Пазарџиите и фискализацијата

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Fiskalna ami kako? Pa posle da vidam dali ke me krade na vaga koga jas baram 3 kg portokali toj mi stava 2.5 i za posledniot ke ti kaze: eve ovaj ti e od mene.... :). More i stap ne samo fiskalna!
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Ах , фискална сметка во Веро , Тедико и што ти знам јас таму.
Пазар си е пазар , нигде во светот нема сметка на пазар. Не сакам и лично не ми треба , обожавам она :
Абе чичо дај две банки поефтино ќе ти земам 2 кила , сакам жив пазар и ценкање , има шмек во то . Скроз не битна е сметката .
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ragazza напиша:
Ах , фискална сметка во Веро , Тедико и што ти знам јас таму.
Пазар си е пазар , нигде во светот нема сметка на пазар. Не сакам и лично не ми треба , обожавам она :
Абе чичо дај две банки поефтино ќе ти земам 2 кила , сакам жив пазар и ценкање , има шмек во то . Скроз не битна е сметката .
Не збори глупости, да не живееш таму кај што живееш ќе мислев дека не си прошетала подалеку од Ресен.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
pearl напиша:
Не бе Мистик, вистина е. Дури и кај мене на пазар не даваат фискална. Збориме за класичен пазар, со тезги.
Перл, дали на тој класичен пазар со тезги кај тебе, повеќе од две третини од тезгите продаваат шверцувана роба која спаѓа во сосема друга категорија на производи, која ни случајно не е прехрамбени артикли, а уште помалку земјоделски производи?
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Муабетот е за класичен пазар , и нигде кај што сум била не ми давале сметка за овош или зеленчук .
Азија , Америка , Европа сегде кешираш само , пошто за ситни суми се работи.
А за то дека Мк има шврец роба на пазар то е беќе друг муабет и не соспаѓа во класичен пазар. Битола го имат решено то , пазарот сие пазар а под Веро има земјиште кај што го викаат Бугарите и таму има се и сешто од шверц , кој сака си оди кој не не .
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ragazza напиша:
Муабетот е за класичен пазар , и нигде кај што сум била не ми давале сметка за овош или зеленчук .
Азија , Америка , Европа сегде кешираш само , пошто за ситни суми се работи.
А за то дека Мк има шврец роба на пазар то е беќе друг муабет и не соспаѓа во класичен пазар. Битола го имат решено то , пазарот сие пазар а под Веро има земјиште кај што го викаат Бугарите и таму има се и сешто од шверц , кој сака си оди кој не не .
Kaj нас пазарите се се, само класичен пазар не. И никој не рече дека земјодлеците ќе се фискализираат, аман, а вие цело време ги сожалувате нив.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
pearl напиша:
Не. Најчесто продаваат земјоделски производи, нешто кашкавали, по некое пате, пејстри, продаваат и рачно изработени сувенири. Те разбирам јас што сакаш да кажеш. Со мојот пост само се осврнав на фактот дека и тука нема насекаде фискални, оставено е на искреноста на самите продавачи да го пријават прометот кој го прават. А сигурна сум дека има и некои кои не го пријавуваат целиот, барем не оној што се плаќа во кеш. Ама генерално повеќето (да не речам сите, пошто е нереално) си ги плаќаат давачките.
Nikoj pearl, nikade ne go prijavuva celiot promet...ni onie debelo fiskaliziranite, pa duri ni onie od mastabot na GE ili GM....:)!!
Sekogas problemot e vo debelinata na granicniot sloj kade ja ima taa turbolemcija (neprijaven promet.....), Grujo "resil" da gi pobie stariot Bernulie & co. i da dokaze deka ke napravi cisto laminarno struenje..., a toa e veke perpetum mobile....i veke goolem problem na edukacija i nedostatok na fantazija.......
Misticen e vo pravo vo odnos na prekupcite i "tvrdite" tezgadzii, no toa znaci deka nekoj samo ne si ja odrabotil rabotata kako treba...ostavil nedefinirani prostori, toa znaci slobodno tumacenje i procenka, a toa kaj nas sekogas bilo GOOOLEM ZAEB....
Navistina ne mi e jasno kako ke se fiskalizira nesto za sto nema ispratnica, magacin,kalkulacija za cena itn.itn. ili "pazardziive" od oko ke ja pisuvaat cenata : tolku mi vredi bre gos'n inspektore...:)...........
Nikoj...takov koj zarabotuva ne poveke od 10-12000 evra ( realno ne e mozno) ,a ne jade moneti..site pari mora da gi vrati vo sistemot kade, ako sistem postoi... moraat da bidat evidentirani...i odanoceni...
Niedna "straza" ne gi kontrolira tie koi izleguvaat , bitno e da se kontroliraat VLEGUVACITE...
No dzabe muabet.....nekoj zaklucil deka i na ova nivo na biznis moze da iscedi nekoja para....kakva takva i tolku za toa...:)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Многу нормално дека е неопходна фискализација на пазарџиите. Настрана ефтина сентименталност, лични "трогателни" приказни, убавина и традиција на ценкање и сл...Тоа се трговци кои мораат да ги подмират своите обврски кон државата. Како никој не ги жали малите трговски претпријатија, а сите сочуствуваат со пазарџиите?
И како никој не го гледа фактот дека тоа се често шверцери и препродавачи, кои далеку од тоа дека патат за парче леб?
Сакаме правна држава? Е тогаш ни пазарџиите не можат да бидат исклучок.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Многу нормално дека е неопходна фискализација на пазарџиите. Настрана ефтина сентименталност, лични "трогателни" приказни, убавина и традиција на ценкање и сл...Тоа се трговци кои мораат да ги подмират своите обврски кон државата. Како никој не ги жали малите трговски претпријатија, а сите сочуствуваат со пазарџиите?
И како никој не го гледа фактот дека тоа се често шверцери и препродавачи, кои далеку од тоа дека патат за парче леб?
Сакаме правна држава? Е тогаш ни пазарџиите не можат да бидат исклучок.
he,he.....ako pravnata drzava pocnuva da se sreduva na tezgite po pazarite ( baska sto tuka nema sto da se pravi muabet so pazardziite ,tuku so toj sto gi renta tezgite....,ako ne e toj nekoj veke nekoja sveta krava) i onie koi na kartonska kutija prodavaat sverc....togas se otislo po gavolite...., a najinteresni mi se onie dzevadzii koi nikogas realno ne dosle vo situacija da moraat da zarabotat , vo bukvalen smisol..... parce leb.....
Kako prvo "DRZAVATA" veke ednas jasno i glasno treba da definira sto e toa mal i mikro biznis, kako ke go odanocuva i koja ednostavna , no transparentna procedura ke ja praktikuva pri toa.
Kako vtoro, fiskalizacijata e mnooogu bitna, no vo sekoj slucaj ne smee da odi do nivo na kapilari...samo ke predizvika neprijatna tromboza na i onaka problematicniot krvotok vo tie periferii.
Zadolzitela "polikarbonatna" licenca za sekoj koj saka da raboti na toa nivo i pausal koj MORA da go plati. Rigorozni kazni , apsenje i raboten logor vo Krivolak za sekoj koj ne e vo taa sema. Proteruvanje..promtno za site nedrzavjani fateni vo takov prestap, bez pravo nikogas poveke da stapnat vo MKD. Definiran iznos sto sekoj go plaka za bazen paket na zdravstveni uslugi...za se ponataka od dzeb ili osiguruvanje vo osiguritelni kompanii,isto i za minim.penzija posle 65 godini.
No toa e veke ozbilna rabota , za razlika od vodviljskoto brkanje na vestici po pazari i ulici :)!!!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
he,he.....ako pravnata drzava pocnuva da se sreduva na tezgite po pazarite
Правната држава се средува во сите сегменти, без исклучок. Тоа е правилно средување. Инаку, секогаш ќе има фаци кои во зависност од тоа како им одговара ќе викаат: "Ако правната држава се средува од ..." и никогаш нема да биде средена, секогаш секој ќе дава различни приоритети на "средување".
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Правната држава се средува во сите сегменти, без исклучок. Тоа е правилно средување. Инаку, секогаш ќе има фаци кои во зависност од тоа како им одговара ќе викаат: "Ако правната држава се средува од ..." и никогаш нема да биде средена, секогаш секој ќе дава различни приоритети на "средување".
Точно, само што нашата “правна“ држава не средува во сите сегменти... :toe:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Па револуциите никогаш не започнуваат ако сите имаат ист срање однос кон обрвските. Плаќај данок па после сери за еднаквоста и правдата и промените. Вака како ќе имаш образ да кажеш дека си репресиран и све тоа? :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pa kakva vrska ima plakanjeto...t.e. neplakanjeto na DANOK od site vidovi , so fiskalna kasa na kartonska kutija na Kameni Most ????
Za tezgite na pazarite veke rascistivme...toa e problem na tie sto izdavaat tezga...ja izdavaat so se fiskalna i nema problem, ili ako go ima ..toa e veke problem na sudstvoto :)..., a toa nazalost seuste e vo nekoja druga NEPRAVNA sostojba ....
A za pravnata drzava: tocno e deka se sreduva na site frontovi , ama ne mi e jasno zosto frontot tezga e preferiran pred frontot ADVOKAT :: ???!!!
Iliti site frontovi e ednakvi , ama nekoi se poednakvi od drugite , da citiram eden belosvetski zaebant...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom