Падот на империјата

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.380
Поени од реакции
28.487
За САД зборам бе @Bafra читај мајку му... Коментарите се на Меркелка и Макрон, Меркелка збори за фактот дека САД ја губи позицијата, а Макрон збори за мозочната смрт на НАТО, ко да не знаеме кој е мозокот на НАТО...
Ako Biden magichno pobedi na izborite, ke vidis kako USA odma ke bide svetska sila, lulka na demokratijata, etc etc.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.943
Поени од реакции
39.484
Не знам како можете да речете дека САД ја губела позицијата кога скоро све се врти околу доларот
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Да
Така функционираат 70 години, само медиумската покриеност се смени
Всушност ситуацијата им била далеку полоша за време Виетнам, па знаеме како се издигнаа на сред пораз. Со воен пораз земјата им напредува, нелогично ама функционира
Значи не е само до медиумие.Имам пријатели во УСА викаат ваква партиска нетрпеливост како последниве години никогаш не имало во таа држава.Белциве и азијативе масовно се наоружуваат,ептен се напиздени.Значи во некои градови имаш веќе паравоени формации наоружани до заби кои патролираат низ населби.Америка заборави да си ги среди проблемите низ дома.Место тоа тргна да се меша во работите на други држави.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.174
Немој вакви теми да отвараш,да ги нервираш русофобите и бугарофилите.Те молам
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Значи не е само до медиумие.Имам пријатели во УСА викаат ваква партиска нетрпеливост како последниве години никогаш не имало во таа држава.Белциве и азијативе масовно се наоружуваат,ептен се напиздени.Значи во некои градови имаш веќе паравоени формации наоружани до заби кои патролираат низ населби.Америка заборави да си ги среди проблемите низ дома.Место тоа тргна да се меша во работите на други држави.
прво, ми се свиѓа твојот аватар
второ, поделеноста е предизвикана од медиумите, ама секогаш била таму, сега секој може да прави јавен говор на социјани мрежи и тоа зема голем замав
трето, раздели па владеј е смислена одамна, не може владејачката класа да владее ако јавното мислење е свртено кон нив, а додека е свртено кон реални шоуа, активисти едни против други, раси едни против други, протести против полицајци или оружје, протести за абортуси, полови разлики или носење маски..... кучињата ќе си лаат, караванот ќе си врви....и така
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.640
Поени од реакции
26.162
Де бе па ти, малку народ ќе излезе на улица и одма САД се распаднале.
Нормално социјалистичка Франција и окупаторска Германија ќе ја префрлат вината на друг.
Таа желба кога САД ќе изгубат доминација покасно ќе ти се оствари. Сега се само на почеток од тој процес.
Не викам дека државата ќе се распадне, туку империјата...

Во многу незавидна ситуација се САД, ги чекаат можеби најтешки избори до сега во време на поделби, најголеми после граѓанската војна. Според ова што го гледаме Трамп нема капацитет да ги оправи работите, а Бајден ...

Едноставно раната што се отвори е многу голема... не е неизлечива, но секако ќе останат последици.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.270
Поени од реакции
3.205
Не викам дека државата ќе се распадне, туку империјата...

Во многу незавидна ситуација се САД, ги чекаат можеби најтешки избори до сега во време на поделби, најголеми после граѓанската војна. Според ова што го гледаме Трамп нема капацитет да ги оправи работите, а Бајден ...

Едноставно раната што се отвори е многу голема... не е неизлечива, но секако ќе останат последици.
Цела шарада е само за Трамп да нема втор мандат. Ако изгуби сами ќе се средат работите, зашто опзицијата стои зад се што се случува. Нив им одговара поделби, за на крај да си ги добијат црнците за гласачи.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.067
Поени од реакции
12.366
Цела шарада е само за Трамп да нема втор мандат. Ако изгуби сами ќе се средат работите, зашто опзицијата стои зад се што се случува. Нив им одговара поделби, за на крај да си ги добијат црнците за гласачи.
И Трамп да бара азил у Унгарија.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.633
Поени од реакции
5.171
Ако мислиш пад на империјата надворешно ван УСА тоа е више факт. Сегде клоца добиваат, на сите им прекипа од ф35 и рипер демократијата што ја носат со себе. А и Трамп па курназ и тие шо ги сакаат на гости сам им бега, ко Немачка, Јапан, Ј.Кореја и Сауди Арабија, т.е. не дека и не е у право, сакате амерички трупи да ви го бранат гзот ќе си ги плаќате вие, не американците.
Со Бајден можеби и нешто да повратат од старата шема, ама пак и тоа ќе иде на нивен рачун.
Таква империја со 200+ бази низ цел Свет е скупа за одржавање :) дупка без дно.

Внатрешно е др приказна, ова е се сценарио за изборите. Сакаат младите да ги извадат од дома да ги активираат и да гласаат, да не гејмаат цел ден и да гледаат серии и филмови. Не за џабе на некои видеа од протестиве имаше како им викаат идете сега таму и таму да се заведете дека ќе гласате за избориве :pos: или Хилари си тура слика на нет со маска VOTE.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.879
Поени од реакции
15.838
Иначе околу распадот на системот...се си мислаам дека они сами си го прават сценариово. Пошто економски им е неодржлив системот, преголем јаз има помеѓу богатите и просечните, преку 90% од парите е во корпорациите. Како и да е, на голема врата доаѓаат квантните компјутери во комбинација со AI што ќе направи страшен пресврт во светов во поглед на роботизација па и киборгизација.....мислам дека се се врти околу овие трансхуманистички идеи и концепти, па дури и пандемијава е дел од тој план.
должни се ко ехЈу па сега ќе се распаднат и нема да плаќаат долгови, банките ќе замрзнат девизно штедење :cool:
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.067
Поени од реакции
12.366
должни се ко ехЈу па сега ќе се распаднат и нема да плаќаат долгови, банките ќе замрзнат девизно штедење :cool:
Имаат од каде да земат и да ги платат долговите. Ако сакаат да ги платат :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Не викам дека државата ќе се распадне, туку империјата...

Во многу незавидна ситуација се САД, ги чекаат можеби најтешки избори до сега во време на поделби, најголеми после граѓанската војна. Според ова што го гледаме Трамп нема капацитет да ги оправи работите, а Бајден ...

Едноставно раната што се отвори е многу голема... не е неизлечива, но секако ќе останат последици.
Тоа никој не го порекнува, нели кажавме процесот е започнат. Само кога империјата се распаѓа, секогаш прво се распаѓа од краевите, имплодира, не експлодира.
Државната потрошувачка ем преголема, ем неефикасна, непродуктивна. Затоа како што спомна Поиманемам, прибираат од цел свет.
Другите навикнати на социјалистички живот- бесплатен ручек, нема да можат да продолжат со тој систем, па добиваш несогласувања, немири итн итн.
Истото се случувало и со Македонија после Ацета, исто и со Римската империја, самите од внатре се јадат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Тоа никој не го порекнува, нели кажавме процесот е започнат. Само кога империјата се распаѓа, секогаш прво се распаѓа од краевите, имплодира, не експлодира.
Државната потрошувачка ем преголема, ем неефикасна, непродуктивна. Затоа како што спомна Поиманемам, прибираат од цел свет.
Другите навикнати на социјалистички живот- бесплатен ручек, нема да можат да продолжат со тој систем, па добиваш несогласувања, немири итн итн.
Истото се случувало и со Македонија после Ацета, исто и со Римската империја, самите од внатре се јадат.
Камо среќа да се како Рим. Држава која траела во период од 2000 години, со безброј подеми и падови. После најголемите политички поделби во Рим и граѓански војни за време на Цезар следела консолидација и Pax Romana:D
Ако веќе влечете историски паралели, ова со Кина највеќе потсеќа на Британија и Германија пред прва светска, поморска суперсила со младорастечка индустриска држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.640
Поени од реакции
26.162
Камо среќа да се како Рим. Држава која траела во период од 2000 години, со безброј подеми и падови. После најголемите политички поделби во Рим и граѓански војни за време на Цезар следела консолидација и Pax Romana:D
Ако веќе влечете историски паралели, ова со Кина највеќе потсеќа на Британија и Германија пред прва светска, поморска суперсила со младорастечка индустриска држава.
Ајде сега ниту историјата не ги поистоветува византиското царство со Римската империја... Еве ај да речеме Византија... Византија после Василиј втори престанала да е империја и државата само подсетувала на некогашната слава...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Камо среќа да се како Рим. Држава која траела во период од 2000 години, со безброј подеми и падови. После најголемите политички поделби во Рим и граѓански војни за време на Цезар следела консолидација и Pax Romana:D
Ако веќе влечете историски паралели, ова со Кина највеќе потсеќа на Британија и Германија пред прва светска, поморска суперсила со младорастечка индустриска држава.
Римската империја не ја уништила друга сила, туку самите од внатре како што сам напиша. Рим од милионски град, дошол до 100.000 жители, а и што е различно од Римската Империја и САД ... :toe:
САД да имаа слична стапка данок како во време на Римската империја и тие ќе си траат долго :D
За да станеш империја, треба да си најмоќен воено, никој да не ти може.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom