Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Моето ја удира главата и пее колку што го држи гласот:). Незнам зошто ама интересен ми е тогаш.
Значи не бил единствен, ја се мислев моево малце психички лудо е:)

Ај се мењаме со папагалите:cry:
Јас сакав да земам за да го галам, да си играм со него а овој кога ке ме види бега:cry:
И за 5 години он нема да се припитоми:uvo:
Интересен е да, ама не го боли бе главчетоооо ? :pos: Многу крвнички ја лупа главата, жал ми е :pos:
Порано само си правеше муабет со огледалото, ама сега почна да претерува.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290


Имав 2 папагали(корели).Едниот беше со нас едно 2/3 години,па побегна,а другиот 7 години,лани ојде на другиот свет.Еднаш побега,успеавме да го најдеме.
Инаку,папагалот(барем мојот),многу се поврза со огледалото,па и не даваше да му го вадиме од кафезот(пробај,па ке имаш белези по рацете)така да,имам и слушано на емисии,дека по 2/3 часа на ден треба да му стои огледалото во кафезот(повеќе не).Имаше навика да оди на масата,и да се гледа во стаклото.Исто така,се превртуваше во кафезот да привлече внимание за да го пуштиме да лета:pipi:паметен беше.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Интересен е да, ама не го боли бе главчетоооо ? :pos: Многу крвнички ја лупа главата, жал ми е :pos:
Порано само си правеше муабет со огледалото, ама сега почна да претерува.
Не се секирај нашево се лупа од огледалото и крешти на цел глас. Будало е.
Овие 2-3 дена пее по цел ден т.е вика не пее. Ме буди насабајле. Полудува, a и нас не полудува.

Ах да:pos2: Се плаши од цреши. Жими сФе се плаши. Бега како лудо ако види цреша. И цело време си размислувам на што ли го потсетуваат што уплав има.
А Маца од инат вчера му ставаше во кафезот цреши. Леле како бегаше :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:

Инаку мислам дека никад нема да се припитоми. Од дивина ко да е земен.
И сигурно не пие вода... Ама јаде како прасенце :)
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Не се секирај нашево се лупа од огледалото и крешти на цел глас. Будало е.
Овие 2-3 дена пее по цел ден т.е вика не пее. Ме буди насабајле. Полудува, a и нас не полудува.

Ах да:pos2: Се плаши од цреши. Жими сФе се плаши. Бега како лудо ако види цреша. И цело време си размислувам на што ли го потсетуваат што уплав има.
А Маца од инат вчера му ставаше во кафезот цреши. Леле како бегаше :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:

Инаку мислам дека никад нема да се припитоми. Од дивина ко да е земен.
И сигурно не пие вода... Ама јаде како прасенце :)
Оооо срценце.. па не го плашете бе со црешите, греота :pos: Моево исто се плаши кога ќе доближам до него некаков предмет, ама ако види дека го јадам, може да ми ја искине кожава од клукање, само за да проба од јадењето. Све живо сака да јаде..

А инаку, воопшто на рака не ви застанува ? Бега ? Или како ? Дека моево на почеток се плашеше од нас и од кафез не излегуваше. Ама после се припитоми и еве го сега дури врти кругови и околу зграда :pos:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Оооо срценце.. па не го плашете бе со црешите, греота :pos: Моево исто се плаши кога ќе доближам до него некаков предмет, ама ако види дека го јадам, може да ми ја искине кожава од клукање, само за да проба од јадењето. Све живо сака да јаде..

А инаку, воопшто на рака не ви застанува ? Бега ? Или како ? Дека моево на почеток се плашеше од нас и од кафез не излегуваше. Ама после се припитоми и еве го сега дури врти кругови и околу зграда :pos:
Воопшто не застанува ни на рака, ни на глава, ниту во близина на некој од дома:)
Ваљда грешка беше што одма го пуштив надвор не се навикна ни на нас ни на новата средина:S

Во кафез можам да го галам ама и тогаш понекогаш клука, а кога е надвор нема шанси ни да го допреш :/
Дивјак е!


А за црешите ммм :icon_lol:
 
Д

Демијан

Гостин
Уште еднаш да прашам,каде можам и каков вид на папагал препорачувате да земам?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Уште еднаш да прашам,каде можам и каков вид на папагал препорачувате да земам?
Зависи колку пари сакаш да дадеш. Тие егзотичните се поскапи. Кај мене во пет шопот еден голем плав е 500 евра.

Јас имав тигрица и од искоство ти кажувам дека е многу мила птичка. Имам другар што ги одгледува и се разбира многу, па ако сакаш можам да ти дадам контакт.
Исто и канаринче не е лоша идеа.


П.С. Во врска со витамините ќе ти пишам попосле, пошто у брзање сум. :)
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Уште еднаш да прашам,каде можам и каков вид на папагал препорачувате да земам?
Значи како прво треба да кажеш колку си спремен да дадеш. Инаку имај на ум дека секоја поголема врста на птица нормално е и поинтелегентна, а цената на папагалите пропорционално се зголемува со големината :smir:.

1. Значи најефтина варијанта ти е тигрица. (300-400 денари)
2. Потоа би била розенколинс (накај 600 денари)
3. Нимфа (околу 1000 денари)
4. Розела (околу 2000-2500 денари)
5. Мал александар (околу 150 евра)
6. Голем александар (над 250 евра)
..... и тука веќе следуваат поскапите и егзотични папагали како жако (афрички сив), какаду (има повеќе видови), Ара итн.

Е сега овие поскапите папагали од мал александар па нагоре цената им варира во однос на тоа дали тие биле рачно хранети или пак не, бидејќи рачно хранетите се веќе од мали (колку-толку) припитомени.
Јас многу сакам папагали, и во моментов да немав папагал, и да имав некој денар, веднаш АМА ВЕДНАШ ќе го купев какадуто од кај Војо. Се вика Фуфчо и е млад жолточубен какаду (со жолта "кикереска" односно жолти пердуви на главата). ЦЕната му е 1000 евра и е ПРЕКРАСЕН. Рачно хранет е! Војо може да го најдете позади ким, односно неговата продавничка се наоѓа веднаш до хотел амбасадор (оној хотелот со кипот на слободата што е на кровот :) ). Се разбира многу многу од животни воопшто а и може да ви набави папагал каков што барате.

btw еве го фуфчо:



 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Воопшто не застанува ни на рака, ни на глава, ниту во близина на некој од дома:)
Ваљда грешка беше што одма го пуштив надвор не се навикна ни на нас ни на новата средина:S

Во кафез можам да го галам ама и тогаш понекогаш клука, а кога е надвор нема шанси ни да го допреш :/
Дивјак е!


А за црешите ммм :icon_lol:
Ама и ја од одма го пуштив надвор па еве го, како маче е. Може ќе се припитоми, што знаеш :)
А каква боја ви е ? :pipi:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ама и ја од одма го пуштив надвор па еве го, како маче е. Може ќе се припитоми, што знаеш :)
А каква боја ви е ? :pipi:
Зелен:pipi:

Незнам дали е случајност ама сите што имале плави многу полесно им се припитомувале него зеленкиве:)
Твоето какво е и како се вика?
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Зелено е и моето и Кики се вика.. :) Женско е или машко твоето ? Може да ги запознаеме :pipi:
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
@Scream . Значи секоја птица си има свој карактер. Доколку твојата птица е подива не значи дека не можеш да ја припитомиш. Треба мнооогу трпение.Како што пишав во еден мој претходен пост, најлесен начин е да се припитоми со храна. Значи остави го папагалчето 10-тина часа без јадење (но не и без вода, вода мора да има) и кога ќе биде гладен давај му бар клас од рака (бар клас е просо ама во гранче). Само треба МНООГУ трпение , можеби 10-15 мин со раката да држите без да мрдате затоа што ако му мрдате повторно ќе се плаши. Тоа ми е испитано 1000%. Така го припитомив моето папагалче а и на вујкоми кое беше старо 7-8 години и никогаш не застанало на рака и се плашеше од неа. Значи сончоглед, бар-клас или неговото омилено јадење да му го дадете кога е гладен ама од рака. И пак ќе речам, трпение ама откако ќе се осмели да земе од рака првиот пат ќе зема од рака секој нареден пат се побрзо и побрзо.
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
2
Поени од реакции
0
Леле шо му стана на папагалчево ја стварно не знам. Не можам да му се доближам. Одма почнува да ме клука, и не нежно како што знаеше порано... многу напаѓа сега. А жал ми е да не го пуштам од кафез.. ќе се обеси за вратичката и ме гледа тажно :(
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
FALA ZA SOVETOT MARIO !!!!!!!! jas denes go izbanjav :D i go isfenirav so fen od daleku sega e mn vesel go iscistiv see napraviv ... FALA pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom