ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
26 октомври 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Decki dali moze da mi pisete koj prasanja najcesto gi postavuva na ispit esin kranli po rimsko pravo?? :(
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
112
Поени од реакции
145
Колеги ќе може ли да ми кажете ако знаете за мастер студии дали ги примаат сите дипломирани или прават некаква селекција и одбиваат кандидати. Конкретно за Казнено смерот немам баш некој просек :/ако се исполни квотата каков е одзивот??? :(
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Колеги ќе може ли да ми кажете ако знаете за мастер студии дали ги примаат сите дипломирани или прават некаква селекција и одбиваат кандидати. Конкретно за Казнено смерот немам баш некој просек :/ако се исполни квотата каков е одзивот??? :(
Сите ги примаат кои аплицирале, колку што знам. Конкретно, знам луѓе што и со просек под 7.0 се запишале. :D Кај ќе ти одбијат 2000 евриќи за 2 години. :D
Конкретно за Казнено им направија заебанција на овие што запишаа во втор уписен рок (во јануари). Пошто во првиот уписен рок скоро никој немаше на модул-процесно, од вториов сите ги ставија таму (иако имаше луѓе што сакаа да си учат материјално).
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
112
Поени од реакции
145
Многу ти благодарам мене паника ме фати да не ме одбијат бидејќи просекот ми е слаб . Казнено единствено ме привлекува за да го изучувам од понудениве сакам да се запишам сега во овој уписен рок што следи . Сега дишам малку полесно :)(y)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Сите ги примаат кои аплицирале, колку што знам. Конкретно, знам луѓе што и со просек под 7.0 се запишале. :D Кај ќе ти одбијат 2000 евриќи за 2 години. :D
Конкретно за Казнено им направија заебанција на овие што запишаа во втор уписен рок (во јануари). Пошто во првиот уписен рок скоро никој немаше на модул-процесно, од вториов сите ги ставија таму (иако имаше луѓе што сакаа да си учат материјално).
Како тоа сите ги ставиле процесно ?
Ја се запишав во втор рок пред 2 години и немаше такво нешто. Осмиот семестар само покасно го уплаќаш.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Како тоа сите ги ставиле процесно ?
Ја се запишав во втор рок пред 2 години и немаше такво нешто. Осмиот семестар само покасно го уплаќаш.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Pa vo prv rok nemaa nikoj na procesno. Pa gi zeznaa tie shto se zapishaa vo vtor rok. Povekjeto od niv sakale na materijalno. Valjda malku ke bile na procesno. Ova zborev so lugje shto zapishaa kazneno vo vtor rok.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Pa vo prv rok nemaa nikoj na procesno. Pa gi zeznaa tie shto se zapishaa vo vtor rok. Povekjeto od niv sakale na materijalno. Valjda malku ke bile na procesno. Ova zborev so lugje shto zapishaa kazneno vo vtor rok.
Материјално или процесно се избира кога запишуваш 8ми семестар, а не кога запишуваш студии. Гарант они или имаат нешто погрешно разбрано или имаат нешто утнато.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Материјално или процесно се избира кога запишуваш 8ми семестар, а не кога запишуваш студии. Гарант они или имаат нешто погрешно разбрано или имаат нешто утнато.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Zaboravas deka koga se zapisuvas vo januari, mnogu brzo zapisuvas i 8mi semestar. Ja znam gi upishav vo razmak od 1 mesec ili i pomalce.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Zaboravas deka koga se zapisuvas vo januari, mnogu brzo zapisuvas i 8mi semestar. Ja znam gi upishav vo razmak od 1 mesec ili i pomalce.
Шо е битно кога запишуваш 8ми семестар ?
Дури и да е месец или помалце, а не е зошто 7ми го запишуваш во февруари па треба да помине казнената во март па тек тогаш мислам се запишуваше 8ми, модул одбираш при запишување на 8ми семестар.

Тоа значи дека вториот уписен рок не те оневозможува да избереш модул.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Шо е битно кога запишуваш 8ми семестар ?
Дури и да е месец или помалце, а не е зошто 7ми го запишуваш во февруари па треба да помине казнената во март па тек тогаш мислам се запишуваше 8ми, модул одбираш при запишување на 8ми семестар.

Тоа значи дека вториот уписен рок не те оневозможува да избереш модул.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Abe ne me razbra. Oni si zapishaa 8mi semestar, si izbraa modul, ama site od vtoriot rok (posho 8mi zapishaa pokasno neli, vo mart negde) gi stavija procesno. A tie od prviot rok (koi se povekje na broj) vekje ustw vo jNuari si imaa zapisano 8mi so izbran modul.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Abe ne me razbra. Oni si zapishaa 8mi semestar, si izbraa modul, ama site od vtoriot rok (posho 8mi zapishaa pokasno neli, vo mart negde) gi stavija procesno. A tie od prviot rok (koi se povekje na broj) vekje ustw vo jNuari si imaa zapisano 8mi so izbran modul.
Ја те разбирам, ама ти не ме разбираш.
Ти самиот бираш модул преку досие. Никој друг не може да избере место тебе и не може да те примора да избереш едно или друго.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ја те разбирам, ама ти не ме разбираш.
Ти самиот бираш модул преку досие. Никој друг не може да избере место тебе и не може да те примора да избереш едно или друго.
Praven i se e mozhno, shto da ti kazham. :D se bunea i kaj shefot na katedrava i nishto.
 
Член од
4 ноември 2015
Мислења
29
Поени од реакции
3
Okolu postdiplomskite...ako go propustam prviot rok i se zapisam vo kazneniot...koga imam pravo da polagam prvpat?I uste nesto...ponistuvanje ispiti od dodiplomski moze samo do zavrsuvanje na istite,posle ako si na master dali moze da ponistuvas oceni od dodiplomski?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Okolu postdiplomskite...ako go propustam prviot rok i se zapisam vo kazneniot...koga imam pravo da polagam prvpat?I uste nesto...ponistuvanje ispiti od dodiplomski moze samo do zavrsuvanje na istite,posle ako si na master dali moze da ponistuvas oceni od dodiplomski?
За првиот дел од прашањето, да.
За тие што запишуваат во вториот рок, казнената што е во март е бесплатна баш ради тоа што го имаат пропуштено јануарскиот рок не по нивна вина.

А за вториот дел од прашањето, не сум сигурен, ама претпоставувам не, зошто не ми е некако логично, ама најдобро прашај си во студентски или во ектс.
 
Член од
22 јуни 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Колеги,дали се повторуваат прашањата за испит повеќе сесии по кривично право кај Каневчев?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom