Пазарење - Велосипеди - Делови

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Ја преместив во Останати спортови. Некако штрчи во бодибилдинг и фитнес секторот.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Ја преместив во Останати спортови. Некако штрчи во бодибилдинг и фитнес секторот.
Заслужив еден пост офтопик - Ти си Маерс, оној Маерс.. Од кралството на кромидот?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
По 20 денари се.Не се скапи ама би платил и многу повеќе само да се квалитетни,а не ѓубре кое се распаѓа по 15 минути возење.Би купил оригинални да има од каде но квалитетна роба за велосипеди во Кавадарци нема.
Побарај го мкд владе, посредува преку купување на www.ebay.com за одреден надомест и порачај од таму.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Заслужив еден пост офтопик - Ти си Маерс, оној Маерс.. Од кралството на кромидот?
Оддамна кромидот е изумрен, ама епитетот уште остана. Да, тој сум.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Ту, секаде те има тибам штркот..
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Па има еден куп луѓе на форумов, нека ти пратат од СК по пошта а ти прати им пари на трансакциска. Се работи за 300 денари гром да го утепа, не се милиони...
Абе не е проблем 300 денари туку проблем е големината.Моментално импровизирам лагери на задната осовина.Незнам ни точна големина бидејќи претходните беа целосно стопени (испаднаа во вид на прав) и наместо венче наредив топчиња само без венче.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Нема импровизација, една стандардна големина има за тој дијаметар на осовината. Само измери ја осовината и останатото веќе ќе биде јасно.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Немам баш за фрлање ама би сакал да знам колку се овие SRAM што пари идат?
Јас возам Sram X5 mid cage заден менувач и перфектно работи, безшумен и многу мазно менува. Цената му е некаде од прилика 2300 денари, не знам, јас го имам фабрички на точакот т.е. така го земав. Ако сакаш пак од Shimano добар менувач, тогаш ништо не земај под Alivio класа, мислам дека е околу 2000 ден. Тоа е тоа од прилика. :)



 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Шимано не зимај општо зашто во иста класа со срам се послаби, земи си едно х3 и цепај. иначе ја возам х9 да се пофалам
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Јас возам Sram X5 mid cage заден менувач и перфектно работи, безшумен и многу мазно менува. Цената му е некаде од прилика 2300 денари, не знам, јас го имам фабрички на точакот т.е. така го земав. Ако сакаш пак од Shimano добар менувач, тогаш ништо не земај под Alivio класа, мислам дека е околу 2000 ден. Тоа е тоа од прилика. :)



Да земам плата ќе гледам да оставам пари за Sram X5 mid Инаку фала другар на советот (y)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Шимано не зимај општо зашто во иста класа со срам се послаби, земи си едно х3 и цепај. иначе ја возам х9 да се пофалам
Па не би го рекол тоа за XT или XTR серијата на менувачи, не се за потценување. :)
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Па не би го рекол тоа за XT или XTR серијата на менувачи, не се за потценување. :)
Незнам сепак је не би ставил шимано освен да ми го дадат без пари, еден другар имаше saint shadow специјален за спуст и тропаше како канта и тоа нов после стави половен х9 и немаше гајле.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
zocc Вака дали ова Sram x5 може да се стави на секој точак или мора да се има оргинални делови т.е оргинал sram шалтери и други делови за да работи?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
zocc Вака дали ова Sram x5 може да се стави на секој точак или мора да се има оргинални делови т.е оргинал sram шалтери и други делови за да работи?
Да мора да имаш Sram шалтери, може и со Х4 зошто менувачот (Х5) е за 8/9 брзини. Значи касетата мора да биде минимум со 8 брзини. Исто така битен е и преносот за колку брзини е направен. Ти што имаш сега моментално на велосипедот ??
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Еј полека, не заборавај на рамот. Ако тие обичен турски/кинески точак, нема да прифати ваков менувач. Овие се монтираат на систем на вешање, што значи дека има еден алуминиумски мек дел кој стои помеѓу рамот и менувачот. Во случај на несреќа, овој дел ќе се скрши а рамот/менувачот ќе останат безбедни. Секако во ретки случаи може менувачот директно на рам да се монтира ама ова ич не е препорачливо. Овие алуминиумски вешања се ефтини и стандардизирани, чинат 100-200 денари ама небитно тоа, ако го немаш вешањето нема да можеш да го ставиш менувачот. Обично кај поквалитетните рамови ќе видиш дупка таму за монтирање менувач/вешање.

Еве како изгледа мекиот дел.


А вака изгледа намонтирано...


Значи најчесто самиот рам ќе има еден вид на вдлабнатини за овој мек дел да влезе во него, нешто како лежиште. После тоа со еден шраф се прицврстува мекиот дел за рамот, а менувачот иде на другата страна. Ако немате лежиште на самиот рам, тешко дека ќе успеете да го монтирате менувачот. Постои во некои случаи опција да се купи универзално вешање (мекиот дел де) кој што ќе легне на сите рамови, вклучувајќи ги и кинеските ама јас искрено прво би побарал информации на нет за менувачот, дали бара вешање или не, па после би проверил на рамот дали имам опција за вешање и за крај би побарал соодветно вешање во локалните продавници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom