Паралела: животот во Скопје и како Скопје изгледа во очите на тие што не живеат во него

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
Како и секогаш-со мој мали коментари и забелешки во заграда!-
Епа драги мој .. пратам што се случува во градов и моментално си слушам боб марли додека пишуем темава и сум и издепримиран и чил :cool:.Една Споредба Скопје со другиве градови.Мислам ..лично тврдам дека без 500 денари не се мрда од дома.Но да не бидам скептик во градски парк најубаво можеш да си поминеш и што е најако-безплатно е седењето таму нели .-.Значи луѓе сите што малце шетнале знаат дека Охрид,Битола (без навреда) и Скопје имаат можда нај напумпани цени општо на кафичи,ресторани(место за излагања бре!)..Во неготино можда има импровизирана дискотека ..ама евтино е..Видете Скопје без величење е огромен град и тешки фраери се луѓето што истиот го познаваат со сите сокаци и слично.. Но сето тоа доколку не би било вака како што е .. со волку високи цени за Македонскиот домашен буџет е смрт.Да бидеме реални има бар (10кафичи кај што евтино си проаѓаш а има и места кај што кафе без малку е чиста 100тка)...Го неаме спроведено оној Охридски „режим “(кој го спроведоа некој сељаци од околните планини таму) и го обрукаа Охрид и напраја да се зајадеме Скопје и Охрид.Во стилот (за Скопјанчишта поскапо)..Секогаш било обратно кај нас..ние баш за Бајрам празници велигден едно друго наместо за странци(а во Скопје е пуно нигас што вријат пари што би платиле и 10 долари за кафе!) и за луѓе од други градови да дигнеме цени ние меѓу нас гледаме да се „олесниме“за „некоја“ пара...незнаев кај да ја стаам темава дали во економија па затоа тука..Луѓе многу погрешни работи се дешаваат во Скопје..Скопје е МНОГУ грандиозно и стварно е град на уметноста .. последна добра работа што на памет ми паѓа е речиси безплатниот градски превоз Е УШТЕ ОВА ДА ГО НЕМАШЕ ..ојдов на планина.. значи генерално поврзуеме .. буџет на еден Скопјанин..Со колку пари искачате и која ви е целта на излагањето? како е во другите градови?ДЕТАЛНА КОМПАРАЦИЈА СО ЦЕНИ..сигурен сум дека не кошта во Велес коњак исто колку и во Скопје (а Велес на квадрат повеќе од Скопје заработува рецимо..)Компарација во тоа кој град највеќе заработува..Дали е тоа Скопје или Битола или сепак НЕКОЈ ДАЛЕКУ ПОМАЛ ГРАД ..добро има и туристи многу во последно време..ама во други градови секој ден тече убава пара низ кафичите и ИМПРОВИЗИРАНИТЕ кафичи кој се солидни како такви .. Какво место вие би одбрале за живеење..ВАШ ЗАМИСЛЕН ГРАД..предлози..коментари(не дебилни)..мислења..критики..факти..ДОБРЕДОЈДЕНИ.

-Не сум против Скопје..го сакам градов и сите провинцијалци во него..и ако сето тоа не би било вака не би било интересно..но чисто ради дискусија ..-
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Паралела Скопје-Струмица ..
Во Скопје дупло поскапо,и низ кафичи и низ барови,ресторанти ...
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Мора како тргнало сегде ќе биде скапо.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Идам со парите што искачам у Скопје во некој друг град од Македонија,3 дена си поминувам ко цар :)
Иначе и во Скопје многу зависи каде излагаш.Имаш во Мавровка кафиња од 30 денари,по населбите подалеку од центарот и околу селата има ок места за искачање што се ептен ефтини.............. Треба да ги знаеш местата.Има многу добри места кај што можеш да излезеш,а да поминеш релативно ок со пари.
А ако си ептен краток со кеш,ете го парк,земеш 3 литарка од Тивкеш и имаш провод :)
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Идам со парите што искачам у Скопје во некој друг град од Македонија,3 дена си поминувам ко цар :)
Иначе и во Скопје многу зависи каде излагаш.Имаш во Мавровка кафиња од 30 денари,по населбите подалеку од центарот и околу селата има ок места за искачање што се ептен ефтини..............
А ако си краток со кеш,ете го парк,земеш 3 литарка од Тивкеш и имаш провод :)
Плус во Мавровка можат да те застрелаат со калашљиков за џабе.. се нема случено многу пати, само два пати годинава. Држам среќа за трети :)
 
M

Mario Gómez

Гостин
У мавровка кафе 30 денара, таму да ти е кејф да изнесиш на кафе некој, дури и ќе го прашаш дали сака уште едно. А денес па у сарај пиев макијато 20 денара, е тоа се вика искачање.:vozbud:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
У мавровка кафе 30 денара, таму да ти е кејф да изнесиш на кафе некој, дури и ќе го прашаш дали сака уште едно. А денес па у сарај пиев макијато 20 денара, е тоа се вика искачање.:vozbud:
Хехехе, со 200 денари 6 макијата плаќаш и оставаш бакшиш за келнерот.............
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
. Треба да ги знаеш местата. :)
наброј ги жити мајка местата ! :) ќе идам на секое..само кажи и локација поточно ваљда не е на 5километра од скопје ебаго..али како и да е :)
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
За време на сезона,значи летно време за Охрид треба мн кеш.Поготово ценине се напумпани то време и ак сакаш да излегвиш секој ден(а ти се излегвит) треба мн кеш.Плажа,излегвења,дискотеки,журки....Зимно време е поинаку.Ама сепак едно излегвење скоро 500 денари.А да не прајме муабет ако сакаш и подобро да поминиш.А за летно време за Охрид(јас од Охрид сум) мн повеќе од 500 е едно излегвење.
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
БОГАТИ СМЕ НИЕ БОГАТИ АЈДЕ ТИ !! ..we can take it можеме..се дур сме живи значи сме богати !..ах да би бил женско ..се продадоа за сендвич..не ги обвинуем !!напротив ги поддржуем !криза е луѓе била и ќе биде таа светска криза ..ама во МАКЕДОНИЈА?! пссс..не се осеќа ич ! истово кога му го кажав на еден мој пријател ми реплицираше многу закон !.. ми вика
ИМА И ЗА СОКЧЕ НА ГОЛЕМ ОДМОР ШТО СЕ ШИТКААТ ЕХЕЕ
ако бе ако се дур си женско ти се може.. им завидуем ..затоа им ги пружам тие задоволства ..ама после имаш принцип (ако напнам ќе ти го бапнам хаха) ..задоволство за задоволство ЕБЕШ ГА
--- надополнето: Oct 7, 2011 12:53 PM ---
За време на сезона,значи летно време за Охрид треба мн кеш.Поготово ценине се напумпани то време и ак сакаш да излегвиш секој ден(а ти се излегвит) треба мн кеш.Плажа,излегвења,дискотеки,журки....Зимно време е поинаку.Ама сепак едно излегвење скоро 500 денари.А да не прајме муабет ако сакаш и подобро да поминиш.А за летно време за Охрид(јас од Охрид сум) мн повеќе од 500 е едно излегвење.
Охрид пријателу го сакам многу ..како и Скопје така и Охрид осеќам емотивни сентиментални чуства према двата града но и према градови што не сум бил а ги сакам и сакам да ги посетам(да не именувам градови да не величам..иако заслужуваат некој места и улици да бидат ВОСПЕВАНИ) и така моето срце остана на неколку дела поделено на неколку асвалта низ државава...во право си ..што и да кажете сте во право ..ама тоа е ..ЧАРЕ? .. градски власти..бунење народ..и тоа е секад чаре
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
За време на сезона,значи летно време за Охрид треба мн кеш.Поготово ценине се напумпани то време и ак сакаш да излегвиш секој ден(а ти се излегвит) треба мн кеш.Плажа,излегвења,дискотеки,журки....Зимно време е поинаку.Ама сепак едно излегвење скоро 500 денари.А да не прајме муабет ако сакаш и подобро да поминиш.А за летно време за Охрид(јас од Охрид сум) мн повеќе од 500 е едно излегвење.
Охрид е преубав град али луѓето нечинат, у Охрид идев често али пред 3 години ме станаа 2 пати од кафич пошо многу сме седеле пази моабет ,те чекаат да платиш и одма те рипаат после демек други ќе седнат за поише промет да имаат .Тоа пријателе Охриѓанец не чини а да не зборам за таксито ,цена од рука ,таксиметар само со полиција пуштање..Е ради овие работи не го сакам Охрид не го можам тоа понашање па тоа ти е..Табиет имате некој шо никој не ви го разбира нз зашто е тоа така.Иначе цените се слични сегде не гледам некоја голема разлика ..20-30 ден се разликуваат шо и не е страшно а биле а не биле..позз
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
БОГАТИ СМЕ НИЕ БОГАТИ АЈДЕ ТИ !! ..we can take it можеме..се дур сме живи значи сме богати !..ах да би бил женско ..се продадоа за сендвич..не ги обвинуем !!
Не ти дадоа поголеми букви?:icon_mrgr:

Скопје-Тетово .. дупло поскапо

Кога и да одам во Тетово .. поефтино поминувам
Во Скопје не можеш како човек да излезеш ...
Плус тоа џабе има кафичи кога нема нормални фаци .. во повеќето:mad:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
се додека има кој да плаќа, цените ќе бидат астрономски.

инаку има некои добри места кај што е поефтино ама таму место само со резервации. Дринкерс на пример за викенд тешко место навечер да фатиш
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Мислам дека веке се помирив со фактот дека е скапо Скопјево наше, пробувам за се да стигнат пари и некако пак не стигнуваат. Она што не можам да се помирам е огромната гужва, пренатрпаност, загаденост... Немам ништо против било кој што дошол да студира во Скопје, меѓутоа ако сите доаѓаат и никој не си оди, не знам дали воопшто ќе има воздух за дишење во Скопје. Тоа е како кога сите одат само во една дискотека, а другите остануваат празни, и секако сите веке ги знаеме последиците од тоа.
 
П

Пепси_

Гостин
Па имате некои места и со нормални цени како што се и во другите градови. Ама од вас повеќето имате можеби некои комплекси демек ќе ве видат како не пиете таму кај шо одат сите и плаќаат кафе по 100ка. Бев пред 2 дена во скопје и пиев макијато таму пред универзална сала и појма неам колку беше околу 50ка и мислам дека е океј таа цена за такво место.

Патем имате голем избор кај да пиете кафе,какво,и по која цена,за разлика од кавадарци имаш 3-4 места и тоа едно исто е секој ден да ти се смачи. :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom