ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Mortisha, 17 јануари 2008.

 1. redfogv

  redfogv

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  64
  Na sekoj fakultet ima premnogu za ucenje.Na pravnite studii,na Justinijan,pa,oho,ho...Ne e dovolno samo da sakash da se zapishesh,mora da imash soliden,odlicen uspeh(na pravnite studii teshko primaat lica so pomal uspeh,ama nekoi sepak si se snaogjaat preku vrski-ova site go znaat,na drugite studii pak,polesno,no se si zavisi od "srekjata").Nekoi profesori se dobri i ne baraat premnogu znaenje,no nekoi se loshi,tersene,kje te iznamacat za desetka.Potreben e golem trud(se polagaat kolokviumi i ispiti,se podgotvuvaat prezentacii,se pishuvaat esei i seminarski).Nekoi profesori nema shansi da ti stavat 8,9 ili 10 bez podgotveni prezentacii,esei i seminarski.Losho e shto na fakultetov nishto ne funkcionira kako shto treba,osobeno kompjuterskiot centar,bidejki za toa e nadlezen eden totalno neodgovoren profesor po ime Dragi,koj so godini ne moze da ni gi sredi elektronskite dosieja da bidat kako shto treba,so kompletni i tocni podatoci,sistemot za polaganje cesto zaglavuva,a na gospodinot ne mu e gajle.Nekoi profesori retko se pojavuvaat na rabota,kje se utepash barajki gi za ti pishat oceni vo indeksot i vo dosieto.Justinijan e najloshiot praven fakultet vo drzavava.Ti dobro razmisli si dali kje imash shansi i dali kje imash sposobnost da studirash na ovoj fakultet.
   
 2. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  6.652
  Допаѓања:
  9.658
  Другар ти на Јустинијан си или те имаат пратено од другите факултети тука пропаганда да шириш ?

  Барем пола од ова шо го кажа не е така.

  Прво УКИМ е најдобро рангиран, што го прави и Јустинијан најдобар факултет. На страна рангирањето, пак Јустинијан е најдобар правен факултет во државава.

  Друго дека имало премногу за учење... па не баш.
  Дека е обемно, е, ама не е премногу. Ако мене ме прашува некој, дури и премалце е, зошто тоа што се учи на додипломски е само генерално, а не се навлага подлабоко во материјата. Учиш само теоретскиот дел, а малце се зафаќа од практичниот дел.

  Дека некои професори тешко ќе ги најдеш на факултет, држи, дека има проблеми со компјутерски центар, електронски досиеја, полагање колоквиуми и тоа држи, ама тоа не го прави Јустинијан најлош факултет во државава.

  Преголем труд барало зошто замисли требало ем колоквиуми, ем испит, ем семинарски и презентации да имаш за висока оценка.
  А чекај ти како го замислуваш студирањето ?


  @hoex еве го моето искуство.
  Едноставно е, како шо ти кажаа и погоре. Ако те интересира право, општество, ако те интересира правда, правичност, владеење на право, запиши се, ако не те интересираат не си го губи времето.
  За учење, не е премногу, нека не те плашат. Не е сеа па и дека е малце, обемно е, пример по предметот право на друштва мислам испитниот материјал беше 450 страни. Генерално околу 400 страни е испитниот материјал за секој испит, ама не е дека не може да се научи.
  Не знам за други, мене ми помагаа многу предавањата, доста работи можеш да сфатиш. Асистентите генерално се достапни секогаш во приемно време. Скоро сите (асистенти и професори) одговараат на мејлови.
  Ако решиш да се запишеш, уопште не слушај муабети од типот „еј абе овој предмет е претежок, ако го положиш овој ко да си го завршил факултетот, никој не го положува овој предмет од прва, знам еден шо го влече предметот 3 години...“ само ќе те испаничат и ништо повеќе. Ниту еден предмет не е толку тежок за да не можеш да го положиш.
   
  На VardarVoSrceto и КвикСилвер им се допаѓа ова.
 3. redfogv

  redfogv

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  64
  Na Justinijan sum.Ne shiram propaganda,tuku kazuvam shto e i kako e so fakultetot.Imam pravo da go kazam moeto mislenje isto kako i ti shto imash.Na sekoj fakultet ima premnogu za ucenje,pa i na ovoj.Sum slushnala kako se zalat studenti od site nasoki.Shto se odnesuva do rangiranjeto na univerzitetot i fakultetot,nekoi profesori na mene i na moi kolegi ni kazaa deka toa ne vredi mnogu bidejki polovina svet ne ne registrira,se zavisi od toa koj ima srekja ili vrski.Ne im e isto na site studenti na Justinijan.Nekoi mozat da se spravat so obemen materijal,a nekoi ne mozat.Zatoa mu kazav na hoex dobro da si razmisli.
   
 4. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  6.652
  Допаѓања:
  9.658
  За некои работи тоа што го пиша ти држи, си кажав и сам, пример ете за врските дека има некои и така шо поминуваат, или тоа за системот.

  Студирање е, мора да има материјал за учење. И ја кажав, обемно е, ама не е преобемно. Генерално немало предмет кај што имаш поише од 450 страни материјал, што не е дека не може да се научи за 12 недели.
  Е сеа дека на другите факултети има многу помалце материјал (квантитативно), да, ама тоа не треба да биде стандардот според кој ќе ја правиш оценката на обемност.

  У суштина прашањето како шо пишаа и претходно е дали те интересира таа материја. Ако те интересира нема да ти биде тешко, ако не те интересира и 3 страни да треба да научиш пак нема да ги научиш.
   
 5. redfogv

  redfogv

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  64
  Da,sekako deka treba da se uci i nauci.Mene licno ne mi e problem da naucam i preobemen materijal(za eden ispit imav nad 600 strani,za drugi pomalku od toa).Koj kolku moze da nauci i zapameti zavisi od obemot na materijalot,kako profesorot go podelil materijalot i duri i od karakterot na profesorot(shto ni dojde cudno na mene i moite kolegi koga bevme prva godina,ama si rekovme aj,sekakvi lugje ima).Eden profesor ni rece deka za da se izmeni neshto vo programite i vo polaganjeto,treba site studenti da se pobunat i da pobaraat podobruvanja preku upotreba na pravni sredstva,no mnogumina se plashat deka toa nema da uspee i deka tie kje bidat izbrkani.Istata pesna e so godini-studentite si trpat,a profesorite si teraat po nivno.
   
 6. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  6.652
  Допаѓања:
  9.658
  Цело време болдот го повторуваш и не те сфаќам.
  Значи секој коа се запишува прво треба да оди на тестирање да се види колкав му е капацитетот, па врз основа на тоа да се направи индивидуална програма за да може секој да дипломира и магистрира ?

  Ако тоа ти е идејата, тогаш никогаш нема да пркнеме како држава. Баш ради такви личности што морале да дипломираат иаме судии и обвинители што не знаат да бекнат, ама одлучуваат за битни работи.

  Еве ти пример, судија на основен суд во случај за дискриминација вика „Шенген бордер кодот е извор на правото во Македонија“, а судија од Апелација му ја потврдува пресудата...

  Ај да не одам во друга насока со муабетов, ама нема потреба од болдот цело време да го повторуваш. Материјалот е тој, програмата е таа, ако не те бива па кој вика дека мора утре правник да бидеш ?
  Не е ова конкретно за тебе наменето туку генерално зборам.

  А тоа што се плашите па затоа си ќутите, проблемот е во вас. Такви имаше и во моја генерација и искрено не ве сфаќам таквите.

  Значи учиш за да бидеш правник, учиш да се буниш, учиш да браниш и да бараш права, а се плашиш да пишеш барање од Деканат, Проректор или кој и да е...
   
  На VardarVoSrceto му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Кирца

  Кирца Монк

  Член од:
  7 април 2008
  Мислења:
  6.945
  Допаѓања:
  2.073
  Не ти држи вода муабетот. Правен факултет е смешен во однос на пред 10-15 години а не па пред 20+ години. Има преголема конкуренција на правни факултети и мора да стане полесно зошто голем број на студенти се откажуваат за да идат на други полесни факултети. Се полагало колоквиуми? Тоа ли е тешко? 60-70% од колоквиумите се полагаат со тоа што учиш прашања од Либро/Зоки на ден пред колоквиум. Есеи, семинарски, презентации? На прсти се бројат таквите професори што тоа го бараат, зборам за правни студии, најчесто тие 10 поени од активност ги даваат за учество во дискусиите на предавањата. Веќе апла е почнато да се паѓаат и прашања и за испити и тоа на предмети што порано по 5+ пати се полагале. Голем проблем според мене е што за време на студиите не се стекнуваме со практични знаења и затоа сите што се вработуваат после факултет најчесто не знаат да се снајдат кога ќе се вработат. Има факултети каде што е потребно многу повеќе труд отколку на правен, тргни од тоа дека предавањата не се задолжителни што ти заштедува поприлично доста време.
   
  На Dallas Mavericks му/ѝ се допаѓа ова.
 8. redfogv

  redfogv

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  64
  Nikoj ne rece za kolokviumite,tuku za del od materijalite za ispiti deka se preobemni.Ne se pagjaat sekogash prashanjata za kolokviumi od Libro i Zoki.Povekjeto profesori baraat cesti podgotovki na esei,seminarski i prezentacii,mozebi ne tolku na pravnite,no na drugite nasoki,i toa kako...I mene mi preci toa shto fakultetot ne ni ovozmozuva edukativni praksi.Predavanjata se zadolzitelni,eden semestar,dve moi koleshki ne mozea da polagaat kolokviumi bidejki ne odea redovno na predavanja(profesorite kazaa od 12 nedeli,potrebno e studentite minimum 7 nedeli da odat na predavanja i da se registriraat so elektronskite karticki za da mozat da polagaat kolokviumi,a potoa ispiti).Dragi im rekol deka prisutnosta na predavanja se zanemaruva samo koga ne rabotel sistemot.Na site fakulteti ima propusti.Na profesorite edinstvena griza im e da ni gi zemat parite.
   
  Последно уредено: 19 мај 2017
 9. Кирца

  Кирца Монк

  Член од:
  7 април 2008
  Мислења:
  6.945
  Допаѓања:
  2.073
  Лага! На 80-90% од предметите не сум присуствувал на 50% од предавањата и ниеднаш не ми забраниле да полагам испит, воедно ја не ни знам некој што му било забрането да полага ради неприсутност. Единствено кога не може да полагаш заради неприсутност е во предсесиите каде некои професори бараат присустност. Во редовни сесии јас немам слушнато да постоел некогаш таков услов за полагање. За обемноста нема што да се буниш, по 200 страни ли да бидат предметите? Материјалот реално не е обемен до толку за времето што го имаш да го научиш. Со малку дисциплина за учење може навреме да се стигне. Обемно е ако се учи кампањски.
   
 10. redfogv

  redfogv

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  64
  Poleka,bre,kolku ste se naostrile i edniot i drugiot... :vrtioci:
  --- Споено дупло мислење, 19 мај 2017 ---
  Ne e laga,bre.Se sluci.I ne se site profesori so ista narav.Nekoi velat deka se mora po pravila,a drugi velat aj,aj ne ni e gajle.Takov uslov ima,no ne se pridrzuvaat sekogash do toa.
  --- Споено дупло мислење, 19 мај 2017 ---
  Jas sum na politicki studii,no poznavam po nekoj student na site nasoki.Si spodeluvame iskustva.Mene ne mi preci obemot na materijalot,no na nekoi im preci.Ne postoi sovrshen fakultet,ni tuka,ni vo stranstvo.
   
  Последно уредено: 19 мај 2017
 11. true blue

  true blue

  Член од:
  21 мај 2008
  Мислења:
  7.155
  Допаѓања:
  7.362
  @Bojan Van Buuren е потполно во право за причините поради кои би се запишал на Правен. Ако ништо од тоа не те занима, можда ќе почне да те занима во текот на студиите, но има шанси воопшто да не ти се свиѓа. Пример, јас уствари после прва година сфатив зошто навистина сум се запишал на Правен. Само да знаеш, ако сакаш да бидеш правник, постојано учиш на некој начин. Многу од законите постојано се менуваат. Секако, зависи во кој дел од правото ќе се усмериш. Ама рано ти е за тоа, уживај.

  Тешко е? Јас секогаш велам дека секој факултет си има тежина. Мене ич не ме занимаат природни науки, ептен не ги сакам, па замисли ме да учам органска/неорганска хемија, хемија во практика, биохемија и остали предмети од ПМФ. Обемен материјал? Пообемен од другите Правни факултети во државата. И тоа е предност!! Факт е дека е голема грешка што правните студии се скратија од 4 на 3, за некои предмети премалку се 12 недели, некои работи мора да се брзаат, ама тоа е системот. Тоа може да се смени во иднина, ако се увиди дека е подобро. И ич не слушај муабети вака било, онака било. Мене ми кажаа „немој на Правен, ќе се заебеш“. Си дипломирав скоро во рок (во јануари пошто два пати бев во Америка), сега на мастер сум.

  И околу уписите, мислам дека во прв уписен рок квотата не ни се исполни во август, влегуваа и луѓе со прилично послаб просек.
   
 12. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  6.652
  Допаѓања:
  9.658
  Го детектиравме проблемот.

  Проблемот е што слушаш други што ти кажуваат и врз така погрешни факти шо слушаш изведуваш погрешен заклучок.
  Еве ја завршив на правни студии и знаеш колку пати имам слушано за предмети дека не можеш да ги положиш од прва и дека сите со тој дипломираат ?
  Баш тие предмети сум ги поминувал најдобро и сум вадел највисока оценка, а сум ги учел исто како и сите други...
   
 13. redfogv

  redfogv

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  64
  Ne slusham pogreshni fakti.Ima profesori koi predavaat i na pravnite nasoki i na politickite nasoki,i tie samite kazuvaa kako i kolku predavaat na tie nasoki.Rekoa deka priznavaat deka fakultetov e falicen,eden konkretno rece " life is a bitch,deca,i ne se moze koj znae shto da se napravi". Covek treba da se drzi do ona "trpenie-spasenie".
   
 14. VardarVoSrceto

  VardarVoSrceto

  Член од:
  7 август 2011
  Мислења:
  2.314
  Допаѓања:
  2.748
  Другар колоквиумите се после 6та недела, така што информацииве ти се погрешни. Не може некој професор да бара седум присуства од причина што е физички невозможно да се куцнам на седум предвања пред колоквиумска. Настрана тоа што системот со куцање не функционира.
  Втора работа на правен не постои обемен предмет. НЕ ПОСТОИ! Спремате испити за десет дена и после се жалите дека бил обемен материјалот. Не е до материјалот, до вас е. Да се разбереме тука вината е кај професорите и целиот факултет. Со цел да ги зачуваат студентите и да не ги обесхрабрат новите да се запишуваат на Јустинијан го намалуваат критериумот и со две недели сериозно учење се вади десетка без посериозен проблем.
  Трета работа како бе ќе ве избркаат од факултет. До некаде ќе имам разбирање некој од другиве факултети да кажеше такво нешто, ама вие ко правници/политиколози да пишувате вакви глупости е жално.

  А за есеите па да не почнуваме. Сум разговарал со колеги што студираат во Љубљана (околу 300 ранг на светско ниво) и за семинарска во прва година имаа антрополошки причини за преминот од комунизам во капитализам. Најмалку 20 страни. Кај нас им даваат анализа на Русо и наместо да го прочитаат, симињаат презентации од нет. И после зошто тонеме...
   
 15. redfogv

  redfogv

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  64
  Potrebno e shest ili sedum nedeli prisustvo vo zavisnost od toa na koi kolokviumi studentot saka i treba da polaga(dali na tie po 6-ta ili na tie po 12-ta nedela).Sistemot za evidencija na prisustvo nekogash funkcionira,a nekogash ne.Ima nekoi profesori shto zapishuvaat na hartieni listovi koi studenti se pojavuvaat na predavanja.Postojat nekolku obemni predmeti na fakultetov,na moive politicki studii eden od najobemnite predmeti e Politicki Teorii,predmet koj go slushav i polagav vo prva godina,materijalot se sostoeshe od 1000 strani,edvaj se nakanija profesorite da go skratat na 600+ strani.Ne dava sekoj profesor 10-ka lesno i na onie studenti koi se otepuvaat od ucenje.Poraneshniot dekan davashe predupreduvanja na studenti deka ne smeat da se "zanesuvaat".Se soglasuvam za eseite i seminarskite.Losho e shto profesorite ne se trudat premnogu da im objasnat na studentite zoshto i kako doshlo do nekoj pravec ili nekoja sostojba(za srekja ne se site profesori takvi,ima isklucoci),tuku samo tupat so dolgi recenici,od koi neshto se sfakja,no ne se razbira mnogu,i im kazuvaat povekje informacii da najdat na internet.I posle vikaat deka napishanoto ne bilo dobro i gi teraat studentite 5-6 pati da gi popravaat tekstovite.
   

Сподели преку: