Пазарење - Велосипеди - Делови

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Не, јас порано возев trials па после BMX, па се префрлив на quad мотор и сега веќе кога остарев, возам компјутерско столче.

Патем кога сме веќе кај точаци, мене ми дрпнаа adamant a1. Веројатно беше продаден на сличен ваков пазар за 100-200 евра. Сеуште не можам да го прежалам ама тоа е..
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Не, јас порано возев trials па после BMX, па се префрлив на quad мотор и сега веќе кога остарев, возам компјутерско столче.

Патем кога сме веќе кај точаци, мене ми дрпнаа adamant a1. Веројатно беше продаден на сличен ваков пазар за 100-200 евра. Сеуште не можам да го прежалам ама тоа е..
На братучетми му украдоа точак од пред двор mount bike а го зема он 600 евра сигурно завршил на бувјак
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Другар овој месец ќе менувам од шалтери, ланец,сајли,преден армонтизер пред и заден менувач и кочници така да ... верувам дека ќе се исплати :)
Мислам дека сепак поисплатливо ке ти биде да подсобереш некој денар повеке и да си купиш нов велосипед. Не се исплати тоа што сакаш да смениш (зборам за квалитетни делови) на тој рам. Или пак земи си некој поефтин а да биде бренд велосипед и со време полека надградувај си го. И тоа не лоша варијанта. :)
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
137
Поени од реакции
31
Лани купив добар точак од беверли, 12 иљади некаде. Врши топ работа, него едно ме интересира. Дека сум малце по-страствен за брзини и воглавно цело време сум на асвалт, дали би било паметно да си ги сменам “дифолт“ гумите за мазни? Колку што знам треба отпор да смали и да крене брзина на точак, али ме пука пишман ипак. Може некој да ми ги каже предностите и маните на мазна гума? Дали проклизува лесно, потешко ли се кочи, лесно се дупнува и такви ствари...
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Лани купив добар точак од беверли, 12 иљади некаде. Врши топ работа, него едно ме интересира. Дека сум малце по-страствен за брзини и воглавно цело време сум на асвалт, дали би било паметно да си ги сменам “дифолт“ гумите за мазни? Колку што знам треба отпор да смали и да крене брзина на точак, али ме пука пишман ипак. Може некој да ми ги каже предностите и маните на мазна гума? Дали проклизува лесно, потешко ли се кочи, лесно се дупнува и такви ствари...
Ако возиш само асфалт тогаш логично е да ставиш мазни гуми. Триењето е многу помало а со тоа и поголема е брзината. Е сега за кочењето и пролизгувањето, ако ставиш квалитетни гуми (maxxis, continental, michelin) кочењето ке биде супер а пролизгувањето ептен мало и незначително. Сепак треба да се внимава на мокро и на мазни површини. Инаку имаш гуми кои се наменети за комбинација на асфалт и лесни off road терени. Баш вчера гледав такви од Continental во Bikemarket. Не е лошо да тркнеш и да ги ѕирнеш. :)
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
137
Поени од реакции
31
Ако возиш само асфалт тогаш логично е да ставиш мазни гуми. Триењето е многу помало а со тоа и поголема е брзината. Е сега за кочењето и пролизгувањето, ако ставиш квалитетни гуми (maxxis, continental, michelin) кочењето ке биде супер а пролизгувањето ептен мало и незначително. Сепак треба да се внимава на мокро и на мазни површини. Инаку имаш гуми кои се наменети за комбинација на асфалт и лесни off road терени. Баш вчера гледав такви од Continental во Bikemarket. Не е лошо да тркнеш и да ги ѕирнеш. :)
А дебелината на гумата каква е? У смисол дали на пример ако поминам у парк у тревата малце ќе отиде фајронт внатрешната или не е до толку? И што цена се да не знаеш? Јас нешто начув дека кај фонтана таму има мишелинки за 700-800 ден, али треба да проверам.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
А дебелината на гумата каква е? У смисол дали на пример ако поминам у парк у тревата малце ќе отиде фајронт внатрешната или не е до толку? И што цена се да не знаеш? Јас нешто начув дека кај фонтана таму има мишелинки за 700-800 ден, али треба да проверам.
Многу нормално дека ако возиш во трева може да дупнеш гума на трн. Намената им е за на асфалт, ако не, тогаш купи си off road гуми што и овие лесно може да ги дупнеш на трн, ова од искуство. И да има такви Michelin во Bike market, за цената не знам точно, но од прилика толку се. :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Не видов ваква тема но би сакал да има тема стрикно само за пазарање за велосипеди незнам каде да ја сместам ако ви е најдете соодветно место слободно престетеја темава.

Инаку да започнам барам да купам кацига за точак :) + предно и задно светло :) Контакт по ПП
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Има кајгана огласи, не знам, ама мислам дека таму по ке завршиш работа
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
не фрлај за џабе пари... ќе ти помини кефот послем само точакот ќе го возиш. опремата ќе ти стој вгаража :D . јас така напрајф , изнакупиф 300 глупости за џабе и сеа само точакот го возам рекреативно :D
 
L

.Lost Angel.

Гостин
не фрлај за џабе пари... ќе ти помини кефот послем само точакот ќе го возиш. опремата ќе ти стој вгаража :D . јас така напрајф , изнакупиф 300 глупости за џабе и сеа само точакот го возам рекреативно :D
Мене ми требаат верувај посебно кацига пошто еднаш како сум се бапнал во дрво мислам дека главата ја оставил таму :pos:
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Мене ми требаат верувај посебно кацига пошто еднаш како сум се бапнал во дрво мислам дека главата ја оставил таму :pos:
деебре до толку си... и јас иам паѓано од точат. терај таму немаш гајле. падни, стани ќе ти помини. така се расти :D ако те дупат парите во џебот донирај ги ќе му се најдат на некој ;)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
деебре до толку си... и јас иам паѓано од точат. терај таму немаш гајле. падни, стани ќе ти помини. така се расти :D ако те дупат парите во џебот донирај ги ќе му се најдат на некој ;)
Не дека сум до толку него тогаш возев во ноќ на чиста месечина на водно скоро и прст пред око не се гледаше :) а јас се лупнав во дрво - гранка дебела наведната токму директ во глава. Подобро е да се има кацига како и да е и светло ти е работи се неопходни ако возиш секој божји ден како јас што возам :)
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Не видов ваква тема но би сакал да има тема стрикно само за пазарање за велосипеди незнам каде да ја сместам ако ви е најдете соодветно место слободно престетеја темава.

Инаку да започнам барам да купам кацига за точак :) + предно и задно светло :) Контакт по ПП
Појди на битпазар има предно бело и задно црвено со трепкање за 150 денари.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ако некој има потреба сега е идеално време да се обезбеди со еден брзиномер пред сезонава што следи. Центата е 450 денари, колку што имам информација никаде моментално нема поефтини во МК.



http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=457839
 

Kajgana Shop

На врв Bottom