ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.862
Поени од реакции
11.484
Било на заокружување само колоквиумите на УКИМ! Значи смешна работа :D
И така и вака тоа е само услов за главното, завршниот испит. Само да не мисли дека колоквиум се положува туку така. Секако, сега е олеснето за новите студенти да имаат само еден колоквиум, но не знам он во која програма би влегол доколку би се префрлил. Завршниот испит е главната мака и тука нормално добар дел се сопнуваат. Не можам многу да зборам за тоа, досега само еден испит сум поминал, нека каже некој од постарите колеги.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
И така и вака тоа е само услов за главното, завршниот испит. Само да не мисли дека колоквиум се положува туку така. Секако, сега е олеснето за новите студенти да имаат само еден колоквиум, но не знам он во која програма би влегол доколку би се префрлил. Завршниот испит е главната мака и тука нормално добар дел се сопнуваат. Не можам многу да зборам за тоа, досега само еден испит сум поминал, нека каже некој од постарите колеги.


Нели од 15 ти па натака се испитите?Како положи веќе еден?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.862
Поени од реакции
11.484
Нели од 15 ти па натака се испитите?Како положи веќе еден?
Абе Мишо историја на право ни даде можност на тие што сме положиле колоквиум во ноември, да полагаме пред сесија, со цел да ни се растерети сесијата + и на него да му се се ослободи малку, 20 души помалку за во јануари.
 
Член од
13 декември 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Облигационо е усно, филозофија исто, а вовед обицно е писмено
Фала многу.
Дали за применета економика сеуште треба Софија Тодорова, Ванчо Узунов (2009), „Применета Економика. Еволуција, правна и институционална рамка, потсистеми и управување во современиот економски систем на Република Македонија“, Скопје или има измени?
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Дечки,кога почнуваат со работа во Јануари овие од Правен ако знае некој,треба да прашам нешто на студентски прашања?
 
Член од
5 јули 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
moze li nekoj da mi kaze kako ke se polaga VOVED VO PRAVO, I EKONOMIKA zavrsniot ispit???USNO???PISMENO????NA KOMPJUTER???
VONREDEN STUDENT SUM,I NE ZNAM AMA BAS NISTO!!!!!!!!!!!
REDOVNITE BAREM POLAGALE PO EDNAS KOLOKVIUM I GORE DOLE ZNAAT KAKO IDAT RABOTITE,AMA JAS SUM ZA ZALENJEEEEEEEEE!!!!!!!!!
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 23:04 ---
ILI AKO ZNAE NEKOJ KADE DA NAJDAM NEKOJ PRIMER OD ISPIT,KAKO IZGLEDA TESTOT??
DALI E STVARNO PRASANJA SO TRI MOZNI ODGOVORI ,ILI NEKEKO POINAKU??!?!?!?!?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
moze li nekoj da mi kaze kako ke se polaga VOVED VO PRAVO, I EKONOMIKA zavrsniot ispit???USNO???PISMENO????NA KOMPJUTER???
VONREDEN STUDENT SUM,I NE ZNAM AMA BAS NISTO!!!!!!!!!!!
REDOVNITE BAREM POLAGALE PO EDNAS KOLOKVIUM I GORE DOLE ZNAAT KAKO IDAT RABOTITE,AMA JAS SUM ZA ZALENJEEEEEEEEE!!!!!!!!!
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 23:04 ---
ILI AKO ZNAE NEKOJ KADE DA NAJDAM NEKOJ PRIMER OD ISPIT,KAKO IZGLEDA TESTOT??
DALI E STVARNO PRASANJA SO TRI MOZNI ODGOVORI ,ILI NEKEKO POINAKU??!?!?!?!?
колоквиумите ти се на компјутер со прашања на заокружување, а испитите по двата предмети ти се писмени (економика кај гроздановски имаш 4 есејски прашања)
 
Член од
5 јули 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
колоквиумите ти се на компјутер со прашања на заокружување, а испитите по двата предмети ти се писмени (економика кај гроздановски имаш 4 есејски прашања)
jas sum vonreden....idam direktno na zavrsen,,,i planot mi e kaj,,Taskovska i Kandikijan
--- надополнето: 3 јануари 2014 во 00:21 ---
jas sum vonreden....idam direktno na zavrsen,,,i planot mi e kaj,,Taskovska i Kandikijan
nesto za niv ako znaes,,,,
FALA I ZA TOLKU
 
Член од
12 август 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки ве молам кажете ми дали се паѓаат прашања облигационо за 2 колоквиум. Фала! :)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Друштва втор кол. се паѓаат од прашањата ?
Да, сите
--- надополнето: 4 јануари 2014 во 03:59 ---
ако може нешто за испитиве мјп и вовед во право на еу, гадни, страшни, обемни?
MJП не беше сложен, 3 есејски прашања од учебникот и си пишуваш што знаеш. Ако имаш научено добро ќе поминеш.
ЕУ имаше еден случаи и прашања од тип: Aкo си ти адвокат/судија што би напрајл? Воглавном треба да знаеш кога се применува домашно а кога право на ЕУ исто така и добро да знаеш кога се применуваат регулативи и директиви и што повеќе пишуваш толку подобро
Јас едино овој го имам паднато досега ама можда ради што ни беше петти испит во две недели и мозоков слабо ми работеше
 
Член од
5 август 2011
Мислења
42
Поени од реакции
8
Скалата на бодови(за оценки) некој да не ја знае???? ::)
 
A

audrey_forever

Гостин
Здраво,ќе може некој да ми пише што треба да се пишува за есеј по казнено процесно право и за есеј вовед во право на еу што теми даваат?
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Напиња Тина по стварно испит ко што замара по граѓанско?Или уште бетер е? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom