ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
2 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
0
Знае ли некој кога се полага Казнено кај Тупанчевски ?
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
0
Vidi si na objaveniot raspored za polaganje na ispiti na vebstranata na Praven,vo delot "Oglasna Tabla",na 2-ta stranica.
Го знам тој распоред за редовната јунска, ми треба терминот за дополнителната сесија
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Го знам тој распоред за редовната јунска, ми треба терминот за дополнителната сесија
Ovie denovi vo tek e dopolnitelnata za kolokviumi.Profesorite se ushte nemaat objaveno termini za ispiti za dopolnitelnata. Ako imash email od toj profesor,nego prashaj go. Ovde moze nema da ti odgovorat vo brzo vreme.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Vaka utre polagam pismeno Evropski integracii na RM kaj tanja ili tatjana nz kako s vika.Ona ni rece demek samo prasanjata da sme gi naucele i dr nisto. Nekoj so go polagal predmetov dali e navistina taka ili ke ni dade dr prasanja od nejzinata magisterska i kako e so ocenuvanjevo dali e stroga...
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Некој што заврши сега втора година Односи со јавност ако може да ми каже каков беше распоредот со предавањата?
 
Член од
4 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој од вас знае кога се уписите оваа година? Уште стои конкурсот од 2016/2017
 
Член од
26 мај 2016
Мислења
23
Поени од реакции
7
Prodavam knigi za vtora godina (stvarno pravo,megjunarodno javno pravo,politicki sistem,voved vo pravoto na EU,pravo na drustva,administrativno pravo,semejno i nasledno,kazneno pravo i trudovo pravo).Site se original knigi,ne se kopii,kupeni od knizarnicata na praven.(p.s. se vi e podvleceno samo da naucite).Dokolku ima nekoj zainteresiran slobodno da mi se obrati
 
Член од
12 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво сакам да прашам нешто во врска со Правниот факултет ваш совет секако,сакам да се запишам на правен на Јустинијан или на приватен да ми ги посочите предностите не зборам за дипломата секако дека државниот е подобар, но каде подбро може да се научи тој дел , добив информации дека на Јустинијан повеќе тераат за теорија учење а помалку пракса скоро не се ни замарале за тој дел. дали вреди да се оди на Јустинијан какви се условите . Фала ви многу се надевам ме разбравте
 
Член од
26 мај 2016
Мислења
23
Поени од реакции
7
Здраво сакам да прашам нешто во врска со Правниот факултет ваш совет секако,сакам да се запишам на правен на Јустинијан или на приватен да ми ги посочите предностите не зборам за дипломата секако дека државниот е подобар, но каде подбро може да се научи тој дел , добив информации дека на Јустинијан повеќе тераат за теорија учење а помалку пракса скоро не се ни замарале за тој дел. дали вреди да се оди на Јустинијан какви се условите . Фала ви многу се надевам ме разбравте
Druzeeee samo na drzavniot,site drugi fakulteti ti se gola voda ,tolku od mene ! Srekjno ! (ako ne go sakas pravoto ,voopsto ne se zapisuvaj na drzavnen)
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.763
Здраво сакам да прашам нешто во врска со Правниот факултет ваш совет секако,сакам да се запишам на правен на Јустинијан или на приватен да ми ги посочите предностите не зборам за дипломата секако дека државниот е подобар, но каде подбро може да се научи тој дел , добив информации дека на Јустинијан повеќе тераат за теорија учење а помалку пракса скоро не се ни замарале за тој дел. дали вреди да се оди на Јустинијан какви се условите . Фала ви многу се надевам ме разбравте
Дојди си на јустинијан не си го губи времето, парите и капацитетот на пруватен. Сега се отвори и правна клиника така што ако сакаш пракса ќе ја добиеш.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
24
Поени од реакции
1
Здраво.Имам ќерка што сака да се запише на правни науки.Ме интересира што може да работи со завршување на тригодишните студии.Инаку има желба да биде нотар или судија.Дали се доволни овие три години.Благодарам.[DOUBLEPOST=1499544770][/DOUBLEPOST]Или после првиот циклус, која од овие насоки (преземени од Интернет страната на Правен) се соодветни за судија или нотар:
Втор циклус
Граѓанско материјално право и граѓанско процесно право
Административно право и јавна администрација
Право на интелектуална сопственост
Корпоративно право
Меѓународно право и односи и право на ЕУ
Уставно правo
Казнено право
Историја на право
Финансово право
Римско право и приватно-правна традиција
Деловно право
 
Последно уредено:

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
со три години ќе си биде едно големо ништо, со плус две ќе има надеж да биде нешто ама треба да помине пракса, правосуден/нотарски, академија за судии....
 
Член од
26 мај 2016
Мислења
23
Поени од реакции
7
Здраво.Имам ќерка што сака да се запише на правни науки.Ме интересира што може да работи со завршување на тригодишните студии.Инаку има желба да биде нотар или судија.Дали се доволни овие три години.Благодарам.[DOUBLEPOST=1499544770][/DOUBLEPOST]Или после првиот циклус, која од овие насоки (преземени од Интернет страната на Правен) се соодветни за судија или нотар:
Втор циклус
Граѓанско материјално право и граѓанско процесно право
Административно право и јавна администрација
Право на интелектуална сопственост
Корпоративно право
Меѓународно право и односи и право на ЕУ
Уставно правo
Казнено право
Историја на право
Финансово право
Римско право и приватно-правна традиција
Деловно право
Druzee ,kjerka ti so tie tri godini moze da bide samo sekretarka vo nekoja firma(dali i toa).A ako saka da bide sudija ili notar treba da go zavrsi i vtoriot ciklus(postdipolomski studii koi sto traat 2 godini).Posle toa treba da ide dve godini na praksa na pravni raboti pa posle toa da polaga pravosuden ispit.Od koga kje go polozi pravosudniot ispit treba da se stekne so rabotno iskustvo od 5 godini na pravni raboti za da moze da vleze vo akademija za sudii i obviniteli i tamu da ja izberat.(ova za sudija).A ako saka da stane notar,koga kje gi zavrsi postdiplomskite studii treba da se stekne so rabotno iskustvo od 5 godini na pravni raboti,pa da polaga notarski ispit pa da ja izberat za notar .
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
24
Поени од реакции
1
Благодарам на одговорот и би сакала да знам кој од погоре пишаните насоки на Правен за Втор циклус се соодветни понатаму за полагање правосуден или нотарски испит? Или нема ограничување во однос на изборот на насока за Втор циклус?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom