ПОПИС 2011-Ќе се преброиме ли?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
може бе.........ние дома ги оставивме личните карти и дошле кога мајака ми била дома..........и се потпишраме сите 4......таа албанката те лаже.....
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
„На пописот во 2002 година, бројот на Албанците беше вештачки зголемен за да се поклопи со уставните измени кои предвидуваа ексклузивни права и привилегии за малцинствата што претставуваат повеќе од 20 отсто од вкупното население. На тој начин беше промовиран втор конститутивен народ во Македонија, иако тие сочинуваат 16 до 17 отсто од населението“, рече за SETimes претседателот на партијата ТМРО-ВЕП, Страшо Ангеловски.
1981- 19.7%
1994 - 22.7%
2002 - 25.1%

Нека ни објасни овој патриотот , од кај сега албанците 16% ?
Во 1948-ма имаше 17% албанци.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
1981- 19.7%
1994 - 22.7%
2002 - 25.1%

Нека ни објасни овој патриотот , од кај сега албанците 16% ?
Во 1948-ма имаше 17% албанци.
Буци :X3: не се прави со сила паметен , кога и сам знаеш на колку Косовари и Албанци од Албанија од 91 па наваму им е дадено државјанство..еден другар ми е во попишувачи сега, и ми кажа дека затекнал 3 фамилии од Албанија кои живеат тука,и тоа во мешани средини ,а земале државјанство после 2001 ..а како е во Мала Речица,Тетовско,Липковско,можам да замислам
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Aбе брат сега ли го свати ти тоа . ... хахах епа ако не се нивните побратими од САП косово и албанија дали 15 % ќе ги има во Македонија е нема да има повеќе од 20 % сечени ... а не 33 % као што ми се прават тука ...абе македончиња не ли ја свативте која е тактиката тиа само за време на пописите доаѓаат и се прават многу а после си бегаат на север и на запад од нашта држава ... во 2005 на пример (период без попис и 3 години после пописот ) немаше повеќе од 300 000 а 2002 год. дури 550 000 од каде бе од каде кај се другите ...на печалба ли као што викаат тие како е можно десетици илјади на печалба да отидат и баш за пописот да се вратат и зошто беше откажан пописот што треба да се одржи во јуни 2011 хахаха епа за да се вратат од странство нивните побратими шипта. !
--- надополнето: Oct 9, 2011 2:47 PM ---
1981- 19.7%
1994 - 22.7%
2002 - 25.1%

Нека ни објасни овој патриотот , од кај сега албанците 16% ?
Во 1948-ма имаше 17% албанци.
Тоа не е точно, јас лично имам податоци од југословенски атлас од 1986 каде што албанците се 15,7 во тогашната СР Македонија хахахах па тогаш како е можно да се накотат 25 % а ние македонците да се намалиме за десет не логички е значи или некој влијаел вештачки на податоците или се работи за навлегување на странски државјани за време на пописите ..... не е можно македонците да се намалат за 10 а овие да се качат за десет значи за да се зголеми еден народ треба друг да падне што не е логички , можеби имаат тие повисок прираст ама ни нашио не е мал логички е да ги има до 19 % максимум , АМА 25,17 % Е ТОТАЛНО ВЕШТАЧКА БРОЈКА !!! (и да напоменам во тие 15,7 % албанци се земени во обзир и македонските муслимани или торбеши) ..... при што во 1986 во веродостојните податоци пишува дека државава имала дури 81 % христијанско население ..... 2 % биле роми и турци а препоставувам дека останатите 2,3 % не се наведени што се бидејки или биле евреи или им било страв да си ја изјаснувале верата поради тогашниот комунистичкиот режим али највероватно тоа биле комунисти во душа кои не си ја изразувале верата поради тоа што комунизмот тоа го наложувал :)
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Буци :X3: не се прави со сила паметен , кога и сам знаеш на колку Косовари и Албанци од Албанија од 91 па наваму им е дадено државјанство..еден другар ми е во попишувачи сега, и ми кажа дека затекнал 3 фамилии од Албанија кои живеат тука,и тоа во мешани средини ,а земале државјанство после 2001 ..а како е во Мала Речица,Тетовско,Липковско,можам да замислам
Лепи што е проблемот со тебе?
1. Имат државјанство - Да!
2. Живеат тука - Да!
3. Што го боли тој долниот твојот другар попишувач, кој од каде е, и зошто живеат тука, нека си ја гледа он својата работа.
4. И да зимале државјанство во 2001, можеш ти нешто да промениш? Сигурно дека не, епа тогаш ќути и мирен да ми бидеш.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Лепи што е проблемот со тебе?
1. Имат државјанство - Да!
2. Живеат тука - Да!
3. Што го боли тој долниот твојот другар попишувач, кој од каде е, и зошто живеат тука, нека си ја гледа он својата работа.
4. И да зимале државјанство во 2001, можеш ти нешто да промениш? Сигурно дека не, епа тогаш ќути и мирен да ми бидеш.
Он можеби неможе сам да промени ама заедно можеме со тоа што ќе ве маваме секаде каде што ќе стигнеме и од 20 % на 10 % ќе ве намалиме ...само за ваша среќа не сме толку покварен народ и влегуваме во тепачки и војни само кога крајно ни врие под нозе и кога нема каде .... продолжете само вака ќе видиме до каде ќе стигните .... сме поминале ние македонците многу зла и византиско и турско и фашистичко ќе ве минеме и вас и ќе им оставиме чиста земја на нашите поколенија ! ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА !!!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Лепи што е проблемот со тебе?
1. Имат државјанство - Да!
2. Живеат тука - Да!
3. Што го боли тој долниот твојот другар попишувач, кој од каде е, и зошто живеат тука, нека си ја гледа он својата работа.
4. И да зимале државјанство во 2001, можеш ти нешто да промениш? Сигурно дека не, епа тогаш ќути и мирен да ми бидеш.
Ти ќе ми кажеш да ќутам, само на овој доле можеш да му кажеш..

Ако признавате дека има дадено државјанства на Албани од Албанија и Косовари од Косово и тоа после 2001 , што се силите дека не е така..
Реалната бројка на староседелци Албани во Македонија е многу помала од таа фиктивна бројка 25,17 што некои говеда ја извадија 2002.. Све друго е мутење вода
--- надополнето: Oct 9, 2011 3:47 PM ---
...само за ваша среќа не сме толку покварен народ и влегуваме во тепачки и војни само кога крајно ни врие под нозе и кога нема каде .... продолжете само вака ќе видиме до каде ќе стигните .... ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА !!!
Штета што не сме,не среќа..штета и тоа голема..во каков регион живееме и треба да сме.. и после на мир ќе си живееме како цивилизирани луѓе
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Ти ќе ми кажеш да ќутам, само на овој доле можеш да му кажеш..

Ако признавате дека има дадено државјанства на Албани од Албанија и Косовари од Косово и тоа после 2001 , што се силите дека не е така..
Реалната бројка на староседелци Албани во Македонија е многу помала од таа фиктивна бројка 25,17 што некои говеда ја извадија 2002.. Све друго е мутење вода
Taчно ....али ја персонално мислам дека пред да почне пописот пред едно 2-3 месеци (пред да ги повикаат тие нивните од преку северната и западната граница) сигурно не се биле во РМ повеќе од 19 % зелки(бели шлемови ,балисти или како сакаш наречи ги),... у тоа сум сигурен !
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ако признавате дека има дадено државјанства на Албани од Албанија и Косовари од Косово и тоа после 2001 , што се силите дека не е така..
Реалната бројка на староседелци Албани во Македонија е многу помала од таа фиктивна бројка 25,17 што некои говеда ја извадија 2002.. Све друго е мутење вода
Еднаш беа само Косовари, сеа изгледа дека тој другарот твојот те убедил дека има и Албани од Албанија хаха, најс стори аниваи. :)

пс. Еве ја викам сме помалку од 20%, и што сеа, не важи рамковниот, сакаш војна, етничко чистење, поделба, федерализиција, што сакаш лепи кажи дазнам??

Он можеби неможе сам да промени ама заедно можеме со тоа што ќе ве маваме секаде каде што ќе стигнеме и од 20 % на 10 % ќе ве намалиме ...само за ваша среќа не сме толку покварен народ и влегуваме во тепачки и војни само кога крајно ни врие под нозе и кога нема каде .... продолжете само вака ќе видиме до каде ќе стигните .... сме поминале ние македонците многу зла и византиско и турско и фашистичко ќе ве минеме и вас и ќе им оставиме чиста земја на нашите поколенија ! ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА !!!
Да живее Македонија, ихаааа!!! :D
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Еднаш беа само Косовари, сеа изгледа дека тој другарот твојот те убедил дека има и Албани од Албанија хаха, најс стори аниваи. :)

пс. Еве ја викам сме помалку од 20%, и што сеа, не важи рамковниот, сакаш војна, етничко чистење, поделба, федерализиција, што сакаш лепи кажи дазнам??

Да живее Македонија, ихаааа!!! :D
Има и такви и такви падобранци..кои доаѓаат само за попис и кога треба да се направи некој инцидент..

А за поделба ќе сонувате,зашто на мирен начин ќе си отидете од тука , со подвиткана кичма ;)
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Ти ќе ми кажеш да ќутам, само на овој доле можеш да му кажеш..

Ако признавате дека има дадено државјанства на Албани од Албанија и Косовари од Косово и тоа после 2001 , што се силите дека не е така..
Реалната бројка на староседелци Албани во Македонија е многу помала од таа фиктивна бројка 25,17 што некои говеда ја извадија 2002.. Све друго е мутење вода
--- надополнето: Oct 9, 2011 3:47 PM ---

Штета што не сме,не среќа..штета и тоа голема..во каков регион живееме и треба да сме.. и после на мир ќе си живееме како цивилизирани луѓе
Тоа е точно бе брат ама како да бидеш лош кога не можеш наместо да инвистираме во одбрана (кога гледаме дека не нејкат во нато) , наместо да купуваме колку толку оружје да ја опремиме авиацијата и да си го поседуваме небото и од време на време да фрламе по некоја напалм бомб у тоа тромеѓето горе над тетово и да се правиме дека им се испуштило на пилотите(као што им прават евреите на палестинците и благодарение на тоа овие не смеат да им писнат не права да им барат) ние си градиме споменици, си градиме плоштади ,објекти и така натаму за да бидеш лош треба да имаш со што да бидеш лош ...и да видеш каква држава ќе имаме тогаш абе не јазик море ќе нема да смеат да побараат клозет да им се напраи у нивното село таму нека седат и нека живеат позади тоа високите огради и кој ги ебе ! позз до тебе да си ми жив ! ;)
--- надополнето: Oct 9, 2011 3:59 PM ---
Еднаш беа само Косовари, сеа изгледа дека тој другарот твојот те убедил дека има и Албани од Албанија хаха, најс стори аниваи. :)

пс. Еве ја викам сме помалку од 20%, и што сеа, не важи рамковниот, сакаш војна, етничко чистење, поделба, федерализиција, што сакаш лепи кажи дазнам??

Да живее Македонија, ихаааа!!! :D
Абе момче тоа лепи од к-15 ли го научи коа му викаше цацко на тој шиптарот '' a ти бе лепи шо ?'' па тоа е поим за вас бе не за нас а нормално дека ќе биде ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА нема да биде да живее таџикистан :pos:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Не знам зошто реално не се збори од двете страни, не знам што е филмот ако себе си се излажеш дека се повеќе или помалку.:confused:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Другар ми коа го попишувале, дома била сама мајка му и сите ги попишала, мене сеа ми беа пред 5 мин, морало сите членови да сме дома...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Другар ми коа го попишувале, дома била сама мајка му и сите ги попишала, мене сеа ми беа пред 5 мин, морало сите членови да сме дома...
Ама дали се потпишала на листите тоа е прашање..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom