Пазарење - Велосипеди - Делови

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
L

.Lost Angel.

Гостин
Да мора да имаш Sram шалтери, може и со Х4 зошто менувачот (Х5) е за 8/9 брзини. Значи касетата мора да биде минимум со 8 брзини. Исто така битен е и преносот за колку брзини е направен. Ти што имаш сега моментално на велосипедот ??
Најискрено рамот не е нешто посебно но немам и кознае каква опрема значи немам опрема од шимано и сл. бидејќи апаратчето за менување брзини предното и задното ми се уште од кога ми е купен точакот а инаку точакот ми е купен пред едно 4 години само што имам нови алумински дупли бандажи и што менував тоа е Инаку еве слика од мојот точак Image059.jpg
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Најискрено рамот не е нешто посебно но немам и кознае каква опрема значи немам опрема од шимано и сл. бидејќи апаратчето за менување брзини предното и задното ми се уште од кога ми е купен точакот а инаку точакот ми е купен пред едно 4 години само што имам нови алумински дупли бандажи и што менував тоа е Инаку еве слика од мојот точакПрегледај го приврзокот 44361
Мислев што имаш од касета, пренос, менувачи, колку брзини е. Нели за тоа правевме муабет. :)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
macedonian.boy123
На тој рам не можеш да ставиш специјализиран, квалитетен менувач. Единствено можеш да импровизираш или да се потрудиш да најдеш некое универзално вешање, но искрено не знам дали се исплати. За недела дена ќе ти го исече некој точакот со шмиша ако треба само за да ти го дрпне мењачот.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Мислев што имаш од касета, пренос, менувачи, колку брзини е. Нели за тоа правевме муабет. :)
Инаку касета имам од Новите ја платив 80 еуро :love: А од која фирма е не ми текнува Инаку Шалтерите ми се стандард мислам дека се турски со точакот се купени а Инаку апаратчетно задно и пред неам појма која фирма се од точакот се другар а на нив не пишува :confused:
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Оваа касета си ја платил 80еу? Брате мили, некој гадно те одрал...
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Оваа касета си ја платил 80еу? Брате мили, некој гадно те одрал...
Па не баш другар веќе скоро 2 год возам и воопшто не покажува знаци да нешто не е во ред :) А Инаку за цената па можеби и да можеби и не бидејќи гледам дека квалитет има.. Кога ќе одам на мајстор сега за да ставам нови шалтери ќе прашам од што марка е касетата
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Инаку касета имам од Новите ја платив 80 еуро :love: А од која фирма е не ми текнува Инаку Шалтерите ми се стандард мислам дека се турски со точакот се купени а Инаку апаратчетно задно и пред неам појма која фирма се од точакот се другар а на нив не пишува :confused:
80 ЕУР за касета ???:eek: Многу е тоа, најквалитетните десетки касети од Sram се толку. Некој те зезнал ептен ако е така како што тврдиш. Инаку со тие делови што ги имаш сега за да смениш добар заден менувач, треба да смениш нов пренос, касета, шалтери, ланец. Не знам дали ке ти се исплати. :)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Не ме заебавај бе, за 50еу можеше да земеш оригинална megarange касета чија што прва брзина ќе ти овозможи да искачуваш скоро вертикални површини.



Слушај ме ко ти викам, одран си.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
macedonian.boy123
На тој рам не можеш да ставиш специјализиран, квалитетен менувач. Единствено можеш да импровизираш или да се потрудиш да најдеш некое универзално вешање, но искрено не знам дали се исплати. За недела дена ќе ти го исече некој точакот со шмиша ако треба само за да ти го дрпне мењачот.
Другар овој месец ќе менувам од шалтери, ланец,сајли,преден армонтизер пред и заден менувач и кочници така да ... верувам дека ќе се исплати :)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Од каде си бе ти дечко? А да дојдеш во СК бато да те однесе на некои места па за ич пари да си купиш про точаче? Оти толку да менуваш на таков неквалитетен рам, не ти се исплати. Ќе си земеш алу рам, добар risebar, амортизиран seatpost и моќна виљушка. Другото после ќе си го купуваш по желба или ќе префрлаш од тој точак. Не ти вреди такви јаки делови да ставаш на овој рам.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Не ме заебавај бе, за 50еу можеше да земеш оригинална megarange касета чија што прва брзина ќе ти овозможи да искачуваш скоро вертикални површини.



Слушај ме ко ти викам, одран си.
Другар не се разбравме т.е јас изгледа погрешно кажав :facepalm:
Не мислев на оваа касета мислев на предната касета цела што е т.е порано имав осовина а сега касета оргинална ми стави со се тоа големото
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Па за предната уште полошо бе :D
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Од каде си бе ти дечко? А да дојдеш во СК бато да те однесе на некои места па за ич пари да си купиш про точаче? Оти толку да менуваш на таков неквалитетен рам, не ти се исплати. Ќе си земеш алу рам, добар risebar, амортизиран seatpost и моќна виљушка. Другото после ќе си го купуваш по желба или ќе префрлаш од тој точак. Не ти вреди такви јаки делови да ставаш на овој рам.
Од СКопје сум другар :)
--- надополнето: 6 јуни 2012 во 14:27 ---
Од каде си бе ти дечко? А да дојдеш во СК бато да те однесе на некои места па за ич пари да си купиш про точаче? Оти толку да менуваш на таков неквалитетен рам, не ти се исплати. Ќе си земеш алу рам, добар risebar, амортизиран seatpost и моќна виљушка. Другото после ќе си го купуваш по желба или ќе префрлаш од тој точак. Не ти вреди такви јаки делови да ставаш на овој рам.
Е ај кажи добро место во Скопје каде има добри точаци по ефтина цена :D да видам што има и дали можат да извозат колку што извозе моето магарче за овие 4 год со 2 замени :sneaky:
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Бувљак бе друже, ако ги познаваш луѓето таму ќе ти шитнат украдени делови за ич пари. Појма немаш какви работи се наоѓаат. За 100еу ќе ти шитнат точак кој инаку вреди 700-800еу. Само ќе си го префарбаш (оти е исчукан) и шибај, ионака не е украден во МК.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Бувљак бе друже, ако ги познаваш луѓето таму ќе ти шитнат украдени делови за ич пари. Појма немаш какви работи се наоѓаат. За 100еу ќе ти шитнат точак кој инаку вреди 700-800еу. Само ќе си го префарбаш (оти е исчукан) и шибај, ионака не е украден во МК.
Другар секој пазар сум таму добри точаци вчера поминав имаше еден 120 еуро го даваше ама не беше нешто премногу јак точак :) Инаку како што викаш ти такви има во Шутка точаци другар украдени кои се и ги даваат пошто зошто јас планирам или да земам таков некој или да си го направам овој само да прерачувам како ми се фаќа со цената што ќе ми испадне помалце :D Инаку ти возиш вака точак на долги релации?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom