Пазарџиите и фискализацијата

Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Zavisi od koj aspekt se gleda! Dobro e da se ima fiskalizacija no sepak kako toj da placa danok ako ne vagja pari ni sam za sebe, od kaj da najde pari uste i za danok? Tie edvaj prezivuvaat nemaat denar uste i danok na drzavata da placaat.
Ama pak od druga strana treba, primer si imam jas butik, si nosam roba od bugarija, za ducanot se sredeni dokumenti plakam danok na drzavata (imam fiskalna) i sega normalno e cenite da mi bidat povisoki otkolku nekoj sto ja zema istata roba, ja prodava na pazar, no ja prodava poeftino zatoa sto nema davacki sprema drzavata... i sega kupuvacot od kaj ke go kupi toa parce obleka? se znae, kade sto e poeftino...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Sto se sluci so fuskalizacijata na pazardziite.....ne slusam nisto....
se sluci leten odmor ili nesto drugo sega e poprioritetno...????
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Sto se sluci so fuskalizacijata na pazardziite.....ne slusam nisto....
se sluci leten odmor ili nesto drugo sega e poprioritetno...????
Ко и све друго, секое чудо за три дена... Бучко после една недела, ќе биде само архива во дневен весник. Ко да не се десило... Транзиција е, промени, нема време за стари проблеми, се движиме побрзо од револуцијата на земјата... Пазарџии... :uvo: Кој ги ебе... :)

Искрено, немам поим што се случува, и стварно ме интересира...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Tрајко Давитковски, генералниот директор на Скопски Пазар.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Koj vi e toj pokojnik ????
Генералниот директор на скопски пазар,
Инаку сега малку го одложија ама се решени да ја спроведат иако пазарџииве нејќат да чујат што всушност претставува таа фискализација и кој поточно ќе се фискализира и сите ко телиња неписмени некој им рекол само парите ќе ви ги земат на сите и сите одма колективно НЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, ко офци.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Това нешто - фискализациjата за всички ли се отнасjа? Ште ми е интересно дали ште проработи. Не мога да си представjа баба от село, коjато си е взела една сергиjа да продава компир да чука на касовиот апарат. Ми то да помислат малко по-сериозно... Нема да е лошо с лаптопа и фискалниот принтер, да не вземе да се изгуби некое кило домати случаjно...

А сега сериозно. У нас само трговците са задалжени да имат фискален апарат, а земеделските производители не. Они треба да докажат само, че сами произвеждат продукциата
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
А сега сериозно. У нас само трговците са задалжени да имат фискален апарат, а земеделските производители не. Они треба да докажат само, че сами произвеждат продукциата
Истото важи и за кај нас. Кај нас највеќе се бунат шверцерите и оние кои не продаваат земјоделски производи по пазарите бидејќи највеќе ќе бидат погодени.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ako toa se vovede narodot ke si plati se so pokacuvanje na cenite ...

ne deka sum protiv ama u beli svet nema takva fiskalizacija po pazari i ima razni buvljaci kade nema fiskalni a se prodava sve i svasta i vo ramkite na tie normalnite pazari ... ama toa e ok za beli svet posto imaat grb da izdrzat toa , i politikata im e neka ima malko siva ekonomija bolje toa nego da ima poveke kriminal ama se toa e striktno kontrolirano. Oni vaka razmisljaat : ako ne mu dadam na ovoj azulantov ili novo peceniot dosljak da moze da zaraboti nesto so prepodazba ke mi ebe mame ke pocne krade ubiva itn i zatoa e tolerirana na zapad taa nefiskalizacija.

A kaj nas zasto bese do sea tolerirana ne znam poso kaj nas i nema so da se krade bas bas ... mala sala

POentata mi e ja mislam nie SOCIJALNO ne sme spremni za totalna fiskalizacija na pazardzii i slicni. Licno smetam deka bi trebalo da se oslobodat toa babickite koi sami proizveduvaat ama pak ke najdat nekoi luge nacin da se smugnat ke se prepraat u babicki toas site i pak nisto... koga bi imalo stroga kontrola koj e proizvoditel i kolku moze da prodade i proizvede od toa negovo zemjiste bi bilo super i toas cenite ke padnat iako e fiskalizirano. Bidejki nakupcite ke moraat da spstaat cenite kako i babickite i site ke bidat srecni arno ama za ova treba rabota , presmetki KONTROLA i NEKORUMPIRANOST...a dodeka ne stane taka ke jadete patlidjani po novi ceni od plus 20 posto najmalce
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
btw jas site nezemjjodelski preprodavachi ne da bi gi odanocil nego duplo posebno onie koi sitkaat daljinska univerzalni :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ako toa se vovede narodot ke si plati se so pokacuvanje na cenite ...
Ете лаик што ќе ти каже.
Ја мислам дека сите ќе банкротираме ако на шиткачите на кофи, легени и тенџериња, штрафови, завртки и навртки, омоти за ЦД-а, фалц парфеми, гаќи и слична стока со потекло кое се знае и за која се платени сите давачки им се воведе фискализација. Ќе осетиме таков удар по нашите џебови, колковите ќе не болат.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
?

Abe citaj do kraj za takva stoka sum za dupla fiskalizacija , ne sum za fiskalizacija za babickite koi proizveduvaat samite ama da se kontrolirani ...da ne ti se spie tebe ?

Ете лаик што ќе ти каже.
Ја мислам дека сите ќе банкротираме ако на шиткачите на кофи, легени и тенџериња, штрафови, завртки и навртки, омоти за ЦД-а, фалц парфеми, гаќи и слична стока со потекло кое се знае и за која се платени сите давачки им се воведе фискализација. Ќе осетиме таков удар по нашите џебови, колковите ќе не болат.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Abe citaj do kraj za takva stoka sum za dupla fiskalizacija , ne sum za fiskalizacija za babickite koi proizveduvaat samite ama da se kontrolirani ...da ne ti se spie tebe ?
Прашањето е на кого му се спие повеќе - на читателот или на пишувачот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom