ПРОГРАМИРАЊЕ И ПРОГРАМСКИ ЈАЗИЦИ

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 ноември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
moTaro напиша:
Ова откуцај го во твојот dev-c++, како New Project - Console Application.

Избриши све, и пастирај го овој код.

Потоа стисни CTRL+F9 (Invoke COMPILER)
Па потоа CTRL+F10 (Run)

whoola.. Ete si kompajliral aplikacija vo C++

Едноставно нели :)
абе ова мене све ми е јасно:icon_lol: али не ми е јасно зашто кога ќе напишам код, нели го компајлирам и не ми јавува грешки, али кога стискам Run неќе да се изврши програмата, не ми се отвара Command Prompt, уствари на почеток отвараше, али сега неќе да чуе, и Rebuild да направам пак неќе:icon_conf денес го инсталирав Dev-C++ пошто ми треба да проверам некој кодови али не го бива бе (или мене:icon_lol:) неможам баш да се снајдам:raz:
сепак фала за објаснувањето:wink:
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
AnOnYmOuS:) напиша:
абе ова мене све ми е јасно:icon_lol: али не ми е јасно зашто кога ќе напишам код, нели го компајлирам и не ми јавува грешки, али кога стискам Run неќе да се изврши програмата, не ми се отвара Command Prompt, уствари на почеток отвараше, али сега неќе да чуе, и Rebuild да направам пак неќе:icon_conf денес го инсталирав Dev-C++ пошто ми треба да проверам некој кодови али не го бива бе (или мене:icon_lol:) неможам баш да се снајдам:raz:
сепак фала за објаснувањето:wink:
Ај прати ми го кодот кој што си го пишувал!

Па ќе разгледуваме понатаму. Ок?

Или уште попросто. Однеси го твојот Source Code vo C:\DEV\BIN фолдерот и од команд промпт откуцај

c++ source.cpp <Enter>

По тоа треба да добиеш (ако се е во ред со кодот) фајл
a.exe

И тој треба да е искомпајлираниот exe, овој пат преку command prompt.
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
moTaro напиша:
Или уште попросто. Однеси го твојот Source Code vo C:\DEV\BIN фолдерот и од команд промпт откуцај

c++ source.cpp <Enter>

По тоа треба да добиеш (ако се е во ред со кодот) фајл
a.exe

И тој треба да е искомпајлираниот exe, овој пат преку command prompt.
вака функционира:music3::eek:jea::music3:
фала ти многу:wink:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Незнам дали е ова поврзано со Visual Basic ама пак ќе прашам тука. Во MS Access направив база на податоци во кој има две полиња со датуми. Сакам сега да направам уште едно поле каде што ќе се добие уште колку дена има до крајот. Значи кога ќе се прават извештаи ќе ми кажува уште колку до крајот. Е сега дали треба да се испрограмира за да се добие резултатот во тоа трето поле или има некое поедноставно решение?

Пример:

Прво поле - Todays date: 20.11.2005
Второ поле - End Date: 19.12.2005
Трето поле - Days left: 30
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
vardarce напиша:
Незнам дали е ова поврзано со Visual Basic ама пак ќе прашам тука. Во MS Access направив база на податоци во кој има две полиња со датуми. Сакам сега да направам уште едно поле каде што ќе се добие уште колку дена има до крајот. Значи кога ќе се прават извештаи ќе ми кажува уште колку до крајот. Е сега дали треба да се испрограмира за да се добие резултатот во тоа трето поле или има некое поедноставно решение?

Пример:

Прво поле - Todays date: 20.11.2005
Второ поле - End Date: 19.12.2005
Трето поле - Days left: 30
Направи query во која ќе имаш поле со следниот текст
=DateDiff("d", [Todays date], [End Date])
и си завршил работа. Во случај да ти јавува Access грешка пробај да ги замениш запирките со точка запирка.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.433
Има интерес, има! Не сум advanced, ама Google е многу моќна алатка! :)

Барам, чепкам и се снаоѓам. :wink:

Очекувајте помош од мене за PHP и Java скрипти.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Acid напиша:
Има интерес, има! Не сум advanced, ама Google е многу моќна алатка! :)

Барам, чепкам и се снаоѓам. :wink:

Очекувајте помош од мене за PHP и Java скрипти.
Добар програмер е оној кој што го совладал HELP-ot и кој знае да ги минимизира Google searchovite за најбрзо да стигне до потребната информација !

:icon_eek:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
moTaro напиша:
Добар програмер е оној кој што го совладал HELP-ot и кој знае да ги минимизира Google searchovite за најбрзо да стигне до потребната информација !

:icon_eek:
:pos::pos:
Мотарче, ќе ти го дадам MSDN хелпот, едно 2.5GB, совладај го! :pos:

Ете и јас се пријавувам, прашувајте за Pascal, Delphi, C/C++, Assembler, било кои бази... само не ме чепкајте за Visual тантарапантара, оти не сум ги работел.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
spooky напиша:
Ете и јас се пријавувам, прашувајте за Pascal, Delphi, C/C++, Assembler, било кои бази... само не ме чепкајте за Visual тантарапантара, оти не сум ги работел.
spooky.. Assembler, човеку? Кај беше кога сакав да расклопам една игра од пред 10-15 години.. (=
Шала на страна, respect. Нема многу луѓе што зборуваат без посредници со компјутериве :wink:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
луѓе ај да почнеме да работиме нешто а не само да се фалиме кој што знае
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Мојата прва порака на овој форум :)
ASP.NET и VB.NET
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Dejan] напиша:
Мојата прва порака на овој форум :)
ASP.NET и VB.NET
Ако си тој Дејан шо мислам добродојде тука, крајно време беше ;) :).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom