ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Мислите дека е можно да го смениле рокот за заверка на семестар и од 10ти да го смениле за порано ?
 
Член од
28 април 2010
Мислења
89
Поени од реакции
30
Што кукате бе за Семејно,Трудово и Административно.Ова треба да ви се најинтересните предмети ,што не сте се запишале на Ликовна Академија.Ве чекаат Филозофија и МПП.Поздрав
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Не сакам да испадне дека плачам, напротив, немам причина за плачење, ама онака чисто да продискутираме...нормално е Вовед во право од 110 души група да положат во прва сесија само 15 студенти?!
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Не сакам да испадне дека плачам, напротив, немам причина за плачење, ама онака чисто да продискутираме...нормално е Вовед во право од 110 души група да положат во прва сесија само 15 студенти?!

Астеруд или Тасковкса?И усно или писмено беше?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Астеруд или Тасковкса?И усно или писмено беше?
Астеруд..значи овака. На испит дојдоа едно 80 души ако не се лажам, колоквиумот беше доста лесен, го положија доста луѓе. На испит, во старт паднаа на писмениот дел околу 50 души ако не се лажам. Повеќе од 60% она си кажа. Јас и уште неколку имавме чисти оценки и не не прашуваше усно. (6ки и 7ки) Меѓу 5 и 6 имаше 7-8 случаи, од кои пуштила само еден студент. Две 10ки, една 8ка, и другите 12-13 души што останаа (меѓу кои и јас) 6ки и 7ки.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Меѓу другото ако си ги видевте испитите ќе видевте дека се скроз празни, т.е. нема ни бодови ни корекции :)
Кај нас исто беше политика, дека имаме 2 проф. кај едната имаше и бодови и корекции, кај Астеруд немаше ништо. И кај нас од група 60 души(40тина беа на испит) поминаа едвај 15тина
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Астеруд..значи овака. На испит дојдоа едно 80 души ако не се лажам, колоквиумот беше доста лесен, го положија доста луѓе. На испит, во старт паднаа на писмениот дел околу 50 души ако не се лажам. Повеќе од 60% она си кажа. Јас и уште неколку имавме чисти оценки и не не прашуваше усно. (6ки и 7ки) Меѓу 5 и 6 имаше 7-8 случаи, од кои пуштила само еден студент. Две 10ки, една 8ка, и другите 12-13 души што останаа (меѓу кои и јас) 6ки и 7ки.

Јас сум кај Тасковска и е ептен неорганизирано.Нит имавме книга од кај да учиме,башка уште нема прецизирано термин за полагање.Прво требаше 10ти али пошто почињал нов семестар,сме морале да идеме на предавања и го смени на 8ми и притоа цела група нејќе на 8ми.Али важно тие што полагале порано(има два термини) им рекла да ни пренесе дека ни била благодарна што сме и излегле во пресрет и што сакаме на 8ми да полагаме што си нема благе везе.
Башка и со странава ептен го заебаа,баш пред пријавување нов семестар.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Е ок де, страната е падната, можеме да завериме семестар и да запишеме нов, ама условно. Кога ќе се врати системот во функција, само ќе го смени тоа условното и толку. Јас имав две оценки во индекс кога бев во четвртокот да заверам, ама пошто беше паднат системот, ми направија така на студентски. Сега уште распоред да можевме да видиме за од понеделник супер ќе беше...

Иначе, што се буните за на 8ми, сабота, и ние економика кај Гроздановски полагавме во сабота. :D Битно ви е раздалечен од другите испити, ваљда.

Ама од 110 вкупно, од цела група, ти 15 само да пуштиш...затоа после слушаме кај Астеруд полагаат и по десетина пати...Жената ко да сака од А до Ш како во учебникот. Баш ја видов првата страна кај мене, одговорите точни ги напишав, ми земала по бод-два...а очигледно и колоквиумот за џабе сме го полагале, а и активноста...
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Е ок де, страната е падната, можеме да завериме семестар и да запишеме нов, ама условно. Кога ќе се врати системот во функција, само ќе го смени тоа условното и толку. Јас имав две оценки во индекс кога бев во четвртокот да заверам, ама пошто беше паднат системот, ми направија така на студентски. Сега уште распоред да можевме да видиме за од понеделник супер ќе беше...

Иначе, што се буните за на 8ми, сабота, и ние економика кај Гроздановски полагавме во сабота. :D Битно ви е раздалечен од другите испити, ваљда.

Ама од 110 вкупно, од цела група, ти 15 само да пуштиш...затоа после слушаме кај Астеруд полагаат и по десетина пати...Жената ко да сака од А до Ш како во учебникот. Баш ја видов првата страна кај мене, одговорите точни ги напишав, ми земала по бод-два...а очигледно и колоквиумот за џабе сме го полагале, а и активноста...

Бунењето не е заради тоа што испитот би бил во сабота,туку затоа што ни го помести за 2 дена порано.
За денот искрено не ми значи баш макар бил и недела.И јас полагав кај Гроздановски во сабота.
 
A

audrey_forever

Гостин
Дали ви е кажано кој ден точно се полага вовед во право кај Тасковска и во колку часот,вонреден студент сум па не можам на друг начин да дознаам.Благодарам.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Јас сум кај Тасковска и е ептен неорганизирано.Нит имавме книга од кај да учиме,башка уште нема прецизирано термин за полагање.Прво требаше 10ти али пошто почињал нов семестар,сме морале да идеме на предавања и го смени на 8ми и притоа цела група нејќе на 8ми.Али важно тие што полагале порано(има два термини) им рекла да ни пренесе дека ни била благодарна што сме и излегле во пресрет и што сакаме на 8ми да полагаме што си нема благе везе.
Башка и со странава ептен го заебаа,баш пред пријавување нов семестар.
У казнената у октомври (или кога и да беше) уопште не можеше да се одржи испит кај Тасковска по вовед и на крај интервенираа од деканат и Астеруд го одржа испитот...
Биди среќен шо ќе полагате, а не ко колеги мои да мораат да ја бркаат професорката за да им објави резултати или да закаже испит ;)
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
У казнената у октомври (или кога и да беше) уопште не можеше да се одржи испит кај Тасковска по вовед и на крај интервенираа од деканат и Астеруд го одржа испитот...
Биди среќен шо ќе полагате, а не ко колеги мои да мораат да ја бркаат професорката за да им објави резултати или да закаже испит ;)

Чекај прво да полагаме,па после ќе збориме :)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Иначе сајтот на правен се отвара ако од телефон или слично се уклучите на wi-fi мрежата на Правен. Сега ми кажаа колеги. За да бидете во тек со новостите.​
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Бунењето не е заради тоа што испитот би бил во сабота,туку затоа што ни го помести за 2 дена порано.
За денот искрено не ми значи баш макар бил и недела.И јас полагав кај Гроздановски во сабота.
A ti demek za 2 dena mnogu ke naucis?
Eve ja kaj Taskovska sum, profesorkava duri i planira da organizira termin narednata nedela za tie sto ne stignale da naucat. Znaci imame termini i na 29ti i na 8mi i na 10ti i uste eden vo tekot na nedelata.
Epa ne znam sto da kazam...pofer ne mozese.
Voved iskreno, osven na pamet, drug nacin nema za ucenje. Nema so da se razbere tamu, sedni nauci si e rabotava.
Materijali nie imavme uste od pocetok. Ni rece deka trebala knigata da i izleze ali koga prasaa za tie sto sakaat vo tek so predavanjata da se, da si ja zememe skriptata od predhodnata generacija.
Ne izmisluvajte za Taskovska gluposti, ja pred da idam da polagam me preplasija, malce e postroga od ostanatite (site popustaat!), ali toa ne e argument.
Edino kaj nea mi smetase sto predavanjata i bea bez vrska, konfuzni, ne znae vnimanie da zadrzi, ne i se konstruktivni, previse zabeguva so filozofiranje i sl, ali za ispitive, fer ispadna...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom