Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
14 август 2012
Мислења
16
Поени од реакции
3
Епа кај мене ваму големите кафези се по 1500 ден...и нимфите,козиците и оние што се поголеми од тигрица а помали и нимфа ( незнам како се викаат ) се по 1500 ден. Така да собериси...3500 да имаш да купиш да го опремиш со храна ова она.... ;)
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
75
Поени од реакции
35
Да рачунаме розела папагал 1500 денари и голем кафез од 1000 денари плус храна све околу 50 евра :D
Каде има розели за 1500 денари? ако е стварно таа цена заинтересиран сум да земам
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
18
како нова на форумов ке замолам некој поискусен да ми каже нешто во вврска со мојот папагал тигрица е жолта ја имам некаде 1 месец ја пуштам надвор од кафезот и после 3-4 часа кога ке огладне сама си влева внатре у мегувреме си лета по дома само не ми е јасно зошто понекогаш убаво си пее а некогаш како да ржи така му звучи песната што му е тогаш што сака тогаш?
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
75
Поени од реакции
35
Хмм поради некои си опции за приватност не можам да го контактирам Marick14 во приватна порака?

Другар доколку ја следиш темава, прати ми порака од каде си , и дали имаш женска розела.

Благодарам
 
V

Vollstandig

Гостин
Хмм поради некои си опции за приватност не можам да го контактирам Marick14 во приватна порака?

Другар доколку ја следиш темава, прати ми порака од каде си , и дали имаш женска розела.

Благодарам
Најди го кај што има пишано некое мислење и кликни на никот негов и ќе ти излезе мало инфо во црн блок. Пишува “Прати порака“ кликаш тука и му праќаш. Прилагодувањата за приватност се забрана да не го гледаш профилот, што коментирал,кај,и кој му коментирал на неговиот профил.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Хмм поради некои си опции за приватност не можам да го контактирам Marick14 во приватна порака?

Другар доколку ја следиш темава, прати ми порака од каде си , и дали имаш женска розела.

Благодарам
Пар се, женско и машко.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
16
Поени од реакции
3
Дечки ај кажете ми дали е поубаво со огледало или без огледало кај папагалот...бидејќи сега стана пријател со мене :)
И прегложете ми некоја играчка занимација да има во кафезот... (папагалот е нимфа ако игра улога расата) :) Фала!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дечки ај кажете ми дали е поубаво со огледало или без огледало кај папагалот...бидејќи сега стана пријател со мене :)
И прегложете ми некоја играчка занимација да има во кафезот... (папагалот е нимфа ако игра улога расата) :) Фала!
Стави му огледало. Креда или сипина коска стави му. И лулашка. Ако ти пее навечер или преку ден стави некоја крпа или пешкир над кафезот.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
16
Поени од реакции
3
Стави му огледало. Креда или сипина коска стави му. И лулашка. Ако ти пее навечер или преку ден стави некоја крпа или пешкир над кафезот.
Има нишалка и сипина коста...Тој во овие 3-4 месеци 3-4 пати глас му имам слушнато, незнам зошто не пее...
Иначе за огледало прашував бидејќи ко го купував папагалот не ми препорачаја огледано ми рекоја подобро мене да ме научи за пријател отколку самиот себе...па сега си игра си иди кај мене се... зато прашував дали да купам воопшто огледалце....
И кажетеми да не има некој проблем што не пее....минатиот што го имав умот ми го вадеше !
 
L

Lu

Гостин
Иначе за огледало прашував бидејќи ко го купував папагалот не ми препорачаја огледано ми рекоја подобро мене да ме научи за пријател отколку самиот себе...па сега си игра си иди кај мене се... зато прашував дали да купам воопшто огледалце....
И кажетеми да не има некој проблем што не пее....минатиот што го имав умот ми го вадеше !
Убаво ти кажале во Пет шопот, не ставај огледалце, бидејќи ако ставиш огледалце папагалчето ќе си има „друштво“ и ќе почне да те игнорира тебе, а вака бидејќи е само ќе биде поприврзано за тебе и единствено тебе ќе те гледа за пријател.
А тоа што не пее не е некој проблем, секој папагал си има свој карактер и некои повеќе пејат а некои помалку ... обично на пролет кога ги слушаат надвор птиците како пејат и папагалчињата си потпевнуваат во обид за кумуникација со надворешните птици.

Стави му огледало. Креда или сипина коска стави му. И лулашка. Ако ти пее навечер или преку ден стави некоја крпа или пешкир над кафезот.
Доколку се чува само 1 папагал, тогаш не се препорачува да се става огледало бидејќи папагалчето ќе се здружи со „другиот папагал“ и ќе го игнорира сопственикот, затоа кога се чува 1 папагал не се препорачува огледало.
Папагалот кога ќе биде сам и кога ќе нема друго друштво повеќе ќе се приврзе за сопственикот и ќе има поголема доверба во сопственикот.
 
Член од
18 јуни 2011
Мислења
28
Поени од реакции
1
Чувам папагалче тигрица, старо 2 години. Последнава недела му се дешава нешто чудно.
Одеднаш ко да незнае каде оди, ко заслепено да е, нема рамнотежа, врти кругови околу кафез и ги шири крилата .. и се чепка со клунот позади. Проверив да не има нешто невообичаено со изметот, се ми изгледаше ко и претходно. Ќе помине некое време и повторно се враќа во нормала.
Ова му се има десено 3 пати во последнава недела и ме загрижи. :unsure:
Help, што мислите, до што може да биде?
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Чувам папагалче тигрица, старо 2 години. Последнава недела му се дешава нешто чудно.
Одеднаш ко да незнае каде оди, ко заслепено да е, нема рамнотежа, врти кругови околу кафез и ги шири крилата .. и се чепка со клунот позади. Проверив да не има нешто невообичаено со изметот, се ми изгледаше ко и претходно. Ќе помине некое време и повторно се враќа во нормала.
Ова му се има десено 3 пати во последнава недела и ме загрижи. :unsure:
Help, што мислите, до што може да биде?
да не има седено на промаја?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom