ПРОГРАМИРАЊЕ И ПРОГРАМСКИ ЈАЗИЦИ

Статус
Затворена за нови мислења.

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Овој PHP код го користам за IP Грабер на една страна, меѓутоа проблемот е што не ми ја логира адресата ако клентот користи прокси

Why ? Некој PHP-џија?

еве го кодот

<?
if (getenv(HTTP_X_FORWARDED_FOR)) {
$ip = getenv('HTTP_X_FORWARD_FOR');

} else {
$ip = getenv('REMOTE_ADDR');

}
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Ми се чини оти до проксито е ама ќе проверам.
 

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
Jas se razbira programiram i toa vo Turbo Pascal 6.0, Visual Basic i DELPHI 5.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Pak jas ke prasham :)
Mnogu slabo se razbiram od bazi na podatoci...
Ja analizierav bazata na stranicata na vesnikot dnevnik i nikako ne mozam da svatam kako e dizajnirana. Sho e fintata u taa baza?
Mozebi prashanjeto e glupavo, ama starite rekle tia sho pita (prashuva) ne skita :)
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
чекај, никад не сум бил на дневник, ама ако би можел да ми објасниш што поконкретно е проблемот да разгледам
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Vpishuvanjeto na sodrzinite od novite broevi, sekoj den imaat nov broj. e sea toa se novi rabeli, ili vo isti tabeli pa parvi filteracija na novostite po data ili sho e...?
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
би требало да е некоја пхп......ама не личи на таква. Мене се ми иде дека е иста на базата во он.нет! Мислам дека е таква, т.е. асп...ама нема никаде асп во кодот......немам поим, прашај некој поискусен. Јас сум меинтејненс
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Видовме кои технологии за програмирање ги познаваме. Мене ме интересираат конкретно алгоритмите. Дали некој се занимавал со
1) Генетски алгоритми и вештачка интелегенција
2) Vertex и Pixel Shader
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Dejan] напиша:
Vpishuvanjeto na sodrzinite od novite broevi, sekoj den imaat nov broj. e sea toa se novi rabeli, ili vo isti tabeli pa parvi filteracija na novostite po data ili sho e...?
Секој ден имаат нов број, па така денес (06.01.2005) е 2955 [?pbroj=2955&pr=9]. Тоа pr им е променлива за рубриката, а stID
[
http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2955&stID=70687] e променлива која го содржи бројот (IDто) на статијата која потоа е повикана од базата.

Веројатно имаат само додавање на линии-статии на една табела (само нови IDs), кои пак содржат полиња да речеме pbroj (број на весникот), pr (број на рубрика), и стандардните - содржина, бла бла..

После тоа лесно е повикувањето. На страна Свет ќе ги покажеш само тие статии што имаат $pbroj == 2955 и $pr == 9.

Тешко е вака да се каже, ама па веројатно нема базата да ни ја дадат да ја видиме како е поставена. :)
Ова горе е само мое толкување, набрзина направено, што значи и повеќе од сигурно е дека сум згрешил некои работи. :wink:
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
1. Не.
2. Не. Симни ги драјверите на Nvidia за linux, таму сигурно се користат овие функции :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.433
P.Overdrive напиша:
Секој ден имаат нов број, па така денес (06.01.2005) е 2955 [?pbroj=2955&pr=9]. Тоа pr им е променлива за рубриката, а stID
[
http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2955&stID=70687] e променлива која го содржи бројот (IDто) на статијата која потоа е повикана од базата.

Веројатно имаат само додавање на линии-статии на една табела (само нови IDs), кои пак содржат полиња да речеме pbroj (број на весникот), pr (број на рубрика), и стандардните - содржина, бла бла..

После тоа лесно е повикувањето. На страна Свет ќе ги покажеш само тие статии што имаат $pbroj == 2955 и $pr == 9.

Тешко е вака да се каже, ама па веројатно нема базата да ни ја дадат да ја видиме како е поставена. :)
Ова горе е само мое толкување, набрзина направено, што значи и повеќе од сигурно е дека сум згрешил некои работи. :wink:
А за базата на Кајгана што ќе речеш? :wink:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Acid напиша:
А за базата на Кајгана што ќе речеш? :wink:
Па, горе-доле исто ми изгледа, ама изгледот лаже :wink:

Само за содржината можам да зборувам..
Поверојатно е дека има повеќе табели (секоја категорија посебна табела), па оттаму и повторувањето на ID на содржините:

http://www.kajgana.com/more.php?id=2&tema=5
http://www.kajgana.com/more.php?id=2&tema=11

Значи..

база
табела ---- табела ---- табела
содр. содр. --- содр. содр. --- содр. содр.


За колку утнаФ? :icon_lol:
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
moTaro напиша:
1. Не.
2. Не. Симни ги драјверите на Nvidia за linux, таму сигурно се користат овие функции :)
Драјверите немаат никаква врска со програмирање на Vertex и Pixel Shader-и.
Тоа е нешто слично ко правење ASM графички интро-ефекти, само работиш со чипот од графичката наместо со процесор, и со меморијата од графичката наместо со таа од матична
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
gOJDO напиша:
Драјверите немаат никаква врска со програмирање на Vertex и Pixel Shader-и.
Тоа е нешто слично ко правење ASM графички интро-ефекти, само работиш со чипот од графичката наместо со процесор, и со меморијата од графичката наместо со таа од матична
Pixel Shader има секаква врска со драјверите на nvidia.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom