Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
е абе мојот НИМФА го имам веке 1 месец абе никак да застане на рака или да јаде од мојта рака а как ке го пуштам не се врајќе во кафезот и се треба дека што е застанат го носам кафезот и тогаш со малце на сила влегува веке 2 пати го пуштив ај баш кажејте некој совет:kesa:
Го имам година и 5 месеци и ми нема застанато на рака
бега кога ке му се доближам
кога му менувам вода ме клука како ненормално

има на некои и 1 ден им застанува
значи се зависи од папагалот :)

а за враќање барем јас немав проблем
само си се врати уште првиот пат
ке се научи не му го менувај кафезот да научи кај му е

а сега со сила го бркам од кафез иако постојано е со отворена вратичка.
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Ај нека помага некој ако може...
Сабајле папагалчево (тигрица) беше ок, се галевме, се чешкавме, свиреше пиштеше...
Си дојдов прееска и гледам едното око му е потечено, имаше како водичка на него, како да му солзело окото, солзата му падна и сега му е само потечено. Не реагира на ништо, го викам не се јавува, не се качува на лулашката, постојано е доле на стапчето, не јаде не пие. Помош?! :place::icon_frow
Доцна го гледам твојов пост... Што се случи со папагалчето?? Дали е се во ред?
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Значи многу сум загрижена за папагалчево. Дали е болно, што му е, не знам. Еднаш беше вакво и по една недела му помина. Ама сега е уште полошо. Спие буквално по цел ден, слабо јаде, доаѓа кај мене ако ми е пуштена косата и у врат ми спие, ваљда му е топло таму. Пред малку испушташе чудни звуци, како да го боли нешто, не знам :( Ако знае некој, нека ми каже, или да го однесам да видат што му е. :(
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Значи многу сум загрижена за папагалчево. Дали е болно, што му е, не знам. Еднаш беше вакво и по една недела му помина. Ама сега е уште полошо. Спие буквално по цел ден, слабо јаде, доаѓа кај мене ако ми е пуштена косата и у врат ми спие, ваљда му е топло таму. Пред малку испушташе чудни звуци, како да го боли нешто, не знам :( Ако знае некој, нека ми каже, или да го однесам да видат што му е. :(
Здраво Scream,

Кажи ми колку долго како ти е во вакво расположение папагалчето? Дека нависина може да се вакви бидејќи и времето надвор е никакво, тие се многу осетливи на временските промени, особено кога се вакви драстични промените што е карактеристично за скопје во последно време. Кажи ми каков папагал чуваш и со што го храниш.
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
здраво.
Имам нимфа папагал стар е околу 7 месеци а кај мене е веке 3 месеци и баш денес приметив кога го галам над главата накај вратот нешто како боцки да има , еден вид тврди влакна се, црни се и многу се слични како на Трн од трендафил или др сега за сега има 2 влакна вакви да не е некоја болест или нешто што е нормално е
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
здраво.
Имам нимфа папагал стар е околу 7 месеци а кај мене е веке 3 месеци и баш денес приметив кога го галам над главата накај вратот нешто како боцки да има , еден вид тврди влакна се, црни се и многу се слични како на Трн од трендафил или др сега за сега има 2 влакна вакви да не е некоја болест или нешто што е нормално е
па и јас имав нимфа и како шо памтам и мојт имаше нешто такво ама ништо не му се деси се беше ок
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Samo edna rabota da vi kazam , papagalceto nema potreba da bide "vashe".
Ustvari imapotreba da bide vashe kolku shto imate vie volja da bidete na papagalceto.
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.695
Поени од реакции
828
имав канаринец и го хранев пуштав да лета низ куќа,не бегаше од мене напротив обожаваше да ми седи на прст али го остаив по 2 месеца на тераса и отиде сабајлто кафезот на земја пердуви пуно и го нема.папагалот ми стана вечера за некоја мачка.шо ќар 5 дена тага :toe:
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Абе ај ако може некој да ми каже некој совет како да го научам овој дудуков мој да пее??Го имам месец дена и никогаш до сега го немам слушнато да вика.И да ќе заборавев проба еднаш да полета ама се закачи у прозор и од тогаш никако да полета.Совет??
 

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
42
Никогаш не сум имала папагал.
Имаше пријателката на мајка ми порано, и секогаш кога ќе отидеше на кафе кај неа, ќе дојдев и јас со неа, само за да му го клатам кафезот на пилето, со што и него ќе го трескам, и ќе му правам стресови. Воопшто не го сакав тоа пиле. Сирото...
Братучетка ми има едно папагалче кое знае да вели: ‘‘Прити Брд‘‘ самото на себеси, и ‘‘Џрк‘‘ на останатите. :pos:
И на него му треба едно добро ‘‘клатење‘‘ во кафезот.
 
A

Auditore

Гостин
Имам папагал,се вика Тоше и е нимфа..
Никогаш не лети,страв му е да излезе од кафезот а кога ќе излезе ко кокошка е..Страшно досаден и само крешти али наш е мора да го чуваме..
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Го имам година и 5 месеци и ми нема застанато на рака
бега кога ке му се доближам
кога му менувам вода ме клука како ненормално

има на некои и 1 ден им застанува
значи се зависи од папагалот :)

а за враќање барем јас немав проблем
само си се врати уште првиот пат
ке се научи не му го менувај кафезот да научи кај му е

а сега со сила го бркам од кафез иако постојано е со отворена вратичка.
Извади му ги стојките каде што стои, раката в кафез (притоа гледај да не ти избега) и ќе видиш каде ќе оди...
Ќе ти застане на рака (испружи го показачецот) ќе види дека нема ништо лошо, играј си со него горе - доле, лево - десно го мрдај иако те клука, треба да те запознае и навикне на тебе или на стоењето на прст/рака...
Јас така посетепено воспитував тигрици.

Има лек и за стоење на глава, за пуштање в соба и враќање во кафез, само полека, нека се запознае со средината и нека "порасне" малку.
За поголемите папагали е многу полесно.

Пред една недела ми оставија на чување мало папапагалче (тигрица) и на вториот ден на рака, третиот во соба на прошетка, јадење од рака и лесно назад во кафез иако е доста диво и младо.

Вакви треба да најдам и да му давам за клунот
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Сипина коска има сега и во боја со витамини некои, не се интересни обичните :)

А јас го галам во кафез ама он клука и пишти...ако види дека не попуштам почнува да лета, да се мава во кафез и уште посилно да пишти и морам да го оставам :) Се помирив со тоа дека имам дома дивјак иако земав папагал баш затоа што сакав на рака, глава да застанува.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Сипина коска има сега и во боја со витамини некои, не се интересни обичните :)

А јас го галам во кафез ама он клука и пишти...ако види дека не попуштам почнува да лета, да се мава во кафез и уште посилно да пишти и морам да го оставам :) Се помирив со тоа дека имам дома дивјак иако земав папагал баш затоа што сакав на рака, глава да застанува.
A young rebel you say...
Гали го, извади таму стојките од кафезот ќе видиш кога ќе се измори ќе ти застане на рака оти нема каде :) ако те клука стај си ракавици :pos2: само да не видат комшиите...

Абе сипини коски зимав (навремето кога одев во Грција на одмор) по многу ќесиња ама чував многу папагали тогаш...
Во боја не му зимам... ќе се навлече на екстази...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom