ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
22 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
3
Dali nekoj ke saka da mi dade informacija dali zakazanite kolokviumi se zadolzitelni za vonrednite studenti?
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Облигационо како е на колоквиум? Некако страв ме фаќа,многу доаѓа и книгата и законот и презентации треба да се учат.o_O
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Дали знаеш на кој материјал е колоквиумот по Економика и дали некаде треба да се пријавиш пред да полагаш или само си одиш на полагање?
Економика се сите теми освен последната (барем така ни рече нас професорот). Е сеа за пријавување ја како што знам не треба такво нешто, само си одиш у терминот пред компјутерскиот центар и со себе си ги носиш индексот и лозинката од ел. индекс
 
Член од
22 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
3
Економика се сите теми освен последната (барем така ни рече нас професорот). Е сеа за пријавување ја како што знам не треба такво нешто, само си одиш у терминот пред компјутерскиот центар и со себе си ги носиш индексот и лозинката од ел. индекс
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 19:01 ---
Па ако се сите теми, тогаш тоа не е колоквиум туку испит, нели?
Да не се само сите теми од микроекономика?
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
31
Поени од реакции
62
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 19:01 ---

Па ако се сите теми, тогаш тоа не е колоквиум туку испит, нели?
Да не се само сите теми од микроекономика?
Колоквиуми се сега, за испит ќе имаш и макроекономика.
А колегата мислам сакаше да каже дека последната тема од микроекономика нема да ни биде за колоквиум.

Прашањата од Либро/Зоки се паѓаат на колоквиуми?
Мислам за социлогија на право, вовед во право, историја на право и економика.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
3
Колоквиуми се сега, за испит ќе имаш и макроекономика.
А колегата мислам сакаше да каже дека последната тема од микроекономика нема да ни биде за колоквиум.

Прашањата од Либро/Зоки се паѓаат на колоквиуми?
Мислам за социлогија на право, вовед во право, историја на право и економика.
Дали сакаш да кажеш дека ги има испитните прашања во книжариве?
Дали ако го положиш колоквиумот, на испит ке полагаш само макроекономика или ако има уште еден колоквиум за макроекономика и положиш, тоа ќе значи дека нема да одиш на испит?

Ај, те молам, објасни ми како изгледа тоа компјутерско полагање бидејќи јас сум вонредна и немам контакт со др. студенти и професори, па нема кој да ми објасни...
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Колоквиуми се сега, за испит ќе имаш и макроекономика.
А колегата мислам сакаше да каже дека последната тема од микроекономика нема да ни биде за колоквиум.

Прашањата од Либро/Зоки се паѓаат на колоквиуми?
Мислам за социлогија на право, вовед во право, историја на право и економика.
Па не се паѓаат баш.Согиологија знам за прв нешто се падна,економика за вториот ама ич не се надевај дека свршиш работа ако ги положиш колоквиумите.После на испит ко ќе требит да пејш цели лекции џабе ти се тие положени.Земи ти учи си убо мојш да купиш прашања единствено да го видиш стилот,некои поважни работи...
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
31
Поени од реакции
62
Дали сакаш да кажеш дека ги има испитните прашања во книжариве?
Дали ако го положиш колоквиумот, на испит ке полагаш само макроекономика или ако има уште еден колоквиум за макроекономика и положиш, тоа ќе значи дека нема да одиш на испит?

Ај, те молам, објасни ми како изгледа тоа компјутерско полагање бидејќи јас сум вонредна и немам контакт со др. студенти и професори, па нема кој да ми објасни...

Се додека не ги положиш колоквиумите немаш право да одиш на испит а тој ти е задолжителен.

Пример прв колоквиум за предметот економика имаш микроекономика, втор колоквиум макроекономика.
Ако ги положиш идеш на усен или писмен испит ( микроекономика и макроекономика).
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 19:01 ---

Па ако се сите теми, тогаш тоа не е колоквиум туку испит, нели?
Да не се само сите теми од микроекономика?
Сите освен последната тема по микроекономика се за колоквиумов, не се изразив како што треба во претходниот пост.
Иначе сеа за прв колоквиум е микроекономика, за втор е макроекономика и на крај на испит и двете се.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
3
Се додека не ги положиш колоквиумите немаш право да одиш на испит а тој ти е задолжителен.

Пример прв колоквиум за предметот економика имаш микроекономика, втор колоквиум макроекономика.
Ако ги положиш идеш на усен или писмен испит ( микроекономика и макроекономика).
Фала ти многу. Уште малку да ми го објасниш ова компјутерсково полагање.... Тоа се прашања со заокружување и дополнување или грешам?!
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 22:36 ---
Сите освен последната тема по микроекономика се за колоквиумов, не се изразив како што треба во претходниот пост.
Иначе сеа за прв колоквиум е микроекономика, за втор е макроекономика и на крај на испит и двете се.
Фала!!!
 
Член од
11 октомври 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Дали има некој вондредно на мастер студиите по ГРАЃАНСКО МАТЕРИЈАЛНО И ГРАЃАНСКО ПРОЦЕСНО ПРАВО ?
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
некој да сподели искуство од мастер КАзнеНо?? ...:rolleyes::love:
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
бтв....Прашања некој нешо по Применета///ГПП///МПП да не има ????? :cool:
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Друштва, МЈП и Политички систем прашања се паѓаат или слабо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom