Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Да си прашам нешто за моево папагалче :(

Више цела недела не излага од кафез, само спие, ама буквлано по цел ден спие. Не досаѓа како порано, не лета по цел ден.. не знам стварно шо му е :(

Можно е да е болно нешо.. или ... ?
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Да си прашам нешто за моево папагалче :(

Више цела недела не излага од кафез, само спие, ама буквлано по цел ден спие. Не досаѓа како порано, не лета по цел ден.. не знам стварно шо му е :(

Можно е да е болно нешо.. или ... ?
Мојот 9 месеци е таков :)

Ако јаде и пие вода не би требало да му е нешто...само пречуствителни се на промена на времето може од тоа му е :)
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Ај нека помага некој ако може...
Сабајле папагалчево (тигрица) беше ок, се галевме, се чешкавме, свиреше пиштеше...
Си дојдов прееска и гледам едното око му е потечено, имаше како водичка на него, како да му солзело окото, солзата му падна и сега му е само потечено. Не реагира на ништо, го викам не се јавува, не се качува на лулашката, постојано е доле на стапчето, не јаде не пие. Помош?! :place::icon_frow
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Дечки планирам да земам папагалче, но не сега, нека затопли времево па ќе земам, па ќе си почнам јас од сега да се спремам да биде се средено кога ќе си дојде дома.:)
Сакам да прашам значи се што ми е потребно и од каде би можел да го зеам и цената отприлика (по пп ако сакате)..
Иако ја прочитав цела тема и некој совет би бил добредојдем..:)
Фала ви однапред!
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Дечки планирам да земам папагалче, но не сега, нека затопли времево па ќе земам, па ќе си почнам јас од сега да се спремам да биде се средено кога ќе си дојде дома.:)
Сакам да прашам значи се што ми е потребно и од каде би можел да го зеам и цената отприлика (по пп ако сакате)..
Иако ја прочитав цела тема и некој совет би бил добредојдем..:)
Фала ви однапред!
Ај еве тука :)
Мене папагалче ми купија лани како новогодишен подарок и е најнајлесно за чување:)
Мислам дека папагалчето е 500...кафезот незнам :S Храната што ми ја купија 1 кило беше 150 (имаш просо од 50 до 200 и не прибираат какво ке им дадеш...сум му давала и од двете и никакви разлики немало...една вреќичка по 3-4 месеци ја користи )
- има витамини по 200-300 денари се одприлика...имаш повеќе врсти...во секоја продавница различни нудат. Кај ке го купиш од таму земи му витамини (има и просо со витамини ама не е толку ефикасно. )
- сипина коска обавезно тоа е ефтино...не верувам повеќе од 100 денари
-канче за вода (Иако моето сеуште не пие од такво туку од капачиња :pos:)
- Би требало со кафез да иде и лилашката и тие за стоење, канче за храна... ако не побарај си :) :)
- Лесно е чистењето на кафезот...иако во темава е наведено секој 2-3 дена да се чисти и без тоа преживуваат :smir:
Само храна и вода постојано да има.



- И глеј да ти дадат колку што е можно помладо папагалче зошто тоа би требало побрзо да се припитоми. Мојов постар бил сигурно и до ден денес ми се нема доближено...дивјак е :pos:
- Мене ми го купиле од Чаир зошто никаде немало...се за нова година купувале :)
Имаш во Скопје спроти соборна во Амазон и малце подоле една продавница...таму повеќе избор на тигрици има.
Внимавај кога ке го земеш да не му го менуваш многу кафезот, да не е на промаја или во ладна просторија и многу збори му, обрнувај му внимание да се навикне на вас:pipi:
Не се плаши...прелесно е чувањето ! :)
 

davidko

VR|46
Член од
9 декември 2009
Мислења
106
Поени од реакции
20
Kako prvo zdravo!

Da vi kazam zainteresiran sum da zemam 1 tigrica!

Se procitav za ova papagalce na forumov no nikade ne najdov,
dali rasturaat mnogu okolu kafezot (dali ima delovi od hranata nadvor od kafezot)
i kako moze da se spreci toa. Pozz
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
Kako prvo zdravo!

Da vi kazam zainteresiran sum da zemam 1 tigrica!

Se procitav za ova papagalce na forumov no nikade ne najdov,
dali rasturaat mnogu okolu kafezot (dali ima delovi od hranata nadvor od kafezot)
i kako moze da se spreci toa. Pozz
zdravo,
растураат од лушпите на просото, коа ќе летаат или мавтаат со крилјата , некои и намерно си го чистат кафезот на тој начин , ама тоа е тоа , кога сакаш живо животинче, плишаните ич не праат џубре :nenene:
инаку може да се стави на долниот дел од кафезот до одредена висина нешто у облик на капа за бањање , или од хулахопки може да се импровизира слично
поздрав
 

Ti Si

Црнец
Член од
27 јули 2008
Мислења
269
Поени од реакции
10
У последно приметив кај папагалчево го отвара ептен клунот ко да се гуши,али знам дека така праат коа преживарат но ептен го отвара...некој ако знае поише околу ова нека каже...благодарам однапред =)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
59
Поени од реакции
22
Здраво живо. Тазе региструран сум на форумов, иако го следам неклку години, па ајде пред се` едно кратко запознавање..

Се викам Влатко, и сум од Охрид.. Долги години гнијам по форуми и тн и тн.. Ако некој нешто да дознае, нека праша..

Што се однесува до темава, ќе се исповедам накратко и овде.
Воедно, темата ми претставуваше и мотив за баш во овој момент да се регистрирам.

Имено, имам тазе папагалче Нимфа. Дома е од 15-ти март вечерта, што значи ~9 дена.

Според она што го имам читано, полот му е машки. Па, брзопотезно доби и име - ТЕО. :)

Еве некое сличе ( жалам за слабиот квалитет.. Сликан е со мобилен.. ):


http://img242.imageshack.us/i/99914518.jpg/



На сликите е добар.. Пријателски расположен..

Кулминацијата на нашето пријателство беше јадењето од рака на третиот-четвртиот ден:



И качувањето на 5-тиот ден:



Ова е позитивната верзија. Негативната следува:


Според ова што го читам ( папагалот да се чува некоја недела в`кафез пред прв пат да се пушти за да ја научи средината бла бла бла..), тоа е и единствената грешка.

Кажав дека стекнавме брзо пријателство.. но, не се научи да седи во кафез, и да јаде од истиот.. Има некој страв и незапознаетост од кафезот. Сега секој ден бара да полета, ама воопшто нема намера за назад.. Па, при крајот на денот морам присилно да го вратам.. После тоа, едно пола саат сме скарани!

Meѓутоа денес беше малку по див од обично, па морав да употребам малку поголема строгост и напор што значи, последниве 5-6 саати не ме остава ни до кафез да се доближам.. Осеќам дека се здоби со голема одбивност, и страв од мене..

Па, решив да ги следам инструкциите од оваа тема.. Т.е, сега ќе биде затворен едно 5-6 дена, па малце по малце ќе си го градиме пријателството.. Претпоставувам ќе успеам..
Другото што осетив дека лошо му провлијае, е тоа што во рој од овие 9 дена му сменав 2 кафези.. Првиот му беше мал, па пред 3 дена му купив голем кафез, наменет за нимфи..

Се надевам не е доцна за нов почеток, или..?

Тоа е тоа за сега. Ќе видиме како ќе оди тој тек.. Па... ќе бидете известени за евентуалниот напредок.

Поздрав,
Влатко
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Kako prvo zdravo!

Da vi kazam zainteresiran sum da zemam 1 tigrica!

Se procitav za ova papagalce na forumov no nikade ne najdov,
dali rasturaat mnogu okolu kafezot (dali ima delovi od hranata nadvor od kafezot)
i kako moze da se spreci toa. Pozz
Растураат но со редовно чистење нема да имаш проблем. Има периоди кога ги менуваат пердувчињата и паѓаат пердуви наоколу но некогаш воошто нема.
Делови од храна нема околу кафез. Моето барем лушпите од просото го остава во канчето па не ми растура.
Има посебни навлаки што се купуваат се ставаат на пола кафез да не растураат ама така по не се гледа папагалчето па мене ми сметаше и го тргнав :)

У последно приметив кај папагалчево го отвара ептен клунот ко да се гуши,али знам дека така праат коа преживарат но ептен го отвара...некој ако знае поише околу ова нека каже...благодарам однапред =)
И мојот така прави и јас му се чудев не ни знаев дека тоа прават кога преживарат ама еве го живо здраво е значи не е опасно :)
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Здраво живо. Тазе региструран сум на форумов, иако го следам неклку години, па ајде пред се` едно кратко запознавање..

Се викам Влатко, и сум од Охрид.. Долги години гнијам по форуми и тн и тн.. Ако некој нешто да дознае, нека праша..

Што се однесува до темава, ќе се исповедам накратко и овде.
Воедно, темата ми претставуваше и мотив за баш во овој момент да се регистрирам.

Имено, имам тазе папагалче Нимфа. Дома е од 15-ти март вечерта, што значи ~9 дена.

Според она што го имам читано, полот му е машки. Па, брзопотезно доби и име - ТЕО. :)

Еве некое сличе ( жалам за слабиот квалитет.. Сликан е со мобилен.. ):


http://img242.imageshack.us/i/99914518.jpg/



На сликите е добар.. Пријателски расположен..

Кулминацијата на нашето пријателство беше јадењето од рака на третиот-четвртиот ден:



И качувањето на 5-тиот ден:



Ова е позитивната верзија. Негативната следува:


Според ова што го читам ( папагалот да се чува некоја недела в`кафез пред прв пат да се пушти за да ја научи средината бла бла бла..), тоа е и единствената грешка.

Кажав дека стекнавме брзо пријателство.. но, не се научи да седи во кафез, и да јаде од истиот.. Има некој страв и незапознаетост од кафезот. Сега секој ден бара да полета, ама воопшто нема намера за назад.. Па, при крајот на денот морам присилно да го вратам.. После тоа, едно пола саат сме скарани!

Meѓутоа денес беше малку по див од обично, па морав да употребам малку поголема строгост и напор што значи, последниве 5-6 саати не ме остава ни до кафез да се доближам.. Осеќам дека се здоби со голема одбивност, и страв од мене..

Па, решив да ги следам инструкциите од оваа тема.. Т.е, сега ќе биде затворен едно 5-6 дена, па малце по малце ќе си го градиме пријателството.. Претпоставувам ќе успеам..
Другото што осетив дека лошо му провлијае, е тоа што во рој од овие 9 дена му сменав 2 кафези.. Првиот му беше мал, па пред 3 дена му купив голем кафез, наменет за нимфи..

Се надевам не е доцна за нов почеток, или..?

Тоа е тоа за сега. Ќе видиме како ќе оди тој тек.. Па... ќе бидете известени за евентуалниот напредок.

Поздрав,
Влатко
И ја го имав истиов проблем со новото папагалче. Една недела само го чував и се изнамачив додека да го вратам назад во кафезот. Мислев дека нема да биде толку тешко, затоа што со старово папагалче што го имам 1 година немав таков проблем. Од првиот ден беше пуштен надвор и лесно го враќав назад. Значи мислам дека има разлика, не важи за сите исто. Барем кај мене беше така.
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
е абе мојот НИМФА го имам веке 1 месец абе никак да застане на рака или да јаде од мојта рака а как ке го пуштам не се врајќе во кафезот и се треба дека што е застанат го носам кафезот и тогаш со малце на сила влегува веке 2 пати го пуштив ај баш кажејте некој совет:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom