Пари на заем... Што е подобро?

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Notarski zaveren dogovor za zaem so izvrsna klauzula i menica da ti potpise. Jas taka naprajv so sestra mi. Ostaj ovie sto ti zborat zosto dogovor ova ona. Brat za brat, sirenje za pari!
Најдобар и најпроверен начин е овај(y)паметно и рационално,и пред се практично направено...
Мал стручен совет до останатите шо го читаат ова....
Кога работите со други луѓе,кога давате некое добро,било да е на заем,на закуп,на послуга....ОБАВЕЗНО НА НОТАР,нема ништо на жими мајка повеќе...
Ова треба да биди практика и кога се прави договор за закуп,послуга и сл.....
Кога чекате нешто да ви се врати,дали парите шо сте ги дале на заем,дали кирија,дали предмет шо сте го дале на користење,послуга....мора да имате црно на бело,.се тоа спакувано во договор заверен на нотар,со извршна клаузула.....
Ако не оди по договореното,се активира клаузулата и мирна глава..
Извршителот си презема понатаму,ни по судови да се влечкаш ни ништо....
Добиваш во време,заштедуваш во пари а богами и нервози....
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Deneska na nekogo da mu pozajmis pari na zaem i toa na "zimi majka", samo zatoa sto licno i dobro go poznavas covekot, bliski prijateli ste, bliski komsii, bliski kolegi, bliski rodnini i.t.n. e cista glupost !!!
Koga vekje nesto davas na zaem(najcesto pari) ili pak izdavas pod kirija(stan/kukja/prostor...), obavezno so dogovor zaveren kaj notar, umre vremeto na "zimi majka" !!!
Brat za brat, sirenje za pari !!! :icon_lol:
 
B

Black Guard

Гостин
Mislam da mu dam pari na zaem na eden blizok prijatel ama toa da bide zavereno na notar pa sum vo dilema koe ima pogolema tezina ako se sluci da ne moze da gi vrati parite navreme dali dogovorot da go pravime na notar ili kaj advokat
i sto ce se desi ako ne gi vrati parite dali na sila stapuvaat izvrsiteli
Ajde neka pise nekoj ako ima iskustvo
Позајми,помогни сеедно е и да не ти ги врати....ја така колку сум изгорен па мака немам,хартија е бе човече а станува збор за близок пријател на кој му треба првен ПОМОШ а потоа пари.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ќе дадам на заем од 500-1500 евра,ама обавезно нотарски превод на кола во вредност од 1500-5000 евра на мое име и кај мене во гаража со сите клучеви на непозната локација + месечна камата од 10-20% па кога сака нека ја враќа главницата
И брат или сестра да е позајмувачот важат истите услови
Koga ke najdes takov so 10-20% kamata da ti dava dojdi pa mi javi.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
На брат да му позајмам пари да завериме на нотар o_O госпо да чува, се ќе му дадам ако треба, ништо назад не му барам, исто и за најдобар другар и за татко и за мајка, и за брачед, колку што имам ќе му дадам, ако не ги врати нека е здрав и жив неможел или му требале, ич нема да се налутам - Брат ми е - во превод другиот јас...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Koga ke najdes takov so 10-20% kamata da ti dava dojdi pa mi javi.
Кога ќе ти гори под нозе,заглавен до гуша,дојди кај мене ќе ти дадам пари и со 40%% камата
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Кога ќе ти гори под нозе,заглавен до гуша,дојди кај мене ќе ти дадам пари и со 40%% камата
Drugar toa na drug da mu kazuvas a ne na nekoj sto go pravi toa cel zivot i zivee od toa...ti mozes tie procenti da mu gi nabivas za sitni pari....a neznam koj e glup da ti dava 20% kamata.
Znaci da se razbereme vaka,imam preku 30k evra dadeno na 6% na covek koj e gazda na najgolemata travel agencija so preku 30 avtobusa,i toa 6% posto e dolgogodisen prijatel so tatko mi i znam deka nema da go zaebe...parite se veke kaj nego 7 godini i koga sakam mozam da gi zemam(glavnicata)....a uste da napomenam deka drugite lihvari go molea da mu dadat pari na samo 4% kamata ali on nejkese zatoa sto sakase na tatko mi da mu napravi usluga....taka da ti za tie kamatni procenti sto gi navede mozes samo da sanjas deka ikad ke go dobies.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Како што веќе кажаа ако ги даваш така парите биди подготвен да ги изгубиш.
Ако не на нотар црно на бело сигурно си е сигурно, а он нема што да се лути сепак ти му правиш услуга.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Mene mi trebat 1000 evra pari a kamata vo najbrz mozen rok so kolku kamata ke mi gi dadete ako nemam nisto za da zalozam a imam biznis za koj samo jas garantiram. podgotven sum na notar da napravam dogovor. pisete vo najbrz mozen rok. parite gi vrakam vo rok od 1 mesec. Ajde da vidam koj od vas e tolu spremen kako so se pravite pametni ili samo si prajte bajram so umot i ziveete vo zamislen svet na lihvarstvo :)))))))
--- надополнето: 2 октомври 2012 во 14:49 ---
Mene mi trebaat 1000 evra pari na kamata zavereno na notar samo sto nemam sto da ostavam rem. kamata normalna bi prifatil do 20 posto mesecno a gi vrakam za eden mesec. ako ima maz a ne luge na forumi so pisat nekoi ideoloski soveti neka mi se obratat . pozzz
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Mene mi trebat 1000 evra pari a kamata vo najbrz mozen rok so kolku kamata ke mi gi dadete ako nemam nisto za da zalozam a imam biznis za koj samo jas garantiram. podgotven sum na notar da napravam dogovor. pisete vo najbrz mozen rok. parite gi vrakam vo rok od 1 mesec. Ajde da vidam koj od vas e tolu spremen kako so se pravite pametni ili samo si prajte bajram so umot i ziveete vo zamislen svet na lihvarstvo :)))))))
--- надополнето: 2 октомври 2012 во 14:49 ---
Mene mi trebaat 1000 evra pari na kamata zavereno na notar samo sto nemam sto da ostavam rem. kamata normalna bi prifatil do 20 posto mesecno a gi vrakam za eden mesec. ako ima maz a ne luge na forumi so pisat nekoi ideoloski soveti neka mi se obratat . pozzz
Убаво име си ставил "надежен" штом си спремен да враќаш 20% месечно! Со што ли само се занимаваш бре?!
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.177
Поени од реакции
8.805
Не барам и не давам :)
Пари на заем....
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Koga ke najdes takov so 10-20% kamata da ti dava dojdi pa mi javi.
daj mi mene 1000 evra na kamata so notar obezbedeno . kamata od 40 % . so menica i se drugo. gi vrakam za 1 mesec. pisi
--- надополнето: 2 октомври 2012 во 19:10 ---
Drugar toa na drug da mu kazuvas a ne na nekoj sto go pravi toa cel zivot i zivee od toa...ti mozes tie procenti da mu gi nabivas za sitni pari....a neznam koj e glup da ti dava 20% kamata.
Znaci da se razbereme vaka,imam preku 30k evra dadeno na 6% na covek koj e gazda na najgolemata travel agencija so preku 30 avtobusa,i toa 6% posto e dolgogodisen prijatel so tatko mi i znam deka nema da go zaebe...parite se veke kaj nego 7 godini i koga sakam mozam da gi zemam(glavnicata)....a uste da napomenam deka drugite lihvari go molea da mu dadat pari na samo 4% kamata ali on nejkese zatoa sto sakase na tatko mi da mu napravi usluga....taka da ti za tie kamatni procenti sto gi navede mozes samo da sanjas deka ikad ke go dobies.
daj mi mene 1000 evra za eden mesecso dogovor na notar ti gi vrakam 1400. odgovara?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Ќе дадам на заем од 500-1500 евра,ама обавезно нотарски превод на кола во вредност од 1500-5000 евра на мое име и кај мене во гаража со сите клучеви на непозната локација + месечна камата од 10-20% па кога сака нека ја враќа главницата
И брат или сестра да е позајмувачот важат истите услови
Блазе се им на луѓето кои те имаат тебе за пријател
--- надополнето: 22 декември 2012 во 23:57 ---
Направете си договор и заверете си го на нотар. И покриен си за ако евентуално не ти ги врати парите да можеш да ги бараш по судски пат. И парите ако можеш префрли му ги преку трансакциска.
Договор за заем не мора да биде заверен кај нотар!
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
83
Поени од реакции
46
На брат да му позајмам пари да завериме на нотар o_O госпо да чува, се ќе му дадам ако треба, ништо назад не му барам, исто и за најдобар другар и за татко и за мајка, и за брачед, колку што имам ќе му дадам, ако не ги врати нека е здрав и жив неможел или му требале, ич нема да се налутам - Брат ми е - во превод другиот јас...
Така е, во теорија. Инаку, во пракса, не е баш така.
Парите би требало да се сфаќаат како ресурс преку кој се создаваат поголеми вредности: продукти, производи, организации, поврзување...
Од друга страна, кога се користи само елементарната вредност на парите за неопходни но непродуктивни трошоци, тогаш парите (барем непосредно) не се во функција на создавање на поголеми вредности.
Значи, кога некој ти бара пари, нему тие му требаат по еден од овие два основа.

Ако е првиот основ (ресурс преку кој се создаваат поголеми вредности) значи деке тој некој влегува во некоја дејност, секоја финансиска дејност подразбира ризик. според тоа можни се два исхода: успешен или неуспешен. Во случај на успешен исход очекуваш да ти бидат вратени парите, во вториот случај твоите пари се изгубени и ќе ти бидат вратени само ако за тоа постои обезбеденост и правен основ;
или пак добра желба и можност од страна на позајмувачот, па да ти ги врати некогаш во иднина кога ќе биде кредитоспособен.

Ако е вториот основ во прашање (за неопходни но непродуктивни трошоци), решението е во последниот пасус на претходноит параграф.

Инаку живееме во култура и менталитет на некултура, лага, измама и непочитување, поради тоа нема организирање на повисоко ниво, нема создавање на нови вредности.

Со еден збор, живееме во непродуктивно општество.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Така е, во теорија. Инаку, во пракса, не е баш така.
Парите би требало да се сфаќаат како ресурс преку кој се создаваат поголеми вредности: продукти, производи, организации, поврзување...
Од друга страна, кога се користи само елементарната вредност на парите за неопходни но непродуктивни трошоци, тогаш парите (барем непосредно) не се во функција на создавање на поголеми вредности.
Значи, кога некој ти бара пари, нему тие му требаат по еден од овие два основа.

Ако е првиот основ (ресурс преку кој се создаваат поголеми вредности) значи деке тој некој влегува во некоја дејност, секоја финансиска дејност подразбира ризик. според тоа можни се два исхода: успешен или неуспешен. Во случај на успешен исход очекуваш да ти бидат вратени парите, во вториот случај твоите пари се изгубени и ќе ти бидат вратени само ако за тоа постои обезбеденост и правен основ;
или пак добра желба и можност од страна на позајмувачот, па да ти ги врати некогаш во иднина кога ќе биде кредитоспособен.

Ако е вториот основ во прашање (за неопходни но непродуктивни трошоци), решението е во последниот пасус на претходноит параграф.

Инаку живееме во култура и менталитет на некултура, лага, измама и непочитување, поради тоа нема организирање на повисоко ниво, нема создавање на нови вредности.

Со еден збор, живееме во непродуктивно општество.
Аре аман, докторска дисертација дан спремаш ти овде, „решението е во последниот пасус на претходноит параграф.“ :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom