓе... Како што рече членот погоре, дај само ако тоа си спремен да го изгубиш и не тие планирано по некој период да го искористиш за нешто за тебе... ако работата замини на извршители тогаш тешко тебе, нити ти ќе добиеш колку што си дал (ќе добиеш помалку и со изгубена вредност поради времнскиот период) а пријателот ќе изгуби многу повеќе од колку што требало да врати... така двајцата ќе се зафркните :(
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
зоки паметно си мислиш ти. остај таа работа пријател роднина комшија. и кредит кога подигаат бараа по 2ца жиранти па доаѓаа најблиски ко демек ај бе сигурно ке ги врати ина крај искачаше дека жирантите треба да ги враќаат а кредитобарателот им е роднина или у најмала рака близзок пријател. Најбувао ти е да си завериш на нотар или кај адвокат незнам како оди тоа ке се распрашаш али дефинирајте си вие и рок на исплата. а шо се дешава ако не ги врати парите тоа незнам ама дека ке му земе некој со сила пари чисто сумљам.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Znam deka sakas da pomognes no najdobro e prijatelot tvoj da odi vo banka i da si zeme so kamata toa e najdobro za vas dvajcata a vekje ako sakas da mu dades moras da go obvrzes so nekoj predmet ili vrednost zaparite vo slucaj da ne ti gi vrati.

I brat da ti mora da go naucis da bide coek i da go pocituva tvojot krvavo zaraboten trud ne pari.

Se raboti za princip e sega ako sakas da go castis toa e drugo.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Ако се работи за поголема сума, а ти си му ги дал парите "за лепе очи" т.е. без црно на бело тогаш можи никогаш да не ти ги врати и покрај парите ќе загубиш и пријател.Али ти си знајш најдобро.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Mislam da mu dam pari na zaem na eden blizok prijatel ama toa da bide zavereno na notar pa sum vo dilema koe ima pogolema tezina ako se sluci da ne moze da gi vrati parite navreme dali dogovorot da go pravime na notar ili kaj advokat
i sto ce se desi ako ne gi vrati parite dali na sila stapuvt izvrsiteli
Ajde neka pise nekoj ako ima iskustvo
Најсигурна варијанта ти е да ти потпише хипотека(стан,дуќан,автомбил,плац).
Ќе ти каже матичен број твоето другарче ќе си отидеш во катастар да провериш дали станот,автомобилот...му се под хипотека доколу не му се,одите на нотар другарчето ќе си земе имотен лист ти парите во џеб ќе му ги префрлиш на трансакциона сметка ќе ти ја потпише хипотеката и доколку парите не се вратени во договореиот рок ти можеш слободно да ја активираш хипотеката.
А втората варијанта ти е ризична,доколку твојот другар нема што да ти остави под хипотека или пак не ти се допаѓа она тој што ти го нуди да ти го потпише ќе му префрлиш пари на трансакциона целна дознака позајмница ќе си направите нотарски договор дека си му дал пари и ќе си одредите датум на кој треба да ти ги врати парите.Ако не ти ги врати парите до договорениот датум ти ќе можеш да го тужиш.
Е сега и јас вака како тебе бев добар и фин кон мојот ‘‘другар‘‘ му позајмив пари му ги префрлив на трансакциона сметка и сега одкако поминаа 2 години принуден сум да одиме на суд и не се знае дали парите ќе си ги добијам назад.
Затоа друже чувај си ги паричките,ако ти е близок пријател мој совет ти е да не му даваш пари во денешно време кога се работи за пари никој не гледа дали си му пријатл,роднина или брат(така дојде времето)
АКО САКАШ ДА ЗАГУБИШ ПРИЈАТЕЛ,ДАЈ МУ ПАРИ НА ЗАЕМ.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мала сума до кај 500 евра би му дал ако се работи за личност која добро ја познавам и навистина му се парите за некоја намена што му е итна, за поголема нека си земе кредит од банка од причина што на орочени пари камата е некаде 7-9%, додека кредит да подигне хипотекарен или пак наменски е 10-12% што е мала разлика дали ќе позајми од кај тебе или пак ќе ги земе од банка. Така што да не биди муабетот мака имав барав, што мака имаш што даваше препорачувам да го упатиш во банка да си ја збрка работата.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
100 денари леб и млеко да си купи повеќе не.
Зошто да ги изгубиш тие 500 евра?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ќе дадам на заем од 500-1500 евра,ама обавезно нотарски превод на кола во вредност од 1500-5000 евра на мое име и кај мене во гаража со сите клучеви на непозната локација + месечна камата од 10-20% па кога сака нека ја враќа главницата
И брат или сестра да е позајмувачот важат истите услови
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Mislam da mu dam pari na zaem na eden blizok prijatel ama toa da bide zavereno na notar pa sum vo dilema koe ima pogolema tezina ako se sluci da ne moze da gi vrati parite navreme dali dogovorot da go pravime na notar ili kaj advokat
i sto ce se desi ako ne gi vrati parite dali na sila stapuvaat izvrsiteli
Ajde neka pise nekoj ako ima iskustvo

Notarski zaveren dogovor za zaem so izvrsna klauzula i menica da ti potpise. Jas taka naprajv so sestra mi. Ostaj ovie sto ti zborat zosto dogovor ova ona. Brat za brat, sirenje za pari!
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Зашто би заверувал на нотар, ако тој ти е близок пријател ?

Друже има една поговорка, ќе ти ја преведам од Анг. на Македонски:
- Позајми го само тоа, што си подготвен да го изгубиш.
1.deneska najbliskiot prijatel ke te zaebe,zatoa pari nikako na zaem,osven da napravis dogovor na notar ili da ti dade nesto(bilo sto) :)

2.za vtoriot bold se slagam :)
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Pari na Zaem .... !!! :tapp::facepalm:
Pa zarem seuste deneska ima takvi budali, koi im veruvaat na drugite lugje i im davaat pari na zaem ?!!! :facepalm:
Deneska covek da dade pari na zaem na nekomu, pa duri i da stanuva zbor za rodeniot brat, bratuced, prv komsija, prijatel, kolega i.t.n. znaci deka takviot covek(toj sto dava), so izvinenje, ama e totalen glupak !!!
Nemojte da si igrate igracki, da davate pari na zaem, bidejkji dlaboko kje s eizgorite, deneska nikoj nema da vi gi vrati parite nazad, site l'zat-susat, pa duri i najbliski rodnini, prijateli... i tie kje ve zae*at, veruvajte !!!
P.S. Koga vekje nekoj bi se osmelil da dade nesto na zaem, treba odnapred da si se oprosti od toa sto kje go dade, bidejkji nema nikogas da mu bide vrateno !
Deneska, vistinsko: prijatelstvo, kolegijalnost i rodninstvo nema i dokolku na nekomu sakate da mu pozajmite nesto, pozajmete mu go ona sto ste podgotveni da go izgubite !!!
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Mislam da mu dam pari na zaem na eden blizok prijatel ama toa da bide zavereno na notar pa sum vo dilema koe ima pogolema tezina ako se sluci da ne moze da gi vrati parite navreme dali dogovorot da go pravime na notar ili kaj advokat
i sto ce se desi ako ne gi vrati parite dali na sila stapuvaat izvrsiteli
Ajde neka pise nekoj ako ima iskustvo
Направете си договор и заверете си го на нотар. И покриен си за ако евентуално не ти ги врати парите да можеш да ги бараш по судски пат. И парите ако можеш префрли му ги преку трансакциска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom