Падна ДДВ-то и за компјутерите и сончевите колектори

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Нормално.

Нема потреба од цртање. Исто велиш? Епа, дали ќе биде исто наместо да го намалат, да го зголемат ДДВ-то од 18% на 58%?

ABC, aко ти е и тебе исто, треба на тоа нет кафето да ти бапнат данок од 120%.
Па ако резонирам подобро јас веќе плаќам повеќе од 120% давачки кон државата итоа 10тина години.Се разбира дека тоа не е ДДВ ама исто ти иде кога тие пари не се слеваат во мојот џеб туку одат во државни каси или на сметките од други поголеми фирми кој имаат монопол врз услугите што мора да ги користи мојата фирма,како Телеком,ЕСМ,Комуналец или Водовод.Кога ќе ми бапнат плус 120% на Мистичен значи ќе плаќам по 250% данок што донекаде е разбирливо со оглед дека треба да ја финансираме неговата омилена Македонска администрација која како крлеж ја пие крвта од сопствените преостанати 90% граѓани.:)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Here we go again..... :vozbud:


:(:)

За репресираните, како совесен модератор и пријател на Кајганашите, предлагам една тема.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Па ако резонирам подобро јас веќе плаќам повеќе од 120% давачки кон државата итоа 10тина години.Се разбира дека тоа не е ДДВ ама исто ти иде кога тие пари не се слеваат во мојот џеб туку одат во државни каси или на сметките од други поголеми фирми кој имаат монопол врз услугите што мора да ги користи мојата фирма,како Телеком,ЕСМ,Комуналец или Водовод.Кога ќе ми бапнат плус 120% на Мистичен значи ќе плаќам по 250% данок што донекаде е разбирливо со оглед дека треба да ја финансираме неговата омилена Македонска администрација која како крлеж ја пие крвта од сопствените преостанати 90% граѓани.:)
Е ако де, ама пошто ти викаш дека тоа не е ништо, плаќај уште 120% : )
"Омилената администрација" на Мистичен не е ништо друго туку 100.000 граѓани на оваа држава, поголемиот дел од нив со дипломи, кои работат за бедни 150 - 200 евра. Омилените и напатени тутунари на АВС со четврто одделение се грофови за нив.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Проблемот е што во Прилеп има луѓе со Магистратура што садат тутун!!!
А за со факултет да не правиме муабет.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Проблемот е што во Прилеп има луѓе со Магистратура што садат тутун!!!
А за со факултет да не правиме муабет.
Пичку материнес, мозок на магистар барем треба да сфати дека ако сам не си помогне, никој не му помага. Нека сади и седи и понатаму.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Пичку материнес, мозок на магистар барем треба да сфати дека ако сам не си помогне, никој не му помага. Нека сади и седи и понатаму.
Во Прилеп има и доктори на науки што садат тутун,јас лично познавам 2-3ца,едниот мислам дека престана па затоа не сум сигурен.Магистри има повеќе па не ги познавам сите иако сум убеден дека доколку не садат тутун нема да си помогнат и да станат доктори на науки.
Што пак се однесува до оние 110 000 официјална администрација и оние 30 000 со договор на дело исто така во администрацијата со по 200 евра плата доколку сметаат дека имаат ниски примања треба да дојдат во прилеп па по два три дена да се поднапрчат на жешкото сонце за да се уверат дека платата од 200 евра е и преголема за нивниот вложен труд и постигнати резултати оти скоро 600 милиони евра што ќе бидат потребни за нивна исплата годишно и на најпростиот математичар му вели дека Македонија за нив издвојува по 500 евра месечно,пари за кој еден работник во непосредно производство мора да работи 4-5 месеци.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Во Прилеп има и доктори на науки што садат тутун,јас лично познавам 2-3ца,едниот мислам дека престана па затоа не сум сигурен.Магистри има повеќе па не ги познавам сите иако сум убеден дека доколку не садат тутун нема да си помогнат и да станат доктори на науки.
Toчно, тие се тутунари во душа.
Што курац се запнале за тоа тутунот кога викаат дека не им се исплати? Епа, или се глупи, или лажат. Ако не им се исплати, нека се преориентираат. Божем во Прилеп освен тутун ништо друго не никнува.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Vo sekoj slucaj kompjuterite so 5% DDV bi tebelo da zabelezlivo poevtinat , no ne veruvam deka ke ima takvo nesto...trgovcite se vidri nevideni...:)
Точно. Реално ќе треба минимум 6 месеци да се створат услови кај фирмите да ги намалат цените, но тоа нема да се случи. Сепак е потег за поздрав, оти да платиш 5% од крајната цена (која ќе остане иста) во однос на 18% има разлика.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Dobro, aj vaka.
Ako sakam utre da kupam, eve da receme, monitor od Anhoch, dali ke mi go naplatat so 18 ili so 5 procenti DDV? Ako kostal 10000 bez DDV, dali sea ke platam 10500 ili 11800?
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
Dobro, aj vaka.
Ako sakam utre da kupam, eve da receme, monitor od Anhoch, dali ke mi go naplatat so 18 ili so 5 procenti DDV? Ako kostal 10000 bez DDV, dali sea ke platam 10500 ili 11800?
Колку и да чекаш цената нема да се намали, само на продавачот ке му се зголеми маржата. Исто како со земјоделските аптеки, се намали ДДВ-то но цените останаа исти.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Колку и да чекаш цената нема да се намали, само на продавачот ке му се зголеми маржата. Исто како со земјоделските аптеки, се намали ДДВ-то но цените останаа исти.
Значи да продолжиме како и досега компјутерите да си ги купуваме на црно,без ДДВ.:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Misticen drzava od 2 miliona luge NE MOZE DA IMA 100 iljadi BUDZETARI ,toa e socijalizam definitivno. Mislam deka se i duplo ,( ne smetajki ja skrienata teroRristicka socijala)..... ama nema veza...,a za toa kakvi diplomi imaat samo im sluzi na cest zaradi SOVRSENOSTA NA FUNKCIONIRANJE NA SISTEMOT : OD ONA CUVENITE PASOSI ,PA DO ZATVORITE I LUDNICITE :):)!!! za bolnicite..:DALEKU BILO..DA NE TI SE SLUCI.....
Ne e nikakov sram nekoj sto ima magistratura da sadi i tutun , ako nema drugo resenie za prezivuvanje, sram e nekoj da IZIGRAVA SVETA KRAVA , da nisa vrata i da zema KAKVA TAKVA PLATA, mislejki deka toa mu e od Boga dadeno pravo...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom