ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
18 јануари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Kolegi aj ako moze nekoj da kaze sto prasanja pagjaat kaj prof Grizo ,istorija na pravo , prv semestar .. od noviot sistem sum ..
i ako moze sovet dali e podobro kaj prof Taskovska da se polaga usno ili pismeno..
blagodaram
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Некој што полагал завршен испит вовед во право кај Астеруд ако може да ми каже како изгледа испитот и слично? :)
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
За испит пријавување треба само пријава и таксена марка така?
Зашто на странава неможам никако да се најавам..
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
За испит пријавување треба само пријава и таксена марка така?
Зашто на странава неможам никако да се најавам..
Да, не треба електронски да се пријавуваат испитите.
Што/кога полагаш? :) Ти уште ништо, ја уште 2 имам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Некој што полагал завршен испит вовед во право кај Астеруд ако може да ми каже како изгледа испитот и слично? :)
sestra mi e do mene, inace koleska na @blanco :cool: i mi vika da ti prenesam deka ako polagate pismeno pa usno, ke gi pregleduvala kaj nea u kancelarija i posle ke te prasuvala usno za niv (toj materijal od pismeno) . I ne zaviselo tolku od tebe kolku od nea, zasto se ceka mnogu i nervozna stanuvala :D i da si gledal da ja izbegavas nea do kraj na studiite :)
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Јас уште ништо немам полагано зашто ни имаат закажано само 2 испита до сега. Изгледа ние на политички сме црнците на факултетов
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
sestra mi e do mene, inace koleska na @blanco :cool: i mi vika da ti prenesam deka ako polagate pismeno pa usno, ke gi pregleduvala kaj nea u kancelarija i posle ke te prasuvala usno za niv (toj materijal od pismeno) . I ne zaviselo tolku od tebe kolku od nea, zasto se ceka mnogu i nervozna stanuvala :D i da si gledal da ja izbegavas nea do kraj na studiite :)
На секоја тема те има :)
Страв ми е чипсов да го отворам дан најдам твое мислење внатре :pos:
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
jas sum vonreden....idam direktno na zavrsen,,,i planot mi e kaj,,Taskovska i Kandikijan
--- надополнето: 3 јануари 2014 во 00:21 ---


nesto za niv ako znaes,,,,
FALA I ZA TOLKU

Тасковска бара концизно да и напишеш точно тоа што се бара у прашањето има испити као тест у средно таков вид се, џабе пишуваш милион реда ако и забегаш од поентата шо те прашува у прашањето ке лапаш 0 поени
а Кандикјан усно дереше пред две години заедно со Стојков не испрашуваа и вака заебантски се поставува со шали со све али ако му кажеш поента и ако ја зачиниш со пример (бара примери) да види дали си сфатил ке лапаш 9че :)
--- надополнето: 23 јануари 2014 во 22:07 ---
Напиња Тина по стварно испит ко што замара по граѓанско?Или уште бетер е? :D

иста е, умара



П.С. АЈ КОЈ ПОЛАГАЛ ФИЛОСОФИЈА КАЈ КАЛАЈЏИЕВ ЗАЕБАНТОТ И ТУПАНЧЕВСКИ ДАЛИ КЕ Е ПИСМЕНО ИЛИ УСНО И КАКВИ ПРАШАЊА СЕ ПОСТАВУВААТ ПОШО ТОА НЕ Е ПРЕДМЕТ , КАО ДА СЕ УЧИ ???
 
Член од
19 септември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Ви имаат ли предавано Фрчковски - МЈП , и Александар Климовски,
Кај Фрчко полагаме усно и каков е по оценување кои се неговите стандарди, ?
А за Александар Климовски велат дека сите ги пуштал со многу малку и само од прашањата да се учи и најосновното да се знае ?! ...
Полагам кај нив неделава, ајдее кажете ми нешто позитивно :D
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
П.С. АЈ КОЈ ПОЛАГАЛ ФИЛОСОФИЈА КАЈ КАЛАЈЏИЕВ ЗАЕБАНТОТ И ТУПАНЧЕВСКИ ДАЛИ КЕ Е ПИСМЕНО ИЛИ УСНО И КАКВИ ПРАШАЊА СЕ ПОСТАВУВААТ ПОШО ТОА НЕ Е ПРЕДМЕТ , КАО ДА СЕ УЧИ ???
Усно е, а за полагање никој не полагал ќе видиме на 10-ти :D
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ок репост, тие што полагаат 70/80 прашања Граѓанско Процесно, се паѓаат ли уште прашањата? Бидете добри, одговорете ако знаете!
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
68
Поени од реакции
36
магистрирав на правен,и интересен факултет е,но кога ќе магистрираш доколку сакаш после тоа да полагаш правосуден испит,треба прво две години да стажираш за да можеш да полагаш,што значи на 26/7 да положиш правосуден,па послем тоа да работиш негде за да имаш работно искуство бла блааа,,,,јас малце се каам зошто пред 30год нема шанса да најдам работа налик мојава,зашто ги има веќе доста што се пред мене.Што знам размисли,ако ја сакаш книгата и се одлучиш за правен со неа вечно ќе се дружиш,знаеш закони се мењаат.... процени си
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Ок репост, тие што полагаат 70/80 прашања Граѓанско Процесно, се паѓаат ли уште прашањата? Бидете добри, одговорете ако знаете!
ко што памтам од делот за прв колоквиум ништо, тоа беше негде до вонредни правни лекови изгледа, а делот за вонпарнично и извршно се паѓаше одреден процент!
Од прилика, од 70 прашања 30тина ќе ти паднат
 
O

Orion.

Гостин
магистрирав на правен,и интересен факултет е,но кога ќе магистрираш доколку сакаш после тоа да полагаш правосуден испит,треба прво две години да стажираш за да можеш да полагаш,што значи на 26/7 да положиш правосуден,па послем тоа да работиш негде за да имаш работно искуство бла блааа,,,,јас малце се каам зошто пред 30год нема шанса да најдам работа налик мојава,зашто ги има веќе доста што се пред мене.Што знам размисли,ако ја сакаш книгата и се одлучиш за правен со неа вечно ќе се дружиш,знаеш закони се мењаат.... процени си
Една година се стажира.

1.Работно искуство за каде?
2.Каква е таа работа ''налик твојата''?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom