ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
ве молам да ми кажете од ланската генерација на мастер студии на правен на правосудна дали имаше по некој предмет прашања или некои комбинации сто би можеле да се паднат на испит.и доколку има каде би можеле да се најдат.(дали би можеле да се најдат во копирницата надвор од факултетот)
Аааа другар, за овие мастер студии прашања заборави, не е како предходните 3 :)
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
очекував полесни прашања политички систем, ме изненадија некако овие, али освоив 28 така да добро е :)

сеа кај виа фрчко у петок ќе биде мамата предосеќам :violent1:
 
Член од
28 октомври 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Bidejki sum maturantka i imam zelba da se zapisam na pravni studii pa me interesira dali ima mnogu predmeti so istorija i slicni dosadni predmeti koi treba da se ucat na pamet.. istorijata ne mi e jaka strana, a slusnav deka e mnogu zastapena na ovoj fakultet
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Bidejki sum maturantka i imam zelba da se zapisam na pravni studii pa me interesira dali ima mnogu predmeti so istorija i slicni dosadni predmeti koi treba da se ucat na pamet.. istorijata ne mi e jaka strana, a slusnav deka e mnogu zastapena na ovoj fakultet
Мислам дека сеуште има предмет историја,во прва година се изучува.
Јас завршив по стара програма,историја беше доста обемен испит,сепак лесно поминав-како е сега ќе ти кажат помладиве колеги кои студираат по новиот систем:smir:
Сепак не се плаши од историја,не е воопшто тешко!
Други предмети поврзани со историја мислам дека нема!
А за ова учење на памет,па ПРАВЕН е мајко му стара!!!
Мора нешто повеќе од другите факултети на памет да се учи:pos2:
Позз!
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Има сеуште во прв семестар предмет Историја на правото, ама е релативно лесен, дури мислам дека ми беше и најлесен лани, затоа што прашањата што се паѓаа кај Мелина беа ептен лесни, од 5 понудени само едно имаше смисла. Од другите предмети, речиси во сите има по една глава кај шо се спомнува како дошло до тој предмет и слично, ама тоа мислам дека го има на сите предмети не само на правен, и плус некои професори тоа не го ни бараат за испит.
Е сеа, за на памет, точно има некои предмети кај што мора да учиш на памет, ама јас не учам така, го читам повеќе, го сфаќам што сака да каже, и после кога ќе видиш 5 понудени, колку и да е разликата во некој збор, ако си го сфатил добро еден ќе ти има логика и ќе знаеш дека е точен, така што мислам дека и тоа учење на памет не е толку изразено колку што своевремено било. Ок, можеби има повеќе од на другите факултети, ама сега, мора па малце и да има, како шо кажа колегава пред мене - правен е :smir:
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Bidejki sum maturantka i imam zelba da se zapisam na pravni studii pa me interesira dali ima mnogu predmeti so istorija i slicni dosadni predmeti koi treba da se ucat na pamet.. istorijata ne mi e jaka strana, a slusnav deka e mnogu zastapena na ovoj fakultet

Редовно читај ги лекциите, после у предколоквиумска ќе ги повториш добро и не би требало да имаш проблем, не мора да знаеш толку све до точка на памет ама да знаеш доволно за коа ќе ги видиш одговорите да препознаеш што е точно. Мене лично највеќе на факултетов ми пречи шо треба да идеш редовно на предавање за да добиваш бодови од активност а башка ти треба и за услов за полагање да земеш, мада не знам тоа со условот колку се почитува, до сеа не знам на некој дека му праеле проблем, излеа сите се редовни :)

како и да е, ако решиш да идеш на правен очекувај доста учење, ја сум на политички и колку да ми е интересна материјата коа ќе дојде време за учење за испит се ти станува глупо и досадно :smir:
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
ааа да ве прашав...што мислење имате за професорот Томислав Гроздановски?:pipi:
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Убаво предава, не пушта ако ти фали бод, и малце е напнат, и не се смее :).
Хехе-можеби Томче Гроздановски е добар сега со вас по нова програма,ама нас по стара програми леле,леле .:duel:
Битки се водеа кај него за прелазна оценка-тогаш испитот се полагаше целосно микро+макроекономија заедно.
Речиси сите од мојата генерација го пријавуваа испитот кај проф Кандикјан.
Јас од втор пат положив,првиот пат пробав усно кај Гроздановски,ама ме скина одма:pipi::tapp::tapp:,па наредниот пат се спремив подобро и лапнав 8 ка на писмениот испит:vozbud:
Сепак супер професор е Томче:smir:Секогаш коректен,точен,со еден збор принципиелен професор од глава до пети.
Многу интересни предавања држеше,иако во наше време скоро никој не одеше на предавањата:kesa:
 
Член од
28 октомври 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
ajde ke vidime narednata godina dali jas ke mislam isto kako vas za ova... ako se zapisam na pravo...
 

Day4walker

Doyle Brunson
Член од
18 ноември 2008
Мислења
132
Поени од реакции
8
Абе факултетот топ си е. Ја очекував ко што ми збореа дека ке има мнооогуууу за учење јес да има али не е којзнае што да не моеш да науцис или слично.И наче и мене историја не ми е јака страна али па дека никат у живот немам учено историја сеа интересен ми е а за разлика од другиве предмети у прв семестар шо ми се историја на право е боза. Иначе и социологија е малку поврзана со историја, социологија ипак глуп предмет не е тежок али заебан е по мене јес да извадив 30 бода али ипак многу досаден предмет.Вовед у право незнам неам фатено а у вторник полагам па ке видиме како е јес да и тој ми е така малку глуп-така ми изглеа.Економика очекував да е многу лесен предмет али ипак тој со време се учи од предавања право дома да си повториш тоа шо сте го учеле зашо после у колоквиумска отров е сам за 2 дена да го научиш.У главно правниов си е топ..
 
Член од
28 октомври 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Epa aj so sreka na kolokviumot... i uci tamu ne sedi samo na forumot :wink:
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Мора да ги пофалам од ЕКТС! Годинава работат многу побрзо од лани. Чекавме до 10-11 саат вечерта резултати за да видиме дали сме положиле, а оваа колоквиумска недела најкасно до 8, а како што беше случај денеска и уште пред 3 саат имаше резултати. Значи, секоја чест, дефинитивно најбрзо добиваме резултати од сите факултети што е од големо значење, многу нерви ќе си зачуваме :)
Дали ова се должи на долгогодишните жалења од ЕКТС, или имаат нешто друго променето, не знам а и не е ни битно, се додека вака брзо даваат резултати!:helou:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Мора да ги пофалам од ЕКТС! Годинава работат многу побрзо од лани. Чекавме до 10-11 саат вечерта резултати за да видиме дали сме положиле, а оваа колоквиумска недела најкасно до 8, а како што беше случај денеска и уште пред 3 саат имаше резултати. Значи, секоја чест, дефинитивно најбрзо добиваме резултати од сите факултети што е од големо значење, многу нерви ќе си зачуваме :)
Дали ова се должи на долгогодишните жалења од ЕКТС, или имаат нешто друго променето, не знам а и не е ни битно, се додека вака брзо даваат резултати!:helou:
Јас бев во компјутерскиот центар. Решаваш на компјутер прашања и стискаш крај на тестот и ти дава колку поени имаш. Ти даваат одма испринтан лист со поените и како дали си утнал на прашањата и печат и готово. Ептен добро беше...(политички студии сум иначе)
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Мора да ги пофалам од ЕКТС! Годинава работат многу побрзо од лани. Чекавме до 10-11 саат вечерта резултати за да видиме дали сме положиле, а оваа колоквиумска недела најкасно до 8, а како што беше случај денеска и уште пред 3 саат имаше резултати. Значи, секоја чест, дефинитивно најбрзо добиваме резултати од сите факултети што е од големо значење, многу нерви ќе си зачуваме :)
Дали ова се должи на долгогодишните жалења од ЕКТС, или имаат нешто друго променето, не знам а и не е ни битно, се додека вака брзо даваат резултати!:helou:
Rastereteno e, ima samo edna generacija so polaga u eden den. Nisto ne kazuvam pred 14 noemvri sabota, da ne se iskobam :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom