ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Originali ama na staro dali ke zavrsat rabota,luge bre 2000,oo ne se dava mnogu e:cautious:
Имате среќа сега што не се полага есеј, лани за есејот демек подобри резултати да сме изваделе требаше и извори на државно-правна историја на Македонија да купуваме, па ни се фатија 3000 само за историја книгите.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Некој да не шитка на старо Политички систем? Саво бара оригинал верзија јебига :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
7
Имате среќа сега што не се полага есеј, лани за есејот демек подобри резултати да сме изваделе требаше и извори на државно-правна историја на Македонија да купуваме, па ни се фатија 3000 само за историја книгите.
Fala mnogu, se nadevam i na staro ke zavrsat rabota:unsure:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Чекајте бе чекајте:D
Полагаме 2 компјутерски теста од по 15 поени?
И ако ги положам двава одам да полагам испит шо имат 70 поени?
Тој мојт да е усмен или писмен?
Плус ако положам еден колокфиум,а друг не ,ќе можам да одам на испит?Ќе имат нешо како преполагање или к*р?:icon_lol:
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.040
Поени од реакции
25.006
Чекајте бе чекајте:D
Полагаме 2 компјутерски теста од по 15 поени?
И ако ги положам двава одам да полагам испит шо имат 70 поени?
Тој мојт да е усмен или писмен?
Плус ако положам еден колокфиум,а друг не ,ќе можам да одам на испит?Ќе имат нешо како преполагање или к*р?:icon_lol:
Ја колку што разбрав е првин полагаш еден колоквиум од 15 поена и на тој треба да освоиш 10 поена за да се рачуна ко положен тој колоквиум и со тоа можеш да идеш на следниот колоквиум кој исто е со 15 поена и на овој треба да освоиш 10 поена за да се рачуна за положен, ако ги положиш и двата колоквиума имаш право да идеш на испит. Е сега, многу е глупо ова направено.. на пример ако го положиш првиот колоквиум со 15 бода, а на вториот освоиш 9 бода тоа се вкупно 24 бода и пак немаш право да идеш на испит, а ако ги положиш двата колоквиума со по 10 бода тоа се вкупно 20 бода и имаш право да идеш на испит. Јас колку што сфатив е вака, ако грешам нека ме поправи некој.
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
Ја колку што разбрав е првин полагаш еден колоквиум од 15 поена и на тој треба да освоиш 10 поена за да се рачуна ко положен тој колоквиум и со тоа можеш да идеш на следниот колоквиум кој исто е со 15 поена и на овој треба да освоиш 10 поена за да се рачуна за положен, ако ги положиш и двата колоквиума имаш право да идеш на испит. Е сега, многу е глупо ова направено.. на пример ако го положиш првиот колоквиум со 15 бода, а на вториот освоиш 9 бода тоа се вкупно 24 бода и пак немаш право да идеш на испит, а ако ги положиш двата колоквиума со по 10 бода тоа се вкупно 20 бода и имаш право да идеш на испит. Јас колку што сфатив е вака, ако грешам нека ме поправи некој.
Да, вака е и мислам дека не е фер !
На пр. за џабе сум освоила на првиот 15 поени, ако на вториот освојам 9, со тоа треба пак да преполагам -.-'
ГЛУПОСТИ !!! Ајде ќе видиме како ќе биде :D
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
Некој да не шитка на старо Политички систем? Саво бара оригинал верзија јебига :)
Не разбирам како тоа ви бараат оргинални книги? Јас студирав 7 години и ниту еднаш професор не ми побарал оргинална книга или слично... прво е противзаконски, второ е против-морално...

На крају краева нас од Климовски ни ја даваа беспари бабачкото книга...

На кој начин ви бара оргинална книга? Тоа неможам да го сватам? Ве уценува у фазон: Неможеш да полагаш без книга? Заеби ако е така... неможе да ти се фати за малото нокте... Никој несмее да ти побара доказ дека имаш оргинал книга, а по болоњски процес нема ни каде да те зеза за оцена... единствено кога вака ќе уплаши студенти наместо 50 копии да продаде продава 250... Тоа им е тактика... без никакви можности да те зеза.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Не разбирам како тоа ви бараат оргинални книги? Јас студирав 7 години и ниту еднаш професор не ми побарал оргинална книга или слично... прво е противзаконски, второ е против-морално...

На крају краева нас од Климовски ни ја даваа беспари бабачкото книга...

На кој начин ви бара оргинална книга? Тоа неможам да го сватам? Ве уценува у фазон: Неможеш да полагаш без книга? Заеби ако е така... неможе да ти се фати за малото нокте... Никој несмее да ти побара доказ дека имаш оргинал книга, а по болоњски процес нема ни каде да те зеза за оцена... единствено кога вака ќе уплаши студенти наместо 50 копии да продаде продава 250... Тоа им е тактика... без никакви можности да те зеза.
Е баш за ова срање се изнервирав, мене ми се крена притисокот уште вториот ден на факс ради тие оргинал книги. Прво имавме Политички теории и асистентиве рекоа не мора да се зимаат оргинали побитно е да се научи, е после Англиски објаснува нешто за предметов, ја прашуваат дали мора оргинал книга да се купуе, и женава вика "Мора оргинали, колешката моја вложила труд за да ја напише а плус тоа копирањето е противзаконски" МИСЛАМ ВАТ ДА ФАК?!?!?!? Провизија ли зимаат од книгиве или шо?!
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
Е баш за ова срање се изнервирав, мене ми се крена притисокот уште вториот ден на факс ради тие оргинал книги. Прво имавме Политички теории и асистентиве рекоа не мора да се зимаат оргинали побитно е да се научи, е после Англиски објаснува нешто за предметов, ја прашуваат дали мора оргинал книга да се купуе, и женава вика "Мора оргинали, колешката моја вложила труд за да ја напише а плус тоа копирањето е противзаконски" МИСЛАМ ВАТ ДА ФАК?!?!?!? Провизија ли зимаат од книгиве или шо?!
Нема веза тоа... Нормално е професорите и асистентите да ги форсираат своите книги (имаат провизија од тоа), али никој никогаш неможе да те услови дека МОРАШ да му купиш книга инаку ќе паднеш на испит.... Како што реков прво е нелегално, второ е неморално.
Можеш да го пријавиш и да го јаде.
Ако некој направи такво нешто слободно постирајте овде и јас ќе го пријавам...
Никој нема право да ти каже од каде да учиш. Јас може да учам економија од Пол Семјуелсон и да положам, немора да ја купувам книгата од Кандикјан или Фити. Целата финта е што професорите на овој начин ги заплашуваат бруцошите и остваруваат дополнителен профит.
Last time I check се оценуваше знењето, а не оргиналноста на книгите од кои учиш.

Да се разбереме... нелегално е и да се фотокопира интелектуален труд...

Но во секој случај немојте да наседнувате на фората ако не купиш книга од мене (600, 1000, 2000 ден) не те пуштам на испит... тоа е фарса...
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.428
Поени од реакции
6.073
Ова ми е ептен глупаво , полагам 2 колоквиума за да после полагам испит за истото...од една страна викаат дека тоа го вовеле ради да има поголема интеракција со студентите преку усен испит а од друга страна ,освен по социологија на правото кој се полагал усно,останатите ќе ги полагаме писмено ради тоа што биле големи групите и немало време...ако веќе правиш промени , направи ги до крај...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
Ве заебале вас со новиов систем... :P

Не разбирам како тоа ви бараат оргинални книги? Јас студирав 7 години и ниту еднаш професор не ми побарал оргинална книга или слично... прво е противзаконски, второ е против-морално...

На крају краева нас од Климовски ни ја даваа беспари бабачкото книга...

На кој начин ви бара оргинална книга? Тоа неможам да го сватам? Ве уценува у фазон: Неможеш да полагаш без книга? Заеби ако е така... неможе да ти се фати за малото нокте... Никој несмее да ти побара доказ дека имаш оргинал книга, а по болоњски процес нема ни каде да те зеза за оцена... единствено кога вака ќе уплаши студенти наместо 50 копии да продаде продава 250... Тоа им е тактика... без никакви можности да те зеза.
Кај Саво за да можеш да добиеш поени од активност мора да имаше оригинал книга. Пошто поените од активност, ни вика да ги запишуваме на корицата од книгата и на крај тој ни се потпишува таму. Инаку јок поени... :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki, moze li nekoj od vaz da mi kaze, kakva e Gradiski, mislam vo pogled na aktivnostite, esej, kolokviumi itn.? Fala odnapred.
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Дечки новиов систем е апсолутно ужасен, ајс сум на правни студии бруцош и стварно е срање, мисалм да имаш 2 теста од 15 бода кој се со максимално збунувачки прашања и одма после тоа испит стварно е тешко. Што има за учење материјал и за на памет да ззнаењ се тоа остајте на страна, но мислам дека е стварно нефер да нема повеќе колоквиуми бидејќи вака сите ќе треба да презапишуваме предмети катастрофа.
Историја на правото - Поповска бара оригинали но ја си земав копии ај да видам шо ќе ми каже, во Мавровка има по сите предмети копии за по 150 денари таман ја не планирам и пари да давам за тоа.
Ина асистентката била дволилна и воопшто не била добра како штоизгледа, дај боже да не е така ама...
Незнам што ќе се преави како ќе полагаме испит има пра пра пра многу материјал помагајте :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom