Паричник на улица

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.024
Поени од реакции
2.060
Па и тоа што викаш. Да внимавале малку повеќе на своите паричници немаше друг да им ги троши парите :)
Така е..тој шо им го нашол негова среќа XD :)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
До сеа немам најдено новчаник. Еднаш 100 денари, еднаш 500 и повеќепати по 10-20 денари. (ви ниту еден случај не знаев чии се)

Еднаш само кога одев за Струга до мене беше седнат еден чичко постар. Кога стана да се симне му испадна новчаникот и одма го известив и не добив ни фала :) Сигурно се збркал....Anyway не жалам што му кажав.

Сега пак да најдам искрено не знам како би реагирал. :vozbud: А читам по форумов многу сме поштен народ. Приближно 90% напишаа дека ке го вратат на сопственикот.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Добар предлог бе шо му фали..го подржувам чоеков..да внимавале на своите паричници :P
Хахахахаха ... Па искрено добро ќе направам ... Сигурно нема да ми биде него за 1 000 ден , кога ке види тука му е л.к и други легитимации ке му олесни ... Сеа и јас да изгубам не се надевам дека некој ке ми врати паричникот ако имам пари во него ...
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.800
Поени од реакции
7.056
Да најдам би го вратил, би ми тежело тоа што може таму е нечива плата, а не е добро ситуиран.Или, ги наменил парите за нешто убаво да купи и поклони и не би можел да ги искористам парите.
 
S

stefi

Гостин
не сакам да звучам како светица ама ако има лични документи или ако слушнам дека некој го бара или иам било каква идеа каде да го најдам сопственикот би му/и го вратила, ако не би си го собрала
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Цццц ај не си правете филмови ако ввидете пари во новченикот 95% шо пишат тука очите ќе и светнат и нема да има ни трага од него!
Ја па сите изигравате поштени...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.695
Поени од реакции
4.861
Нема шанси да го вратам ако има кеш , ако нема .. ондак ќе размислам .., ако е цура - ДА , ако е на некој ... у контејнер
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Немам најдено паричник, ама имам изгубено.
Со здравје да си ги потроши 1500 ден. што ги имав во него тој што го нашол.
Повеќе ми е жал за картите и влезниците што беа внатре, оти чувам такви работи, ама јбг :confused:
Па не ги чувај у новчаник :) И јас собирам влезници, ама ги чувам под стакло на масичка :)
--- надополнето: Aug 15, 2011 2:38 AM ---
Ако има документ унатре као што се лична пасош, тоа не чепкам, вадам само шушкавото и правац да ме нема, и нека не ме напаѓа никој, истото ќе го направите, без разлика што пишувате овде :) само да додадам, ил ида се поправам, зависи колку пари има у новчаникот ако се МНОГУ, би го вратил ама ако се работи за сума до 2 000 денари би ги собрал :)
 
S

stefi

Гостин
Цццц ај не си правете филмови ако ввидете пари во новченикот 95% шо пишат тука очите ќе и светнат и нема да има ни трага од него!
Ја па сите изигравате поштени...
Така збориш пошо ти си таков и мислиш дека сите се ко тебе...
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Немам никогаш најдено новчаник, но кога бев мала пред зграда најдов 30 денари ги собрав и трчанката на флипери отидов. :D
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Така збориш пошо ти си таков и мислиш дека сите се ко тебе...
Ти не си нормална или немаш доволно искуство во тие работи... какви пари враќање бе девочје клучот си го изгубив од моторот ми го дигнаа за 10 мин и тоа од дома се враќам за 10 мин го нема :)
Еве кога веќе темата е за пари колку пати имам позајмувано... незнаат едно фала да речат и треба со месеци да го чекаш и прашање е дали ќе ти ги вратат а не пак да изгубиш новченик на улица и да чекаш да ти го вратат и не јади трици дека јас сум таков кога не ме ни знаеш... едноставно реалноста е таа новченик да изгубиш на улица и да ти го вратат шансите се минимални а гледам на темата сите глумат поштени, јас не те знам и неможам да кажам за тебе лично дали ќе го вратиш или не ама 90% од тие што пишуваат овде верувај нема да го вратат биди сигурна.

Затоа гледај да не го изгубиш оти тешка работа за враќање после посебно ако носиш мн пари со тебе или картички документи...
 
S

stefi

Гостин
Ти не си нормална или немаш доволно искуство во тие работи... какви пари враќање бе девочје клучот си го изгубив од моторот ми го дигнаа за 10 мин и тоа од дома се враќам за 10 мин го нема :)
Еве кога веќе темата е за пари колку пати имам позајмувано... незнаат едно фала да речат и треба со месеци да го чекаш и прашање е дали ќе ти ги вратат а не пак да изгубиш новченик на улица и да чекаш да ти го вратат и не јади трици дека јас сум таков кога не ме ни знаеш... едноставно реалноста е таа новченик да изгубиш на улица и да ти го вратат шансите се минимални а гледам на темата сите глумат поштени, јас не те знам и неможам да кажам за тебе лично дали ќе го вратиш или не ама 90% од тие што пишуваат овде верувај нема да го вратат биди сигурна.

Затоа гледај да не го изгубиш оти тешка работа за враќање после посебно ако носиш мн пари со тебе или картички документи...
Позајмување на пари и такви ствари се различна работа, се е прашање на принцип на човекот. Така ти одговорив затоа што ти генерализираше, со тоа што ти си имал такво искуство и ти си станал таков
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Новчаник на улица и пари е божје дело и сосема е христијански да го земеш за себе. Бог во сета своја мудрост решил од нему познати причини за кои ние обичните смртници не сме достојни да дискутираме и анализираме, да на некого му падне новчаникот од џеп или торба. Бог исто така одбрал оној кој ќе го најде тој новчаник, значи го пратил по тој пат и му ги отворил очите со цел да го најде така да враќање на тој новчаник е исто што и газење на божјите закони и воља и се казнува со маки и страданија на оној свет. Затоа кога ќе најдеш новланик или пари, воскликни само ГОСПОД Е ГОЛЕМ, или ако си муслиман АЛАХ ЕКЛЕР, и земи ги парите и троши ги како што мислиш дека ти е најдобро.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Еднаш најдов паричник внатре имаше 6000 денари, кондом, лична карта и си ги земав парите и кондомот а паричникот си го оставив на истото место каде што го најдов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom