ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Дечиња мечиња, дали има некое симпатично решение за студентска на мастер? Зоки не дава потврда за редовен студент зашто дипломирав, не сум веќе на додипломски. Ама прашањето ми е, дали во овој вакуум период (завршив со додипломски ама технички уште не сум запишала постдипломски), има можност да се направи некоја далавера да ми дадат слободна од ЈСП?
Не можеш. :place::oops:
Маме им ја нивно, кај све не појдов, кај Зоре, кај Зоки, не знам кај све не, па пробав дури и со потврда од 4та да зеам на сите места на ЈСП, никаде не успеав... :place: Зашо ма ме потсети дека умрев зимоска... :(
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Не можеш. :place::oops:
Маме им ја нивно, кај све не појдов, кај Зоре, кај Зоки, не знам кај све не, па пробав дури и со потврда од 4та да зеам на сите места на ЈСП, никаде не успеав... :place: Зашо ма ме потсети дека умрев зимоска... :(
Длабоко се извинувам што ти ја отварам старата рана, ме изнасмеа :ROFLMAO::ROFLMAO:
Зоки вика да пробам во ректорат да се изборам и на постдипломски да имаме слободна. Додека ми успее тоа, ќе магистрирам...
Нема надеж:popce:
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
112
Поени од реакции
145
Колеги ќе може ли да ми препорачате кои од овие да изберам . Да се поинтересни (колку што може да бидат ) :love::LOL: треба 3 да одберам за 9 семестар .

Криминална Политика
Социјална Патологија
Европско Казнено право
Права на деца и медиуми
Биоетика и казнено право
Полиција и човекови права
Организиран криминал
 

Attachments

Член од
3 октомври 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас како почетничка на правните студии имам потреба од некои tips-ови за како најлесно да го преживеам семестарот. Секое споделено искуство ќе ми биде од помош. Особено ме интересира за професорите како се поминува кај Кандикјан, А. Спасов, Бачовска Недиќ и Апостоловска Степаноска и Докмановиќ.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Длабоко се извинувам што ти ја отварам старата рана, ме изнасмеа :ROFLMAO::ROFLMAO:
Зоки вика да пробам во ректорат да се изборам и на постдипломски да имаме слободна. Додека ми успее тоа, ќе магистрирам...
Нема надеж:popce:
Мхм, сигурно ќе дадат, утре од сабајле :D Не се ни мачи воопшто... :(
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Длабоко се извинувам што ти ја отварам старата рана, ме изнасмеа :ROFLMAO::ROFLMAO:
Зоки вика да пробам во ректорат да се изборам и на постдипломски да имаме слободна. Додека ми успее тоа, ќе магистрирам...
Нема надеж:popce:
Каков ректорат,по правило таков предлог може да се поднесе само до ЈСП и до Град Скопје.
Но,неизводливо е.
Причината поради која има бесплатни студентски билети само за студенти на додипломски студии на државните универзитети е тоа што ЈСП е претпријатие кое повеќе пати претрпе финансиски загуби и не може да си дозволи да губи премногу пари.
Татко ми работеше во ЈСП,па ова ми го кажа.
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Дечки имам еден проблем, не сум во можност да запишам семестар поради тоа што ми фали оценка а имам положено ама никаде не можам да го најдам Гоце да ми ја стави во индекс. Дали ќе можам да запишам семестар наредна недела и дали се плаќа некој надомест за казна поради задоцнување? Ви благодарам.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Дечки имам еден проблем, не сум во можност да запишам семестар поради тоа што ми фали оценка а имам положено ама никаде не можам да го најдам Гоце да ми ја стави во индекс. Дали ќе можам да запишам семестар наредна недела и дали се плаќа некој надомест за казна поради задоцнување? Ви благодарам.
По правило се плаќа казна од 500 денари за задоцнување,ама има студенти кои подоцно упишале семестар,а не било побарано од нив да платат казна.Најубаво одвој си пари и прашај на Студентски Прашања.
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
По правило се плаќа казна од 500 денари за задоцнување,ама има студенти кои подоцно упишале семестар,а не било побарано од нив да платат казна.Најубаво одвој си пари и прашај на Студентски Прашања.
Дали износот се зголемува со секој ден задоцнување или 500 ден е фиксна казна?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Дали износот се зголемува со секој ден задоцнување или 500 ден е фиксна казна?
Во соопштенија низ годините пишуваше дека 500 е казната,значи фиксна.Би требало уште да е така ако не смениле нешто.Појди на Студентски,па ќе ти кажат.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Не можеш. :place::oops:
Маме им ја нивно, кај све не појдов, кај Зоре, кај Зоки, не знам кај све не, па пробав дури и со потврда од 4та да зеам на сите места на ЈСП, никаде не успеав... :place: Зашо ма ме потсети дека умрев зимоска... :(
Има чаре само треба креативен да бидеш :cool::cool:
Нормално нема тука да го пишам.. провери си пп.
 
Член од
20 септември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дечки,сакам да прашам во врска со презапишување предмети,имам останато уште еден предмет за да дипломирам.Сеа во редовната сесија полагав предмет од 4 семестар,којшто не ми беше презапишан,го презапишав откако земав оценка.Ме интересира дали може да ми направат проблем во Деканат при издавање на уверение затоа што предметот ми е презапишан откако е положен.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Дечки,сакам да прашам во врска со презапишување предмети,имам останато уште еден предмет за да дипломирам.Сеа во редовната сесија полагав предмет од 4 семестар,којшто не ми беше презапишан,го презапишав откако земав оценка.Ме интересира дали може да ми направат проблем во Деканат при издавање на уверение затоа што предметот ми е презапишан откако е положен.
Да,ќе имаш проблем бидејќи според правилото,прво мора да се презапише предметот на кој му истекол рокот и да се уплатат парите за тој предмет,па потоа може да се полага колоквиум и испит или ако нема колоквиум,само испит.
 
Член од
20 септември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Да,ќе имаш проблем бидејќи според правилото,прво мора да се презапише предметот на кој му истекол рокот и да се уплатат парите за тој предмет,па потоа може да се полага колоквиум и испит или ако нема колоквиум,само испит.
Значи ли тоа дека ќе ми го поништат испитот и ќе треба пак се од ново или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom