Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.176
Поени од реакции
16.614
Многу друштвени птици кој обожаваат кога некој им посветува внимание, дали со пеење или со чешкање а се припитомуваат за 2-3 месеца. Од исхрана може да му даваш микс просо со сочоглед а после 2-3 месеца во кафез можеш да го пуштат шда полета во помала соба да се привикне.
Јас и тигрици кога имав си ги пуштав од 2от ден да летаат низ соба и брзо се припитомваја, 2-3 месеца некако мн ми се :))
моето сега нема пердуви горе на главчето се има измитарено и смешно е :D мн ми е криво што нема прстиња на едното ноџе ама баш поради то го зедов оти мислам дека не е пресудно и никој не го сакаше поради то ...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.513
Поени од реакции
20.604
Јас и тигрици кога имав си ги пуштав од 2от ден да летаат низ соба и брзо се припитомваја, 2-3 месеца некако мн ми се :))
моето сега нема пердуви горе на главчето се има измитарено и смешно е :D мн ми е криво што нема прстиња на едното ноџе ама баш поради то го зедов оти мислам дека не е пресудно и никој не го сакаше поради то ...
пердуви ќе му пораснат само давај му витаминска храна , а тоа што нема прстиња на ноџето не е голем хендикеп , доколку му прижиш внимание нема после да те остави, затоа и реков друштвени птици. моето до толку не сака да биде само во соба што по звук одма доаѓа кај што има луѓе... или па за ручек обавезно е прво на маса .
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Кажете некој своет за нимфа првпат чувам ваков вид на папагал имам само еден проблем го купив бидејќи никој не го купуваше поради тоа што нема прстиња на едното стапало и јас го зедов сега и на глата се митари ама почнуват да растат пердуви
Само дај му слобода и фантастично питоми и дружељубиви се.Мојава од сабајле до вечер слободно си лета, јаде кикирики со мене, на глава стои, се чешка. Е сега се е супер само и нужда често врши на местата каде што седи:)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.176
Поени од реакции
16.614
Само дај му слобода и фантастично питоми и дружељубиви се.Мојава од сабајле до вечер слободно си лета, јаде кикирики со мене, на глава стои, се чешка. Е сега се е супер само и нужда често врши на местата каде што седи:)
2 дена нема зуцнато само седи в кафез и ме гледа o_O
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Извинете,а по колку пари се нимфиите сега по пет шоповите,ме интересира дали некој има бела нимфа или бело-сива ? Јас имав жолто-бела со румени обравчиња ама загина :/
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.176
Поени од реакции
16.614
Ова нимфата моја (Перо) е скроз ненормална после 2 ден ја остајв вратничката отворена од кафезот. Е сеа почна да слетва на биро до мене иако коке пробам прст да пуштам бега ко будала, фати си зеде крстајче од салатата шо ја јадев. Денес имав остаено банана проба да ми ја крени o_O виде неможи ја исколва цела и ми ја исплука на тастатура.... :D

P.S нон стоп шета во кафезот горе долу .... пошто е поголем
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ова нимфата моја (Перо) е скроз ненормална после 2 ден ја остајв вратничката отворена од кафезот. Е сеа почна да слетва на биро до мене иако коке пробам прст да пуштам бега ко будала, фати си зеде крстајче од салатата шо ја јадев. Денес имав остаено банана проба да ми ја крени o_O виде неможи ја исколва цела и ми ја исплука на тастатура.... :D

P.S нон стоп шета во кафезот горе долу .... пошто е поголем
Земи му поголем кафез,да не му биде тесно ако имаш мал кафез :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.176
Поени од реакции
16.614
Земи му поголем кафез,да не му биде тесно ако имаш мал кафез :)
Од феретката кафезот му го ставив огромен е :) шета ко будала горе долу
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.034
Поени од реакции
14.922
папагалите несакаат да ги чепкаш со раце,иако ќе се припитоми,ќе ти седо на рамо,ќе јади зеадно со тебе,повторно несакаат чепкање со прсти.ако сака да го чешаш,самиот ќе ја наведне главата
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
1 година барам веќе помагајте :D

Во кој пет шоп има зелена сипина коска? :icon_lol:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.916
Поени од реакции
84.142
1 година барам веќе помагајте :D

Во кој пет шоп има зелена сипина коска? :icon_lol:
Не ти препорачувам да земеш сипина коска, мојот папагал за малце ќе умреше од тоа, ќе се задавеше. Инаку ако толку ја сакаш таа коска, ја имаж во пет-шопот во чаир одма до верото
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Не ти препорачувам да земеш сипина коска, мојот папагал за малце ќе умреше од тоа, ќе се задавеше. Инаку ако толку ја сакаш таа коска, ја имаж во пет-шопот во чаир одма до верото
На секој папагал потребна му е сипина коска. Не знам што е со твоето o_O
Ми треба баш зелена, сигурно има таму? Јас имам бела, ама он е само по зелените :)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ја креди му давав и среќен беше.Инаку,по колку пари се нимфите по пет-шоповите и дали има подмладоци ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom