Падна ДДВ-то и за компјутерите и сончевите колектори

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
вака точно:
Според (сите 5) компјутерски фирми за хардвер на кои се јавив, законот за намалување на ДДВ-то УШТЕ НЕ Е ИЗГЛАСАН ВО СОБРАНИЕ (барем така беше во петокот, не следам собрание и незнам што точно се случило). Според повеќето ова со ваквите вести било еден вид кревање на прашина.

Поспецифично: се јавив во неколку компјутерски фирми за хардвер (бидејќи планирам во блиско време да земам нов PC и ова дојде како добра прилика).
Во Анхоч, кога ги прашав кога ќе го имплементираат ова, рекоа за 40 дена.
Во СЕТ ми рекоа дека уште не се знае ништо, и дека треба да се јавам во понеделник (утре).
Во Нико беше најсмешно, таа женана ми вика: абре тоа е обично кревање на прашина, дури во ДЕКЕМВРИ (?!?!?!) ќе се гласа законот во Собрание, а во Јануари ќе се имплементира ова кај фирмите.
После се јавувам во АМЦ и овој онака нељубезно ми го кажува истото, само не ми ја кажува специфична дата кога ќе се имплементира сево ова во нивната фирма (изиграва 100% лаик).
И за последен пат се јавив во Логин каде што ми го кажаа истото што и во Сет.

МОЖНО Е, не велам дека е сигурно, некои помали фирми кои не уживаат голема популарност да го експлатираат ова. Затоа ако некој е во план да зема нови компоненти, нов хардвер или whatever, нека провери убаво дали го испочитувале ова...мада верувам дека државата убаво ќе го регулира сево ова...
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
update:
Законот ќе почне да се спроведува во фирмиве во октомври (веројатно на почетокот).
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ZNACI NE PADNAL, a jas budala naracav tri kompleta dual core so site saltanati.......KE PADNE TOGAS KOGA KE PADNE, SE DRUGO E SAMO LAZUCKANJE NA DECA I SITNO KUPUVANJE REJTING....inaku ne treba da bidam golem Prorok za da kazam deka Grujo ke bide na mrtvo mrtov 2121 godina....i deka nikoj togas nema da se sekava na nego....za liceto BC i Mr.Bucko da ne zborime....:)
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
од вчера стапи на сила законот за намалување на ддв-то
јас планирам деновиве да земам нов компјутер,да видиме најпрвин што понуди ќе дадат компјутерџииве
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Нема ништо ново да има... На сметка на ддв-то ке ги покачат “маржите“ и намалувањето ке биде незабележително, исто како да очекувате нов ценовник. И разлика на компонентите од 100 денари.
 

100 Proof

Охриѓанец
Член од
27 јули 2007
Мислења
104
Поени од реакции
0
Samo ke recam: POGOLEMA ZARABOTUVACKA NA KOMPANIITE

Cenite ke ostanet isti samo od 18 ddv na 5 i to e 13 % pogolema zarabotuvacka
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
еден од овие што продаваат компјутери во охрид ми рече дека ќе има поевтинување ама не од 13 % али сепак ќе има нешто поевтино ќе биде
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
Хепа народе, доколку можете набавете ги ценовниците од пред воведувањето на повластената даночна стапка, па потоа набавете ги и новите ценовници, и компарирајте. Мрчење на празно не ми е по кејф.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
моментално не работат страниве на амц и анхоч незнам шо е работава
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
моментално не работат страниве на амц и анхоч незнам шо е работава
На amc кога била функционална не па сега:pos2:
Ама паднаа цените да, ми се свиѓа тоа:vozbud:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.135
Samo ke recam: POGOLEMA ZARABOTUVACKA NA KOMPANIITE

Cenite ke ostanet isti samo od 18 ddv na 5 i to e 13 % pogolema zarabotuvacka
Има логика ако зборуваме за монопол или олигопол, бидејќи има 5 дилери по глава на жител во државата многу е поверојатно сценариото на ценовна војна. Конкретно мислам на Скопје и поголемите градови.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Има логика ако зборуваме за монопол или олигопол, бидејќи има 5 дилери по глава на жител во државата многу е поверојатно сценариото на ценовна војна. Конкретно мислам на Скопје и поголемите градови.
Ако добро те разбрав. На секој жител има по 5 дилери? Или на секои 5 жители по еден дилер? Како и да е. Грешиш.
Јас сум дилер ама јас немам никаква врска со цените. Немам продавница работам дома. И да имам продавница исто ми се фаќа. Јас (и сите останати дилери) ги зимаме деловите од главните дилерски фирми кои се не повеќе од 10 во цела држава. Они ги диктираат цените на нашиот пазар. Они што ќе стават и како ќе пресметаат така ќе биде и за нас. Сите други дилери како мене што работат по дома, сите што имаат помали продавници.... ние си ставаме само плус одреден процент колку да има нешто за нас.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
дајте информации за тоа дали има поевтинување низ македонијава на компјутери.
во охрид во една од продавнициве баш прееска ми дадоа 50 евра поевтина понуда од пред 2 недели(тогаш беше 550 сега 500).
како е во другиве градови,дали се чуствува падов на ддв?
 
P

Princ

Гостин
Само да ве "известам" дека паднато е ДДВ-то само на конфигурациите (се што има во куќиштето вклучувајќи го и него) а не на надворешните уреди. Како исклучок би ги спомнал само маусот и тастатурата. За се друго уште важи ДДВ-то од 18%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom