Пазарџиите и фискализацијата

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Протест на пазарџиите во цела Македонија. Се противат на најавената фискализација на пазарите. Денеска во Скопје еден час ги блокираа раскрсниците кои се наоѓаат во близина на пазарите.
Од Министерството за финансии велат, фискализацијата нема да се одложува.

Процесот на фискализација продолжува како што е планирано. Значи, од 1 јули се фискализираат зелените пазари. Оние лица кои што се прекупци, кои вршат трговија во класична смисла на зборот се должни, според законот за трговски друштва, да се регистрираат во трговци поединци, да добијат даночен број во УЈП и следствено, да си ги подмират сите давачки кон државата што следуваат“, изјави Мартин Мартиновски, портпарол на Министерство за финансии.

Кој е вашиот став? Дали пазарџиите како и сите други трговци во државава треба да се фискализираат? Според мене, мора. Не гледам зошто државата би требало да им прогледува низ прсти. Доколку остваруваат профит, треба да плаќаат и данок како секој во оваа држава.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Пазарџииве се жртва на опозицијата. Исто како што ВМРО кога беше во опозиција ги манипулираше оние јадните што се бунеа против продажбата на ЕСМ-ЕВН. Така и овие сега. СДСМ ги буцка на протести без цел и поента. Едноставно не држат протестите. Треба да се фискализираат само прекупците. Оние кои за 5 ден купуваат краставици во Струмица и ги продаваат за 40 ден во Скопје.
Акцијата е добра пред се за земјоделците производители. На крај на краиштата оданочувањето на прекупците ќе значи повеќе пари во буџетот а од таму и некое евро плус за субвенции токму кај оние чии краставици се 5 денари на големо. Ама оди убеди ги.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Леле се препотив денес прво до пазар бев ми се пријаде шопска и гледам не работат, после тоа за упис и со татко ми ко од Марс да сме тргнавме преку бит пазар ама таму штрајкувале гунгула еден ттон, па полу круг назат преку железничка се убивме. А за фискализацијава што знам, јас сум за посебно за овие од нашиот пазар, зашто им го преуредија пазарчето ко супер маркет го направиа, сериозно неонки убави каси за чување на ствари, секоја вечер чистено, гледам и покрив им стаиле. Епа нека платат некој денар на државата
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...niedno pravno ili fizichko lice koe vrshi dejnost od komercijalna priroda ne e oslobodeno od plakanje danok na dobivka...toa na kratko bi bil i mojot stav...danokot i negovo plakanje e mnogu bitna karika za funkcioniranje na drzavata i plakanje na drzavniot aparat...kaj nas nazalost poshto nekoe posebno fajde od danokot-(za volja na vistinata) i ne uzivaat zitelite na RM...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Pazardziite trpat mnogu, a odvaj spojuvaat kraj so kraj,treba da se prezeme nesto ponebolno da bide za niv, koga togas ke mora da se vovede toa, samo prasanjeto e kako?
 
N

NeMiRnA

Гостин
Uste da plakaat danok i nema da imaat voopsto zarabotuvacka,imam rodnina koj zarabotuva samo od toa,iskreno recisi i da nema zarabotuvacka,a celiot trud go posvetuva na odgleduvanje na tie proizvodi,vlozuva vo masinerija,angazira luge sto rabotat zatoa sto golema e povrsinata na zemjata,dosta dava i za pesticidi i eden kup takvi trosoci,eve primer dali od kg domati zarabotuva 5 denari,baska samo letno vreme imaat zarabotuvacka,a zimno ne,taka da vo tekot na celoto leto sobiraat pari za da ja izdrzat zimata!Taka da fiskalnite za pazardziite ne treba,za zalenje se.Koga drzavata ke im ovozmozi uslovi kako sto se po ostanatite zemji i ke gi stimulira,togas e vo red da se vovedat i fiskalni smetki,a da ne pravam muabet za najmuvanje na smetkovoditeli...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
NeMiRnA напиша:
Uste da plakaat danok i nema da imaat voopsto zarabotuvacka,imam rodnina koj zarabotuva samo od toa,iskreno recisi i da nema zarabotuvacka,a celiot trud go posvetuva na odgleduvanje na tie proizvodi,vlozuva vo masinerija,angazira luge sto rabotat zatoa sto golema e povrsinata na zemjata,dosta dava i za pesticidi i eden kup takvi trosoci,eve primer dali od kg domati zarabotuva 5 denari,baska samo letno vreme imaat zarabotuvacka,a zimno ne,taka da vo tekot na celoto leto sobiraat pari za da ja izdrzat zimata!Taka da fiskalnite za pazardziite ne treba,za zalenje se.Koga drzavata ke im ovozmozi uslovi kako sto se po ostanatite zemji i ke gi stimulira,togas e vo red da se vovedat i fiskalni smetki,a da ne pravam muabet za najmuvanje na smetkovoditeli...
Aбе ајде не биди наивна и не не заебавај. Такви приказни секој што има барем основно ознавање од економија знае дека не држат. Секој данок е пресметан во крајната цена на производот, така да не се губи ништо од добивката. Проблемот е што некој сака да не плати воопшто данок, туку целото да му биде добивка.

Друга работа - ако гледаме така, секој кој се бави со некоја дејност плаќа давачки, кирии, плаќа вработени, инвестира во репроматеријали и техологии и вложува труд. Дали тоа значи дека сите не треба да плаќаат данок? Замисли компании кои вложуваат милиони повеќе од чичко ти, тогаш па што да кажат тие?

Проста и лакома преварантско ненаситна маса пазарџиска.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Buterfly напиша:
Pazardziite trpat mnogu, a odvaj spojuvaat kraj so kraj,treba da se prezeme nesto ponebolno da bide za niv, koga togas ke mora da se vovede toa, samo prasanjeto e kako?
Одвај спојуваат крај со крај... какви срцепарателни и трогателни приказни...

Имам познаничка која има тезга на Буњаковец за козметика. Дневно во просек прави по околу 40.000 денари промет, како што се фали самата. Има просечна маржа од 30%, а на некои од артиклите има и по 200-500% заработка (креончиња, моливчиња, купи 10 денари, продај 50, таква роба). Израчунај колкава заработка е дневно тоа. некој работи цел месец за толкава плата (а некој и два месеци), колку што таа има заработка за еден ден.

Колку сте наивни, не ми се верува.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Prvo ne mi e cicko,vtoro imam osnovni poznavanja od ekonomijata...taka da...znam kako se presmetuva danok...so danokot ke ripnat cenite,a lugeto i na ovie bedni ceni sega se zalat mnogu im se,a pa ne uste danok da im stavi...pa bolje ke im bide od vero da pazarat...a ne mesaj babi i zabi,edno e firmi sto rabotat so milioni,a drugo e so trocifreni broevi...prvo i prvo tie firmi investiraat mnogu i dobivaat mnogu,a ovdeka e samo mnogu investicija dobivka ic.I onaka nemozat da gi prodadat prozivodite i skapuvaat po pazarite,a pa ne uste danok,za da bidat pristapni cenite i da ne se zali narodot mora da gi smalat za da se dodade istiot i da si ostanat na isto nivo ko segasnite.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
148
Поени од реакции
0
Се согласувам со тоа дека треба да има фискализација. Меѓутоа за да може да има фискализација треба прво услови да се создадат за тоа. Владата моментално си тера своја политика и е ја интересира а другите. Ако се изврши фискализацијата пазарите ќе умрат. Пазарџиите се полуписмени луѓе а за таа работа треба да се најми и сметководител што значи и додатни трошоци
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
NeMiRnA напиша:
Prvo ne mi e cicko,vtoro imam osnovni poznavanja od ekonomijata...taka da...znam kako se presmetuva danok..
Ај баш да провериме дали ги имаш основните познавања. Доколу си набавил некој производ чија крајна вредност е 100 денари (со пресметан ддв) и го продаваш 120 (со пресметан ддв), колку ќе треба ти, како последен во низата до купувачот да и платиш данок на државата?

(Помош: не е 18% од 120 денари како што си мислиш)

Ако одговориш, си рамноправен член во дискусијата и ќе продолжам да ти реплицирам. Ако не, знам дека не вреди да се мачам. Зимај дигитрончето.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Ako ne e 18% togas e 5%,ja plakas razlikata megu danocite od dvete sumi...
Ova ne se osnovni poznavanja od ekonomija,tuku smetkovodstvo,ama aj...se prasuva ako na ovaa tema davas zadaci po smetkovdstvo od 2ra godina sredno,togas sto davas na temite po psihologija,jas go istaknav svoeto mislenje,nemora da bidam napadnata i potceneta.Taka smetav taka pisav,a ne da gi dokazuvam svoite poznavanja.Ako ne se soglasuvas so mene neznaci deka treba da me osuduvas.Nema vrska...toa e toa.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Одиме понатаму...за да не осудуваме и не потценуваме никого...да не ја претвориме темава во часови по економија и сметководство.

Значи, што по ѓаволите ве тера да ги сожалувате сите шверцери по пазарите (освен земјоделците, кои не се ни пола од вкупниот број на тезгаџиите на пазарите), шиткачи на папучи, текстил, козметика, легени, пластичари, цедиња и останата роба?

Нека не ве фаќаат на емотивност. Како прво, заработваат повеќе од вас, како второ - на нив не им е проблемот што ќе плаќаат данок, најголемиот проблем им е што нема да можат да продаваат роба која е шверцувана доколку се фискализираат.

Сакале да плаќаат паушал. Види мајката, многу паметни бе.
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Не е толку проблем фискализацијата туку тоа дека прекупците ке треба да се фискализираат и да плаќаат данок, а производителите нема да требаат а и тие и тие продаваат на тезга.Автоматски прекупците ќе треба да продаваат поскапо и нема да имаат промет..испаѓа дека производителите се заштитени.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Ааа кутрите препродавачи, што откупуваат за ефтино и наплаќаат пет пати повеќе кога продаваат. Напатени. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom