Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Ај некој предлог што друго да им давам освен сипина коска? Треба секој ден по 1 да им купувам. Како моторни пили се. за 1 ден ја гризат цела :))

Инаку, еве ги (едниот малку се гледа)

 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8
Сакам да прашам кои услови се потребни за да можам да ги размножувам моите тигрици(имам две пар се машко и женско) какво гнездо треба да направам со кои димензии читав несо дека требало некаква кутија со дупче колкаво да биде дупчето и што треба да има во него дали слама или несто друго ? Фала однапред :)
--- надополнето: Jun 14, 2011 7:03 AM ---
IMG0150A.jpg
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Ај некој предлог што друго да им давам освен сипина коска? Треба секој ден по 1 да им купувам. Како моторни пили се. за 1 ден ја гризат цела :))

Инаку, еве ги (едниот малку се гледа)
Едново ти е баеги старичко а?

Иначе мојов сипината коска мн малце ја чепка ама затоа кафезот е демолиран внатре. Не треба да им ставаш секој ден ако ја изгризаат цела остај ги неколку дена без сипина коска нема ништо да им биде. Да не ја гризаат нонстоп пошто немаат др занимации? имаш др играчки внатре ставено?

За јадење пробај лист од марула да им дадеш, јадат зеленчук и овошје само зависи пак од папагалот. и прочитај што смее што несмее ако планираш и др работи такви да им дадеш.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Едново ти е баеги старичко а?

Иначе мојов сипината коска мн малце ја чепка ама затоа кафезот е демолиран внатре. Не треба да им ставаш секој ден ако ја изгризаат цела остај ги неколку дена без сипина коска нема ништо да им биде. Да не ја гризаат нонстоп пошто немаат др занимации? имаш др играчки внатре ставено?

За јадење пробај лист од марула да им дадеш, јадат зеленчук и овошје само зависи пак од папагалот. и прочитај што смее што несмее ако планираш и др работи такви да им дадеш.
Не е старо. Сликано е во периодот (пред 3-4 месеци) кога се митареше. Инаку година има. Сега е бујно со пердуви :)

Не е проблем јадењето. Јас сакам за клунот да не им расти и да им биде многу шилест. И нормално дека не им ставам секој ден коска :) Само прашувам да не има некој поефикасен начин да го трошат клунот...
--- надополнето: Jun 14, 2011 5:10 PM ---
Сакам да прашам кои услови се потребни за да можам да ги размножувам моите тигрици(имам две пар се машко и женско) какво гнездо треба да направам со кои димензии читав несо дека требало некаква кутија со дупче колкаво да биде дупчето и што треба да има во него дали слама или несто друго ? Фала однапред :)
Јас имам home-made кутија на кафезот. Не изгледа лошо...





 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.699
Не е старо. Сликано е во периодот (пред 3-4 месеци) кога се митареше. Инаку година има. Сега е бујно со пердуви :)

Не е проблем јадењето. Јас сакам за клунот да не им расти и да им биде многу шилест. И нормално дека не им ставам секој ден коска :) Само прашувам да не има некој поефикасен начин да го трошат клунот...
--- надополнето: Jun 14, 2011 5:10 PM ---

Јас имам home-made кутија на кафезот. Не изгледа лошо...





хотел со 5 ѕвезди :)
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Шо цена се движат тигриците?
во Прилеп 250-300 :p би требало и кај тебе да се толку
--- надополнето: Jun 23, 2011 11:40 AM ---
Jas imam papagali par se im staviv gnezdo no ne im odi se baknuvaat cel den :D ke se obidam da stavam sllika shto uste da napravam!
Друже тоа не се прави така...че земиш че се распрашаш по луѓе што знаат за папагали,иди кај војо,по некои пет шопови....јас иам заборавено алии сигурно е тоа дека како кутија е и треба една дупка да има само :) значи кутија од шперплоча/иверица ии незнам колку цм на колку требаше да биди али знам дека е кутија со дупка :) :p пошо иам заборавено јас ги ведев пред 5-6 години...
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Сакам да си земам папагалче...да напоменам дека не сум чувал до сеа па да ве замолам да ми посочете каков вид да си земам (до 2000-2500мах) на розелата и се нагледав...и кафезот колку кошта со све внатре овие за хранење и вода...значи свекупна цена птицата + кафез и додатоци...
 
L

Lu

Гостин
Сакам да си земам папагалче...да напоменам дека не сум чувал до сеа па да ве замолам да ми посочете каков вид да си земам (до 2000-2500мах) на розелата и се нагледав...и кафезот колку кошта со све внатре овие за хранење и вода...значи свекупна цена птицата + кафез и додатоци...
Јас како за почетник и како за прв папагал би ти препорачала да си земеш Тигрица.
Тигриците се малечки, не бараат којзнае колкав кафез, лесни се за одржување и многу се паметни
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
А колку се движи цената на среден кафез со сите додатоци за сместување на храната,водата инт...
 
L

Lu

Гостин
А колку се движи цената на среден кафез со сите додатоци за сместување на храната,водата инт...
Па зависи од големината на кафезот, имаш од најмалите кои што се околу 500 денари па се до најголемите кои што се и по 5.000 - 6.000 денари.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Колку се движат цените на розела...бев денес у струмица и ми кажаа 4000ден за розела...хмм не е малце скапо ?
 
Член од
26 јуни 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Lugje cuvam doma 2 tigrici Cici i Kiki za nekoe vreme ke bidat 5 bidejki Kiki lezi na jajca pa dali nekoj znae kolku vreme tigricite gi lezat jajcata ?? :)
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
ДОБРО ДАЈ КАЖЕТЕ КАКО ДА ГО ПРИПИТОМАМ ПАПАГАЛОВ (нимфа)... Го имам веќе 1 месец и неќе да чуе за галење, не па за застанување на рака... Си пее нон-стоп, си јаде нормално, среќен си е, ми дава да му се доближам со лице (ми ја грицка и косата) ама не дава со рака да го чепнеш! Рано е уште? Или нешто друго е у прашање?!
 
V

Vollstandig

Гостин
ДОБРО ДАЈ КАЖЕТЕ КАКО ДА ГО ПРИПИТОМАМ ПАПАГАЛОВ (нимфа)... Го имам веќе 1 месец и неќе да чуе за галење, не па за застанување на рака... Си пее нон-стоп, си јаде нормално, среќен си е, ми дава да му се доближам со лице (ми ја грицка и косата) ама не дава со рака да го чепнеш! Рано е уште? Или нешто друго е у прашање?!
Не е рано, туку папагалот не сака галење. Има птици што сакаат да се “галат“ на некој начин но тоа е само игра за нив. птиците не сакаат галење, не се како цицачите. Остави го да си “пее“ како што викаш доколку е среќен нека си е среќен во самотијата. На крај крајот, птицата е поубава кога е сама него да ја чепкаш и гњавиш. Никогаш не го држи враце пердувите ќе мну се измитарат и ќе стани никаков. Пуштај го да лета понекогаш ама после тоа бркање ќе има да влези в кафез:) Ако му е океј в кафез не го пуштај ако сака да излези отворија вратата и нека излези.
П.С. Не заборавај сипна коска да му дадеш оти клунот ќе му прерасне.ж


Колку се движат цените на розела...бев денес у струмица и ми кажаа 4000ден за розела...хмм не е малце скапо ?
Во прилеп, 2500 се домашно испилени, битола ретко носат а се по 3-4000 пошто ги набавуваат.
Пиши ми приватна порака за да ти дадам број од одгледувачот ако сакаш да си земиш розела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom