Пари на заем... Што е подобро?

M

Muranyi

Гостин
Со оглед на тоа што сум глупав и во доста наврати кога сум позајмил пари,потоа ми било срам да си ги побарам назад и не ми биле вратени,т.е. одредени луѓе кои ми должеле "заборавиле" дека ми должат,повеќе од 100 денари на никој не позајмувам.Освен на двајца другари,кои ги сметам како браќа и во кои имам потполна доверба.Така,ако човекот на кој планираш да му позајмиш,ако ти е навистина близок и вистински другар и имаш доверба во него,нема потреба да му зајмиш со потпишување на нотарски договор.Ако не му веруваш,воопшто не му позајмувај.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Drugar toa na drug da mu kazuvas a ne na nekoj sto go pravi toa cel zivot i zivee od toa...ti mozes tie procenti da mu gi nabivas za sitni pari....a neznam koj e glup da ti dava 20% kamata.
Znaci da se razbereme vaka,imam preku 30k evra dadeno na 6% na covek koj e gazda na najgolemata travel agencija so preku 30 avtobusa,i toa 6% posto e dolgogodisen prijatel so tatko mi i znam deka nema da go zaebe...parite se veke kaj nego 7 godini i koga sakam mozam da gi zemam(glavnicata)....a uste da napomenam deka drugite lihvari go molea da mu dadat pari na samo 4% kamata ali on nejkese zatoa sto sakase na tatko mi da mu napravi usluga....taka da ti za tie kamatni procenti sto gi navede mozes samo da sanjas deka ikad ke go dobies.
Мислам дека треба да го погледнуваш одвреме-навреме договорот што сте го потпишале. Се е во ред, пријател е, не сака да заебе. Но, се случуваат непредвидени работи. Прво, може да се случи, ако не е предвидено враќање за толку долг период, долгот да е застарен. Мислам, се застарува за определен период, па и побарувачката од заем. Второ, ако е толку успешен, зошто непрекидно му се потребни туѓи пари за кои плаќа камата? Не мислам ништо лошо, освен дека треба да се биде претпазлив.
 

vXa

Член од
1 март 2009
Мислења
126
Поени од реакции
35
Мислам дека треба да го погледнуваш одвреме-навреме договорот што сте го потпишале. Се е во ред, пријател е, не сака да заебе. Но, се случуваат непредвидени работи. Прво, може да се случи, ако не е предвидено враќање за толку долг период, долгот да е застарен. Мислам, се застарува за определен период, па и побарувачката од заем. Второ, ако е толку успешен, зошто непрекидно му се потребни туѓи пари за кои плаќа камата? Не мислам ништо лошо, освен дека треба да се биде претпазлив.
Знаеш дека му одговараш на член што го напишрал тоа пред 3 години ? :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Извини, не приметив. Видов ново мислење, првпат ја ледам темава и твојот пост.
Поздрав
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Здраво на сите

Јас сум студент 3 година и аплицирав на ризик да отидам на Work and Travel во Америка, јас многу добро го знам англсикиот јазик бидејки бев во Полска на размена на студенти 5 месеци се на англиски зборував, имам интервју за работа и интервју за виза кои со леснотија ке ги поминам, единствен проблем ми се парите, ми требаат 2 000 евра за да отидам кои ке ги запечалам за 2 месеци работа во Америка, ако има некој што сака да помогне јас за возврат ке вратам 2 200 евра после во октомври месец кога ке си дојдам, како можам да најдам човек кој ке може да ми даде овие пари по законски пат? или некој ако е заинтересиран да направиме договор за заем. Благодарам
 
J

joe.b

Гостин
Здраво на сите

Јас сум студент 3 година и аплицирав на ризик да отидам на Work and Travel во Америка, јас многу добро го знам англсикиот јазик бидејки бев во Полска на размена на студенти 5 месеци се на англиски зборував, имам интервју за работа и интервју за виза кои со леснотија ке ги поминам, единствен проблем ми се парите, ми требаат 2 000 евра за да отидам кои ке ги запечалам за 2 месеци работа во Америка, ако има некој што сака да помогне јас за возврат ке вратам 2 200 евра после во октомври месец кога ке си дојдам, како можам да најдам човек кој ке може да ми даде овие пари по законски пат? или некој ако е заинтересиран да направиме договор за заем. Благодарам
На денешницава имаш 2 варијанти.

1. Кредит од банка - сите би се сложиле со мене дека ова ти е најдобра варијанта
2. Да се заглавиш со лихвари. Па да изгубиш нешто 2-3 пати повредно од тие 2000 евра.
Банките даваат кредити лесно, и лесно одобруваат до кај 90000 денари без жиранти
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
jas sakam da prasam dali nekoj poznava covek sto dava pari na zaem so notarski dogovor i razumna kamata
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
kako bi dosla do nego
лесно ќе дојдеш до нив тешко ќе си заминеш од кај нив (или скапо ќе ја платиш авантурата наречена позајмување од лихвар)

затоа дете оди земете си кредит како што е ред од банка немој да си играш со лихвари после ќе си го апеш газот, во банка ќе плаќаш многу помалку и под однапред и фиксни услови и рокови ваму ако касниш дневно ќе ти пресметуваат камата и ќе преплатиш да не се споменуваат тортурите и заканите по живот твој или на твои блиски.

ако не ми веруваш прогуглај малку и види какви се лоши искуства имаат луѓе доживеано кога се фатиле на тоа оро, но сепак си полнолетен граѓанин и ти се донесуваш одлуки што и како во животот но ќе си ги сносиш и последиците од таа твоја одлука!
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
dali nekoj moze da me upati kade da najdam nekoj sto pozajmuva pari so notarski dogovor i razumna kamata
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
нема разумна камата кај лихвар разбери, и да ти даде некој 2-3% на месец (што е доста тешко на помали суми ) на годишно ниво пак ќе ти излезе многу 24-36% што не е малку, ако земеш 2000 ќе треба да вратиш од 2480 до 2720 за една година, ако отплатуваш само камата така никогаш нема да ја исплатиш главнината кај лихварите не е како во банка на толку рати по толку пари и за толку време си на чисто.

доплнително ако почнеш да касниш ќе ти пресметуваат дневна камата, лесно ќе земеш од нив тешко ќе вратиш!

и пак ќе ти пишам прогуглај на интернет за искуства на луѓе со лихвари после одлучи конечно што ќе правиш.

инаку да не речеш дека само ти солам памет а не ти кажуваме кај да позајмиш имаш на пазар3.мк , реклама5.мк и други огласноци под ставка позајмици / pozajmici
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Da gi procitav sovetite od pogore najverojatno nikogas nemase da ja napravam gluposta sto ja napraviv. No se sluci ...

dadov pari na zaem, i toa so notarski dogovor
sega nemozam da si gi zemam nazad

utre, utre, utre, sekoe javuvanje odgovorot e deka ke bide utre

sakam da mi spodelite nekoj sovet kako ponataka
na notarskiot dogovor nemam izvrsna klauzula, nemozam da go dadam na izvrsitel

sekoj sovet e dobredojden

a moj sovet do site sto se mislat da dadat pari e NIKOGAS da ne dadat
toa sto go nauciv jas e deka lugeto se fini, kulturni, mozes da gi dobies vo sekoj moment itn
no toa trae se do momentot koga ke im gi dades parite
vo momentot koga ke treba da ti gi vratat se slucuvaat cudni raboti
zaboravaat telefon doma, im se gasni baterijata, ne gi videle propustenite povici...
im dzvonis od drug broj posle 1 nedela i ti kazuva 'eve sega bash sega samo sto sakav da ti se javam'
te pravi budala...

pak ke kazam pari davanje NE, bez razlika kolku dobra prikazna da imaat deka sega im trebaat za kratko i odma ke gi vratat
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Da gi procitav sovetite od pogore najverojatno nikogas nemase da ja napravam gluposta sto ja napraviv. No se sluci ...

dadov pari na zaem, i toa so notarski dogovor
sega nemozam da si gi zemam nazad

utre, utre, utre, sekoe javuvanje odgovorot e deka ke bide utre

sakam da mi spodelite nekoj sovet kako ponataka
na notarskiot dogovor nemam izvrsna klauzula, nemozam da go dadam na izvrsitel

sekoj sovet e dobredojden

a moj sovet do site sto se mislat da dadat pari e NIKOGAS da ne dadat
toa sto go nauciv jas e deka lugeto se fini, kulturni, mozes da gi dobies vo sekoj moment itn
no toa trae se do momentot koga ke im gi dades parite
vo momentot koga ke treba da ti gi vratat se slucuvaat cudni raboti
zaboravaat telefon doma, im se gasni baterijata, ne gi videle propustenite povici...
im dzvonis od drug broj posle 1 nedela i ti kazuva 'eve sega bash sega samo sto sakav da ti se javam'
te pravi budala...

pak ke kazam pari davanje NE, bez razlika kolku dobra prikazna da imaat deka sega im trebaat za kratko i odma ke gi vratat
Сите го сфаќаме воа од коа ќе се изгориме. Прекасно.

И најбед е коа ќе видиш тој некој шо ти должи пари шета наваму натаму, одмори, летувања, зимувања, а ти чекаш да ти крене на телефон и си ја чукаш глаата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom