Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Еве и мојата козица се митари веќе неколку месеци....денес му го чистев кафезот....полн беше со пердуви
се додека паѓањето на пердувите е од сите места на телеото...и излегуваат нови пердуви...во ред е
Ако му фали нешто на папагалот....одма прво станува депресивен
 
Ф

Флеш

Гостин
Со мојот Александар кој напуни една година почнав проблеми да иам ....Почна да паничи од се,дури и од стапчето за качување.Сега полош степен и од рацете мои ....Пред ова,имаше агресивна хормонална фаза на пубертет.Буквално сега уплашен е буквално од се.Бега одма и се крие под,столица,маса итн ...Не реагира на повик ....Но чудно иначе,тргни се од просторијата со кафез,малку е послушен на наредба и гравитира околу мене ....Дали е уште у фаза на хормони ?!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Со мојот Александар кој напуни една година почнав проблеми да иам ....Почна да паничи од се,дури и од стапчето за качување.Сега полош степен и од рацете мои ....Пред ова,имаше агресивна хормонална фаза на пубертет.Буквално сега уплашен е буквално од се.Бега одма и се крие под,столица,маса итн ...Не реагира на повик ....Но чудно иначе,тргни се од просторијата со кафез,малку е послушен на наредба и гравитира околу мене ....Дали е уште у фаза на хормони ?!
Пошто е поголем папагал...види слушајно да не има фобија од кафезот. Пробај не го чувај во кафез....како би реагирал
 
Ф

Флеш

Гостин
Пошто е поголем папагал...види слушајно да не има фобија од кафезот. Пробај не го чувај во кафез....како би реагирал
Е баш кафезот му е отворен,преку цел ден е слободен што сака да прави.Главен проблем е што му пуштам рака,тој бега зад кафез или рипа како камиказа на под.Толку паничи,што немам видено кај папагал.Иам теорија дека можеби е до рака плашење.Искрено оставан е сам по 4/5 саата додека сме на работа.Проблем ми е да сфатам дека е рачно хранет,беше чоек на почеток да го фаќаш,вртиш,обожаваше ....После територијален стана,кажано агресивен, пуздер ми беше раката од лоши касања.Сеа се смири и буквално е исплашена птица.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
vo princip papagalite ne sakaat cepkanje so raka....premini preku toa i najdi drugi nacini na zblizuvanje
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
28
Во план сум да купам тигрица и би ве замолил за помош , да ми кажете што се е потребно и колку пари би било?
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
23
Во план сум да купам тигрица и би ве замолил за помош , да ми кажете што се е потребно и колку пари би било?
Јас одамна немам купено, ама мислам дека папагалите се по 300-400 мкд. Кафез можеш да најдеш за 400-600 мкд (во Електрометал имаат уба избор на кафези за папагали). Храна е 60 мкд и трае месец-два, зависи. Ова е основното. Друго ако сакаш можеш да му купиш сипина коска 100 мкд, други тропалки или играчки. Најважно е кога купуваш папагал да е млад, за да можеш брзо да го спитомиш. И ако планираш да го спитомуваш, тоа си бара посветување, а за зборење, треба едно исто да му повраташ, како папагал :D
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
28
Јас одамна немам купено, ама мислам дека папагалите се по 300-400 мкд. Кафез можеш да најдеш за 400-600 мкд (во Електрометал имаат уба избор на кафези за папагали). Храна е 60 мкд и трае месец-два, зависи. Ова е основното. Друго ако сакаш можеш да му купиш сипина коска 100 мкд, други тропалки или играчки. Најважно е кога купуваш папагал да е млад, за да можеш брзо да го спитомиш. И ако планираш да го спитомуваш, тоа си бара посветување, а за зборење, треба едно исто да му повраташ, како папагал :D
Поскапени се тигриците сега , јас земав од петшоп за 500 денари. И да обрнав внимание на тоа млад папагал земав 2 месеци има , сега сме во фаза на привикнување, па ќе летаме низ соба за неколку дена :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Не земајте папагал ....Тоа е проклета работа ..... Ќе ти се посери ...Секаде
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
28
Еве помина 1 недела во привикнување , му ја оставив вчера вратичката отворена ама нема желба да излегува надвор , еве веќе еден ден стои отворена. Да го извадам ли јас или да го чекам сам да излези?
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Еве помина 1 недела во привикнување , му ја оставив вчера вратичката отворена ама нема желба да излегува надвор , еве веќе еден ден стои отворена. Да го извадам ли јас или да го чекам сам да излези?
Дај му време да се адаптира на новата средина. Нема памет на човек.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
3
Здраво, сакам да земам Брауноухи папагал, ќе може ли некој да ми каже нешто за нив и начин на одглеување и карактеристики? Некој искуство со овие папагали дали имал?
Фала однапред
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.848
Поени од реакции
1.284
Купи си Нинфа. Машина папагал.
За овие шо се интересираш знам дека се средна големина. Исто ко моево папагалче, радознало, ако те лоцира од прв ден како најдобар пријател не те попушта, сака да седи на глава, рамо или сл. Кој ќе го пуштиш од кафез од прва ќе застане на тој шо ќе му биде цело време верен. Мојот е нинфа цел ден е пуштен од 6 сабајле до 11 навечер. Сам си влага во кафез кога му е време за спиење. За хранење имаш одредена храна за тој вид на папагали лесно се наоѓа- со секакви витамини и сл работи во неа. Плус можеш да му земеш за оштрење на клунот. Од мое искуство со моето папагалче си гризе хартија, книга ако намириса маф и е работа, дрво обожава да грицка и сл работи. Може некогаш да те ваѓа од памет и да те нервира... има нкеоаш будалите ќе го фатат па иди разберисе шо му е. Ама сега тоа е, ако имаш живци вистински да го чуваш да му посветуваш внимание, да не го запоставуваш, земи си. Мојот го имам 13 години.
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2012
Мислења
47
Поени од реакции
55
Купи си Нинфа. Машина папагал.
За овие шо се интересираш знам дека се средна големина. Исто ко моево папагалче, радознало, ако те лоцира од прв ден како најдобар пријател не те попушта, сака да седи на глава, рамо или сл. Кој ќе го пуштиш од кафез од прва ќе застане на тој шо ќе му биде цело време верен. Мојот е нинфа цел ден е пуштен од 6 сабајле до 11 навечер. Сам си влага во кафез кога му е време за спиење. За хранење имаш одредена храна за тој вид на папагали лесно се наоѓа- со секакви витамини и сл работи во неа. Плус можеш да му земеш за оштрење на клунот. Од мое искуство со моето папагалче си гризе хартија, книга ако намириса маф и е работа, дрво обожава да грицка и сл работи. Може некогаш да те ваѓа од памет и да те нервира... има нкеоаш будалите ќе го фатат па иди разберисе шо му е. Ама сега тоа е, ако имаш живци вистински да го чуваш да му посветуваш внимание, да не го запоставуваш, земи си. Мојот го имам 13 години.
бот, прашува за Брауноухи а не за твојата нимфа. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom