Павловото видување на држава, власта и богатството

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
1. Секоја душа да им се поттчинува на претпоставените власти, зошто нема власт, што не е дадена од Бога.

2. Затоа, оној што се противи на власта, тој се противи на Божјата наредба. А оние, што се противат, тие ќе паднат под осуда.

6. Затоа и данок плаќате, оти тие се Божји служители,и со тоа постојано се занимаваат

7. И така, дајте секому, што сте му должни: кому данок - данок; кому давачки - давачка; кому страв - страв; кому чест - чест;

До Римјните 13

Овие Павлови зборови како и оние каде ги повикува робовите да останат робови и во покора кон земните господари како и неговиот мошне благ став кон богаташите (за разлика од Исус према кој полесно камила ќе се протни низ иглени уши отколку богатиот да влезе во рајот, ни кажуваат дека Павле имал различни погледи кон светот ос својот учител. Исус бил сиромашен, Павле бил богат од богато семејство кое според тогашните обичаи сигурно држело и робови, Павле богатството го гледал како божја награда додека Исус богатството го гледал како проклетство. За Павле очигледно било тешко да се ослободи од своето богатство (да им го подели на сиромасите) та затоа и вовел нови правила во играта “Богатите се божји љубимци“. Сепак овоземните лагдностти биле посилни.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Toj Pavle bil ziv peder neka gori vo pekolot
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Tипично.

Ајде повлечете аналогија, направете една цртка од тогаш до денес... Лошо, не? :)
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Toj Pavle bil ziv peder neka gori vo pekolot
Не би бил толку груб, едноставно тој си создаде своја религија онака како тој го сфаќаше светот. Сепак тој никогаш не го видел ни слушнал Исуса, а и во рвите години тој ги апсеше, прогонуваше и убиваше првите христијани, неговиот поглед кон христијанството бил сосем различен од оној на Исусовите следбеници - првите христијани
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ok . a pravoslavstvoto se temeli li na negovoto ucenje ?
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Не само на православието, на целото христијанство. Затоа можеби е и поправилно да се вика “Павликанство“
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Дај Член Павликанството е ерес развиен во втората половина на 7 век во Ерменија.
Претставува рамноправен дуализам на Господ и Сотоната.
Смени си го името..за она што го застапуваш, името е веќе земено.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
1. Секоја душа да им се поттчинува на претпоставените власти, зошто нема власт, што не е дадена од Бога.

2. Затоа, оној што се противи на власта, тој се противи на Божјата наредба. А оние, што се противат, тие ќе паднат под осуда.

6. Затоа и данок плаќате, оти тие се Божји служители,и со тоа постојано се занимаваат

7. И така, дајте секому, што сте му должни: кому данок - данок; кому давачки - давачка; кому страв - страв; кому чест - чест;

До Римјните 13

Овие Павлови зборови како и оние каде ги повикува робовите да останат робови и во покора кон земните господари како и неговиот мошне благ став кон богаташите (за разлика од Исус према кој полесно камила ќе се протни низ иглени уши отколку богатиот да влезе во рајот, ни кажуваат дека Павле имал различни погледи кон светот ос својот учител. Исус бил сиромашен, Павле бил богат од богато семејство кое според тогашните обичаи сигурно држело и робови, Павле богатството го гледал како божја награда додека Исус богатството го гледал како проклетство. За Павле очигледно било тешко да се ослободи од своето богатство (да им го подели на сиромасите) та затоа и вовел нови правила во играта “Богатите се божји љубимци“. Сепак овоземните лагдностти биле посилни.
Nasproti taa na Isus:

Na carot carevoto, na Bog Bozjoto.
Isus bil sekularist, kako sakash kazi:)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Сепак тој никогаш не го видел ни слушнал Исуса,
Павле е роден некаде околу 4 век од нашата ера отприлика во исто време кога е роден и Исус.
Го прифатил христијанството околу 33 година, а умрел во Рим некаде околу 62-66 год.
Веродостојноста на неговите писма може да се побара во Петровите посланија:
"долготрпеливоста на нашиот Господ сметајте ја како спасение, како што и нашиот возљубен брат Павле ви напишал, според дадената му мудрост;
како што и во сите свои писма зборува за ова; во нив има некои тешко разбирливи нешта, кои неучените и неутврдените ги изопачуваат ".
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Павле е роден некаде околу 4 век од нашата ера отприлика во исто време кога е роден и Исус.
Го прифатил христијанството околу 33 година, а умрел во Рим некаде околу 62-66 год.
Веродостојноста на неговите писма може да се побара во Петровите посланија:
"долготрпеливоста на нашиот Господ сметајте ја како спасение, како што и нашиот возљубен брат Павле ви напишал, според дадената му мудрост;
како што и во сите свои писма зборува за ова; во нив има некои тешко разбирливи нешта, кои неучените и неутврдените ги изопачуваат ".
Исус не се знае кога е роден, значш разни датуми и разни години, Павле не се знаи ни каде ни кога умрел, а инаку Павле ги отфрлил налозите на првите христијани (Петар Јаков, Варнава) како да прима пагани во верата и си терал по свое. Заради гревовите билпринуден од Јакова и Петра да се исчисти од гревовите но кога заминал од Ерусалем продолжил да ги гази нивните заповеди. Додека другите христијани бивале убивани и мачени, павле ја уживал зштитата на царот како римски граѓанин и живеел богат и удобен живот.
Првите Христијани беа оние во Ерусалем, заедницата во која беа учениците, апостолите и братот на Исус, луѓе кои го видоа, кои го слушнаа и знеае што и како проповедал Исус. Павле не бил со нив и меѓу нив има спротиставување. Павлововото видуввање на “Христијанството“ и она на првите хриостијани од Ерусалем се два различни поими.

Nasproti taa na Isus:

Na carot carevoto, na Bog Bozjoto.
Isus bil sekularist, kako sakash kazi:)
За таа изрека повеќе овде: http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=15904

таа не може да се земе како некоја мисла или идеја на Исус за постоење или уредување на државата или власта, таа е повик за ослободување на Израел од Римска окупација.
 
Член од
12 септември 2007
Мислења
20
Поени од реакции
0
Do clen na rakovodstvoto

Vekje eden mesec go citam forumot za da ne padnam od nebo so izjavi, no moram da kazam deka si mnogu smel vo svoite izjavi, samo ne znam od kade ti se tolku informacii za koe ne mozam da najdam nikakvi izvori.
Tvoeto viduvanje na Hristijanstvoto i negovite temeli mi pokazuva vsusnost kako podrzuvas nekoi izvori koi krajno ne validni vo taa nasoka. Na zalost zastranuvas vo nekoi herezi koi se nekolku vekovi od sega otkrieni i objasneti. Ne mozam da svatam zosto imas tolku merak da diskutiras za nekoi nesta koi ne drzat voda.
Ako si ja cital Biblijata, kako sto treba, ke vidis deka ne mozes da zemas raboti koi ti se dopagjaat i da si gi diskutiras kako sakas. toa sto go pravis e nadvor od site mozni pravila i normi. ne znam dali si slusnal za toa no za Biblijata se veli deka taa samata si se tolkuva. taka da, ako zemas nesto koe e sprotivno na ona sto go tvrdi Isus ili bilo koj od negovite sledbenici, ke treba da procitas se sto napisal toj pisatel i da vidis sto toj zboruva za taa odredena rabota ponatamu. toa sto go pravis ti se nadevam deka e od neznaenje, bidejki ako go pravis so namera vleguvas vo nekoi pravci vo koi i ti samiot ke se zaglavis.
vo eden od tvoite postovi, ne znam kade bese, si napisal deka hristijanstvoto e dogma. no, so toa sto biblijata e prevedena na povekje jazici i postojat tolku mnogu univerziteti za izucuvanje na istata, toa go pravi Hristijanstvoto da ne e dogma. Teologijata go dokazuva toa so toa sto spagja vo ramkite na nauka. za povekje da ti e jasno ke treba da go citas Toma Akvinski da vidis zosto ne e dogma.
Da kazam nesto za ovaa tema. Velis deka pavle uzival vo svoite blagodeti i vo svoite prava kako Rimski gragjanin. Te molam procitaj malku dela apostolski da vidis kako uzival vo Filipi, Korint i koj znae kade se. Kamenuvan, tri pati vo zatvor... uzival. 2Korintjanite 11:23-27. Vidi pavle kako uzival.
Drugo. Pavle ja iskrivil naukata na Petar. Ako se sekjavas koga Petar otisol vo kukjata na Kornelie (Dela Apostolski 10). Kornelie bese neevrein. Bog so vizijata na petar mu rekol da jade necisto sto predstavuvalo deka spasenieto e za site narodi ne samo za Evreite. Eve ti dokaz i od ustata na Isus. Matej 28:19. Site narodi.
Nemoj da odis protiv nesto sto e mnogu jasno a za toa nemas dokazi. Imas no tie se nekoi ispeani herezi vo istorijata na crkvata.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Библијата е компилација на повеќе пишани и усмени кажувања, која на некои датуми низ историјата од време на време, група луѓе ја дотерувале, прилагодувале, додавале или одземале. Стариот завет не е оној каков би требало да биди (Староеврејски) и тој е променет, Новиот завет се менуваше во првите 5 века, па се додаваше и одземаше (цели книги), а и преводите од еден до друг се разликуваат, како од јазик до јазик така и од црква до црква. Она што не сакаше да го споменеш а што е јасно дека денешното христијанство нема никаква врска со првите христијани кои во Ерусалем (а потоа во Пела) имале своја заедница, значи за заедницата водена од првите апостоли, од луѓе блиски до Исуса од оние ученици кои го виделе, слушнале и знаеле Исуса. Таа заедница на Јаков, Петар, Варнава, која му префрла на Павле дека застранил со верата, и чие учење се разликува од денешното христијанство (па и самото видување на месијата е сосема различно). Павле, од друга страна, го создал христијанството онакво какво е денес (глобално да не навлегувам во поделеностите на денешната црква), значи тој толкувал што велел Исус, што мислел, што кажувал и како, иако никогаш ни збор од Исуса не слушнал та дури и ги прогонувал и убивал превите христијани. Тој беше богат римски граѓанин кој ја уживал заштитата од римската власт, војска и управителите и секогаш бил во привелигирана положба затоа што секогаш кога се најдувал во неприлика не се повикувал на заштита од Бог или Исус, туку на Римското право и римскотро државјанство. Велиш не ти се познати изворите на кои се потпирам при дискусии... па тоа е и една од маните со дискутанти овде затоа што не ја познаваат темата и проблематиката од сите страни или извори туку од една (своја). Мене ми е познато и христијанството, и неговатра филозофија и историја, и неговите развојни фази, така да можам да дискутирам за работи без да се “чудам“ од каде се ова. Инаку божјите визии се веќе продискутирани добро, па провери ги сите 3 (три) описи на визикјата на Павле на Исус кога идел кон Дамаск па кажи која е вистинската, која е точната пошто сите три се разликуваат (а врз основ на таја визија Павле стана апостол). како што има цитат дека Исус по воскреснувањето им рекол да идат кај сите народи, така има и цитати кога неевреите ги нарекува пци и да не одат кај нив, како и дека е дојден само за изгубените овци од домот Израилов, па сега што бидна... се предомисли... смена мислење, ја поништи претходната наредба... стапи на сила новиот закон а стариот престанува со важност... многу многу вакви и слични прашања се отвараат во Библијата, многу кондратикторности, спротивставености, нејаснотии.
 
Член од
12 септември 2007
Мислења
20
Поени од реакции
0
Bas mi e zal sto moram da diskutiram so tebe so pomos "moe mislenje".
Prvo go obvinuvas Pavle za toa deka ja izrasipal verata koja ja otpocnal Isus, a potoa kazuvas deka i samiot Isus e kontradiktoren. Gledam deka si proucuval i cital dosta za tie raboti, no nemoj da zaboravis deka so toa sto ti ke go kazes deka ke go promenis svetot i deka toa sto ke go kazes e apsolutnata vistina.
Kako sto rekov, ako hristijanstvoto e dogma kako nekoi drugi religii, togas ke nema da mozese da go pravime muabetov, no toa e nauka, za nekoj, a za nekoj i zivot vreden za ziveenje, zatoa mozeme da diskutirame i debatirame bidejki nasite mislenja se sudiraat za nekoi raboti.
ke ti kazam povtorno, kako sto jas se potrudiv so citati, potrudi se i ti da mi dades kade petar veli deka Pavle zastranil i slicno.
A gledam deka prodolzuvas da si ja citiras Biblijata za da go potkrepis tvoeto mislenje. Ke povtoram da ja zemas Biblijata vo celost.
I uste nesto za validnosta na Biblijata ili za kanonot.
Toa e tocno deka se knigi koi se pisuvani od razlicni pisateli vo razlicni vreminja. No, ne se prilagoduvani vo tekot na istorijata na sekogo kako mu se bendisuva, a toa go dokazuvaat 150 000 kopii koi postojat deneska od Noviot Zavet koi se identicni. Z
Za stariot zavet gledam deka si otvoril edna tema vo koja tvrdis na neispravnosta na stariot zavet, no mislam deka i tuka si vo zabluda. kako prvo, Septuagintata e prevedena od evrejski skolari vo togasno vreme. Kako vtoro, Evrejskiot prevod sto go imame deneska neguvan e od Mazuretite koi datiraat od 6 vek a naj sveza kopija od mazuretite imame od 10 vek. toa e toa.
Veruvam deka si proucuval i za DSS (Dead Sea Scrols)
Tamu ima mnogu kopii od Stariot Zavet koi se identicni na Mazuretskite tekstovi. E sega. Nekoi crkvi ja prifakjaat Septuagintata a nekoi go zimaat originalot. Pravoslavnata i Katolickata crkva ja zemaat septuagintata a Protestantskata denominacija gi prifakjaat mazuretskite tekstovi.
Samo da znaes deka mnogu od razlikite sto se naogjaat megju Mazuretskite Tekstovi i DSS se pravopisni greski ili nekoi ispusteni zborovi koi ne go menuvaat temelot i tvrdenjeto na verata.
Zemaj vo obzir deka zboruvame za okolu 2000 godini. Niedna literatura od togasno vreme ne e verodostojna i nema tolku kopii kolku Biblijata. Ako sakas da odis glavom u zid, poveli.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
jazz_zika напиша:
Prvo go obvinuvas Pavle za toa deka ja izrasipal verata koja ja otpocnal Isus, a potoa kazuvas deka i samiot Isus e kontradiktoren. Gledam deka si proucuval i cital dosta za tie raboti, no nemoj da zaboravis deka so toa sto ti ke go kazes deka ke go promenis svetot i deka toa sto ke go kazes e apsolutnata vistina.
Не вели дека тврдам за Павле дека ја “расипал“ верата, илидека христијанствотое “расипана“ религија, тоа е доста навредливо од воја страна али ќе преминам овој пат преку тоа пошто гледам дека си млад и не ги сфаќаш во потполност работите, Павле СОЗДАЛ нова вера која се разликува од онаа ма првите христијани, од нивните обичаи и обреди. А Исус не е контрадикторен пошто Исус самиот ништо не оставил пишано (освен писмата до кралот Акбар) , значи се што рекол или кажал Исус е од друга рака, напишано и составено децении и векови ПО смртта на Исус, затоа не знаеме ни кога е роден ни каде бил ни што кога правел, ни кога е уапсен ни колку пати му суделе ни што рекол на крстот ни кој го нашол празниот гроб ни на кој и колку му се покажал воскреснат ни како и каде се вознесол........


jazz_zika напиша:
ke ti kazam povtorno, kako sto jas se potrudiv so citati, potrudi se i ti da mi dades kade petar veli deka Pavle zastranil i slicno.
Велиш месец дена си читал мои постови, па некако си промашил изгледа баш оние во кои кажувам за судирот на Павле со водачите на првата христијанска заеница, Јаков Петар, Варнава..... значи не е само Петар како особа или личност туку со водачите на првата заедница на Исусовите следбеници а чии водач беше Јаков, братот на Исус, значи разлики (а кои и самиот Павле признава дека ги има)

jazz_zika напиша:
Toa e tocno deka se knigi koi se pisuvani od razlicni pisateli vo razlicni vreminja. No, ne se prilagoduvani vo tekot na istorijata na sekogo kako mu se bendisuva, a toa go dokazuvaat 150 000 kopii koi postojat deneska od Noviot Zavet koi se identicni.
Да не се повторувам, побарај за разликите за кои пишував во други теми а кои се и длабоко догматски и тоа за Троицата, текст кој е уфрлен околу 16сти век и не постои во примероци на вулгата како и темата за едиаесете или дванаесете апостоли на кој му се прикажал Исус... тоа е само дел од разликите


jazz_zika напиша:
Za stariot zavet gledam deka si otvoril edna tema vo koja tvrdis na neispravnosta na stariot zavet, no mislam deka i tuka si vo zabluda. kako prvo, Septuagintata e prevedena od evrejski skolari vo togasno vreme. Kako vtoro, Evrejskiot prevod sto go imame deneska neguvan e od Mazuretite koi datiraat od 6 vek a naj sveza kopija od mazuretite imame od 10 vek. toa e toa.
Убаво е напишано во темата дека еврејските преведувачи се оградиле од тој текст, а тоа не е тешко да се види пошто денес Тората (Еврејскиот стар завет) се уште се разликува од христијанскиот. Копијата е различна од оригиналот. Ова ние денес што го знаеме како Стар завет, беше ОТФРЛЕН од еврејските преведувачи.




jazz_zika напиша:
Zemaj vo obzir deka zboruvame za okolu 2000 godini. Niedna literatura od togasno vreme ne e verodostojna i nema tolku kopii kolku Biblijata. Ako sakas da odis glavom u zid, poveli.
Не зборуваме за литература, не е ова дело од Достојевски , ова се СВЕТИ книги, што би рекол Исус ни една јота од старите закони да не измени ДОДЕКА ПОСТОИ НЕБОТО.... Небото се уште постои ... нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom